کد خبر : 504000

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ زمان : ۱۸:۲۲

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن چیست؟ مدیتیشن یعنی هیچ کاری انجام ندادن و بی‌عملی محض در سطح بدن و ذهن که باعث احساس شادی زایدالوصفی در انسان می‌شود. تمرکز کردن و فکر کردن نیز نوعی انجام کار است؛ بنا بر این هنگام انجام مدیتیشن نیاز نیست فکر کنید یا حتی تمرکز داشته باشید. بی‌عملی محض حتی برای ۱ لحظه […]

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن یعنی هیچ کاری انجام ندادن و بی‌عملی محض در سطح بدن و ذهن که باعث احساس شادی زایدالوصفی در انسان می‌شود. تمرکز کردن و فکر کردن نیز نوعی انجام کار است؛ بنا بر این هنگام انجام مدیتیشن نیاز نیست فکر کنید یا حتی تمرکز داشته باشید. بی‌عملی محض حتی برای ۱ لحظه باعث خواهد شد که در آرامش کامل به سر ببرید و در آن لحظه مدیتیشن تحقق یافته و شما می‌توانید همواره این وضعیت را تجربه کنید و تا هر زمان که مایل هستید حتی برای تمام ۲۴ ساعت در آن حالت بمانید.

مدیتیشن به‌معنای عدم فعالیت و گوشه انزوا اختیار کردن نیست و در واقع نوعی سفر است که باعث می‌شود زندگی شما حتی با کیفیت و لذت بیشتری همراه شود، در حالی که شما هیچ‌گونه وابستگی به آن نداشته و صرفاً به عنوان ۱ مشاهده کننده از دور به اتفاقاتی که در زندگی‌تان می‌افتد نگاه می‌کنید.

پس هنگام انجام کارها نیز می‌توان مدیتیشن کرد. مثلاً وقتی مشغول انجام کارهای خانه هستید، ظرف می شویید، غذا می‌پزید، یا جارو می‌کشید نیز می‌توانید مدیتیشن داشته باشید. وقتی کافی است جهت مشاهده خود را از دنیای بیرون و آنچه در اطرافتان می‌گذرد به درون خود تغییر دهید. ما در طول روز مشغول توجه به ۱۰۰۰ و ۱ چیز در دنیای بیرون از خود هستیم.

اگر این توجه را به دنیای بیرون نداشته باشیم ارتباط آگاهی با آن قطع شده در نتیجه برایش آرامش می‌آورد. اینکه بخواهیم به جای توجه به بیرون فقط به درون خود توجه کنیم نیاز به آموزش دارد.

فرض کنید شما مشغول تماشای ۱ گل هستید، هم گل وجود دارد و هم شما ولی آیا به نظر شما چیز دیگری هم وجود دارد که شما از آن غافل مانده‌اید؟

بله این که شما در حال تماشا کردن ۱ گل هستید و شاهدی در درون شما هست که شما را در حال تماشا کردن گل مشاهده می‌کند. تنها این نوع مشاهده کردن مدیتیشن است.

آنچه مشاهده می‌کنید اصلاً مهم نیست شما می‌توانید به جای گل، رودها، درختان، ابرها، و ماه و یا هر چیز دیگری را تماشا کنید؛ این‌ها هیچ‌کدام مهم نیست بلکه کیفیت مشاهده است که اهمیت دارد.

علاوه بر این هر کاری که ما انجام می‌دهیم مثل قدم زدن یا نشستن نیز می‌تواند مدیتیشن باشد به شرطی که با آگاهی همراه باشد، ۱ مشاهده آگاهانه که به جای موضوع مشاهده به خود شما که مشغول مشاهده هستید توجه دارد و شما خودتان را در حال قدم زدن و یا در حالت نشسته و یا هر کار دیگری می‌بیند.

 

مراحل مدیتیشن ( گام های مدیتیشن )

۱- اولین گام در آگاهی، مشاهده بدن خودتان است. سپس آرام آرام از هر حرکت و هر وضعیت بدن خود آگاه خواهیدشد. همین طور که آگاهی شما زیاد می‌شود، خیلی از کارهایی که قبلاً عادت داشتید انجام دهید به سادگی حذف خواهند شد و بدن شما آرامش بیشتری را تجربه خواهد کرد. آرامش عمیقی بر بدنتان حاکم خواهد شد و موسیقی درونی ظریفی در آن شروع به نواخته شدن می‌کند.

۲- تنها ده دقیقه آنچه را از ذهنشان می‌گذرد بر روی کاغذ یادداشت کنید. پس از خواندن آن متوجه می‌شوید که چه سن دیوانه‌ای دارید! به علت عدم آگاهی، این دیوانگی در دوران ما همیشه وجود دارد و هرچه را انجام می‌دهیم تحت تأثیر قرار می‌دهد و حتی وقتی کاری نمی‌کنیم هم بر ما تأثیر می‌گذارد. ۱ راه خوب برای پایان دادن به دیوانگی ذهن مشاهده این دیوانگی است. لازم نیست شما برای تحول، کاری انجام دهید صرف این مشاهده یعنی چیزهایی که از ذهن‌تان می‌گذرد باعث می‌شود افکارتان هماهنگ شده و آرامش یابید.

