کد خبر : 530386

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۱ زمان : ۱۶:۰۰

نماینده پارلمان اروپا : ظهور داعش از عواقب دخالت نظامی فاجعه‌بار غرب در عراق است

یک نماینده پارلمان اروپا حملات تروریستی پاریس را به دخالت‌های غرب در سوریه و عراق مرتبط و ظهور داعش را از عواقب دخالت نظامی فاجعه‌بار در عراق و خطاهای صورت گرفته در افغانستان دانست. حملات تروریستی جمعه‌شب پاریس با بیش از ۱۳۰ کشته و تعداد زیادی مجروح  شوک بزرگی به اتحادیه اروپا وارد و سازمان‌های […]

یک نماینده پارلمان اروپا حملات تروریستی پاریس را به دخالت‌های غرب در سوریه و عراق مرتبط و ظهور داعش را از عواقب دخالت نظامی فاجعه‌بار در عراق و خطاهای صورت گرفته در افغانستان دانست.

حملات تروریستی جمعه‌شب پاریس با بیش از ۱۳۰ کشته و تعداد زیادی مجروح  شوک بزرگی به اتحادیه اروپا وارد و سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی این اتحادیه را به‌شدت نگران کرده است.

این پرسش در ذهن سیاستمداران و مقامات اروپایی شکل گرفته است: واقعاً علت وقوع چنین حمله تروریستی با این ابعاد گسترده در یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپایی توسط داعش چیست؟ آیا اروپا باید در یکی از بزرگترین دستاوردهای خود یعنی پیمان شنگن بازنگری کند؟

در این میان افراط گرایان اروپا، نیز به چنین شرایطی دامن زده و انگشت اشاره خود را به‌سوی یکی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه اروپا یعنی پناهندگان دراز کرده‌اند و هجوم بالای این گروه‌ها را عامل وقوع حملات تروریستی در این اتحادیه می‌دانند.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با خانم دکتر “کورنلیا ارنست” از نمایندگان بلندپایه حزب چپ پارلمان اروپا انجام داده است.

حملات تروریستی پاریس به دخالت نظامی غرب در سوریه و عراق مرتبط است

دکتر “ارنست” در پاسخ به این پرسش که آیا دخالت نظامی فرانسه در سوریه می‌تواند از دلایل حملات تروریستی پاریس باشد و آیا این درست بود که فرانسه فعالانه در جنگ سوریه وارد شود، گفت: طبیعتاً حملات تروریستی پاریس به جنگ در سوریه و عراق ارتباط دارد، اما در چارچوب یک جنگ همواره سخت است که بگوییم چه‌چیزی درست و چه‌چیزی غلط است. آنچه روشن است این است که جنگ در سوریه و عراق همچنان ادامه دارد.

ابراز نگرانی درباره تکرار خطاهای مشابه آمریکا بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر از طرف اروپا

این نماینده بلندپایه حزب چپ پارلمان  اروپا در ادامه گفتگو در پاسخ به این پرسش که این حملات تروریستی چه عواقبی برای اروپا دارد و آیا اروپا و فرانسه را تغییر داده و پاسخ درست اروپا به ترور چیست، گفت: این حملات تروریستی به خودی خود اروپا را تغییر نخواهند داد، این تغییرات را باید ما و دولت‌هایمان در اروپا ایجاد کنیم. بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا محدودیت‌های شدید و گسترده علیه حقوق شهروندی اعمال شد و تبعیض نژادی علیه مسلمانان و همه انسان‌هایی که ریشه در خاورمیانه داشتند افزایش پیدا کرد. من می‌ترسم که چنین شرایطی در انتظار ما هم باشد.

لزوم نشان‌دادن جایگاه مسلمانان در اروپا

دکتر “ارنست” افزود: این راه غلط است. البته داعش ادعا می‌کند که غرب و مسلمانان نمی‌توانند کنار هم زندگی کنند. ما بیش از هزار سال است که این‌گونه زندگی کرده‌ایم. حالا این امر مهم است که نشان دهیم مسلمانان در اروپا یک جایگاه و رتبه‌ای دارند.

احتمال افزایش نژادپرستی و اسلام‌ستیزی در اروپا بعد از حملات پاریس

دکتر “ارنست” در ادامه درباره سهم فرانسه و اروپا در شکل‌گیری چنین شرایطی و اینکه این حملات تروریستی چه تأثیراتی بر شرایط پناهندگان در این اتحادیه دارند، گفت: همان‌طوری که در بالا گفته شد نژاد پرستی و نفرت از اسلام می‌تواند در اروپا (متعاقب این حملات تروریستی) افزایش یابد و مثل همیشه ضعیف‌ترین قشر ــ اول از همه که همان پناهندگان هستند ــ آسیب می‌بینند.

اجرای مجدد کنترل‌های مرزی اوضاع را بدتر می‌کند

دکتر “ارنست” در ادامه درباره کنترل‌های مجدد مرزی در اتحادیه اروپا در سایه هجوم پناهندگان نیز گفت: اجرای مجدد کنترل‌های مرزی در اروپا تنها اوضاع را بدتر می‌کند. این بسیار معقول‌تر است که از انرژی و منابع موجود استفاده کنیم تا بتوانیم پناهندگان را به‌صورت منظم و محترمانه بپذیریم.

ظهور داعش از عواقب دخالت نظامی فاجعه‌بار غرب در عراق است

این نماینده بلندپایه پارلمان اروپا در بخش پایانی این گفتگو در پاسخ به این پرسش آیا حملات تروریستی پاریس از عواقب دخالت نظامی غرب در خاورمیانه از جمله در عراق و افغانستان هم است، گفت: ما می‌بینیم که ظهور تروریسم داعش به‌خصوص به‌عنوان یکی از عواقب دخالت نظامی فاجعه‌بار غرب در عراق در سال ۲۰۰۳ و خطاها و اشتباهاتی است که در افغانستان صورت گرفته است.

.

گفتگو: زکیه شریعتمدار تهرانی

ارسال دیدگاه