۳- احساسات و هیجانات خود را نیز مشاهده کنید. بدین ترتیب ۱ هماهنگی میان بدن، ذهن، و روان شما برقرار می‌شود که اگر این هماهنگی به دست آید، مرحله آخر خود به خود به شما هدیه می‌شود و آن آگاهی یافتن انسان از آگاهی خویش است و این همان اشراق است. همان سرور درونی که هدف سیر و سلوک عرفانی است و آگاهی جاده‌ای است که به این مقصد می‌رسد. این زمانی است که شما که مشاهده‌گر هستید با موضوع مشاهده یعنی هر آنچه مشاهده می‌کنید یکی شده و به مقصد نهایی می‌رسید.

 

اثرات مدیتیشن

سکوت

وقتی که شما به جای دنیای بیرون به درون خود توجه می‌کنید دنیای درون را در سکوت محض خواهید. اغلب برداشت از سکوت، برداشت منفی است و معنای آن خلأ و نبود سر و صدا است درحالی‌که چنین نیست و سکوت لبریز شدن از نوایی است که تاکنون آن را نشنیده‌اید. سکوت رایحه‌ای خوش است که تا به حال به مشام شما نخورده و نوری است که تنها با چشمان درونی قابل رویت است. برای همین است که افراد بسیار کمی طعم سکوت حقیقی را چشیده‌اند. این سکوت برای شما حقیقت، عشق، و هزاران چیز دیگر به ارمغان می‌آورد.

 

حساسیت زیاد

مدیتیشن باعث می‌شود که خود را به کل هستی متعلق بدانید. بنابراین آن قدر حساس می‌شوید که حتی ۱ پر کاه به اندازه بزرگ‌ترین ستاره برایتان اهمیت پیدا می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود که با درختان، پرندگان، حیوانات، اظهار، رودها، *‌ها و هر آنچه وجود دارد آشتی کرده و دوست شوید.

 

عشق ثمره مدیتیشن

کسی که مدیتیشن کند دیر یا زود عاشق می‌شود. کیفیتی که شاید تاکنون تجربه نکرده‌اید. عشقی که حاصل مدیتیشن است در واقع ۱ رابطه نیست بلکه کیفیتی است که گرداگرد شما را می‌گیرد و هیچ کاری با شخص خاصی ندارد. شما عشق می‌ورزید، چون خود عشق شده‌اید. عشقی جاودانه و همیشگی که با عشقی که میلیون‌ها زن و مرد در زندگی وانمود می‌کنند و آن دچار شده‌اند از زمین تا آسمان متفاوت است. چرا که عشق آنها محصول ذهن آنهاست و ذهن می‌تواند محصولی جاودان داشته باشد به همین خاطر دیری نمی‌گذرد که این عشق مصنوعی باعث خستگی، یکنواختی، و غرغر کردن و بهانه و دعوا بین عشاق می‌شود.

عشق حقیقی مث هاله‌ای گرداگرد شما را فرا می‌گیرد و نیازی به جبران و تلافی ندارد. شما آماده‌اید تا فقط ببخشید. عشق حقیقی باعث می‌شود که شما آرزوی دیگری نداشته باشید و فقط می‌خواهید مهر بورزید و بی‌آنکه مالک او باشید. این موضوع باعث محبت می‌شود که والاترین پدیده در هستی است. عشق در لایه روان و مهر در لایه معنویت روی می‌دهد.

 

 شادی واقعی

خرید خانه، رسیدن به پول و چیزهایی از این قبیل باعث خوشحالی ناپایدار در انسان می‌شود اما شادی و نشاطی که با توجه کردن به درون یعنی مدیتیشن به دست می‌آید، کاملاً متفاوت بوده و پایدار است. این شادی که با مدیتیشن به‌دست‌آمده بدون هیچ دلیلی ناگهان احساس شده و همیشه در شما وجود خواهد داشت.

 

تنهایی

تنهایی شادی است که شما فضای خودتان را دارید و واقعاً خودتان هستید. مدیتیشن یعنی شادبودن وقتی که تنها هستید. وقتی انسان این توانایی را پیدا کرد دیگر برای شاد بودن به کسی چیزی یا شرایطی وابسته نخواهد بود. این شادی به روز و شب و جوانی و پیری، سلامتی یا بیماری ربطی نداشته و حتی پس از مرگ هم وجود خواهد داشت. چرا که این شادی به دنیای بیرونی وابسته نیست و از درون شما می‌جوشد. در سفر مدیتیشن شما تنها هستید و حتی عزیزترین فرد در زندگی نمی‌تواند با شما هم‌سفر شود. شما در این حالت هیچ ارتباطی با دنیای بیرون نداشته و فقط به سکوت درون توجه خواهید داشت. سکوتی که مثل آواز ۱ پرنده زیبا است…

ارسال دیدگاه