کد خبر : 529921

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ زمان : ۱۰:۰۰

طرح ناسا برای رسیدن به مریخ

محققان ناسا در زنجیره آزمایش‌های خود برای موتور فضاپیمایی که انسان را به مریخ برساند نقص‌های موتوری را برطرف کرده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به سوخت نیروی پیشران تولید کند. درباره این موتور مشهور به emDrive همیشه حرف و حدیث فراوانی بوده اما محققان ناسا به تازگی اعلام کرده‌اند که آزمایش‌های جدید درباره این موتور […]

محققان ناسا در زنجیره آزمایش‌های خود برای موتور فضاپیمایی که انسان را به مریخ برساند نقص‌های موتوری را برطرف کرده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به سوخت نیروی پیشران تولید کند.

درباره این موتور مشهور به emDrive همیشه حرف و حدیث فراوانی بوده اما محققان ناسا به تازگی اعلام کرده‌اند که آزمایش‌های جدید درباره این موتور موفقیت آمیز بوده است. به گفته محققان ناسا این موتور در صورت به نتیجه رسیدن بدون نیاز به سوخت می‌تواند انسان را طی ۱۰ هفته به مریخ برساند.
این ماشین بدون هیچ نیروی عکس‌العملی و از طریق مایکروویو پیش‌رانش ایجاد می‌کند که به عقیده گروهی قانون سوم نیوتن را نقض می‌کند. در واقع بر خلاف همه موتورهای معمول در این موتور خبری از قانون عمل و عکس‌العمل  نیست. یک محفظه‌ بسته که از بیرون شبیه یک مخروط ناقص است، در کنار محفظه محلی برای وارد شدن موج مایکروویو قرار گرفته است. موج وارد می‌شود و به دیواره‌ها ضربه می‌زند. بازتاب می‌شود و باز هم ضربه‌ها تکرار می‌شوند. در نهایت نیروی پیشران در جهت سطح دایره‌ای بزرگ مخروط ایجاد می‌شود.
49265 344 طرح ناسا برای رسیدن به مریخ
از قانون سوم نیوتن می‌توان نتیجه گرفت که یک سیستم بسته که با دنیای خارج از خود رابطه‌ی عمل و عکس‌العمل ندارد، نمی‌تواند پیشرانش ایجاد کند. در واقع برآیند تمام نیروهایی فشاری که از برخورد مایکروویو با دیواره‌های حفره ایجاد می‌شود، صفر است. لذا در مجموع هیچ پیشرانشی نخواهیم داشت. با این وجود EmDrive کار می‌کند چرا که مایکروویوها یک سرعت جمعی دارند که با تغییر شعاع مخروط، تغییر می‌کند. در نهایت همین سرعت گروهی امواج الکترومغناطیسی که در یک جهت خاص بیشتر از دیگر جهات است، پیشرانشی به سمت سطح بزرگ مخزن ایجاد خواهد کرد.
اینجا جایی است که قانون نسبیت اینشتین وارد می‌شود و کارکرد چنین ماشینی را توجیه می‌کند. به همین علت است که نام دیگر این ماشین Reletivity Drive یا رانش نسبیتی است.
پانل خورشیدی می‌تواند برق مورد نیاز را تولید کند و شتاب دهنده آن را به نیروی رانشی تبدیل کند بدون این‌که نگران به اتمام رسیدن سوخت یونی موتورهایش باشد. بسیاری از قوانین فیزیک کلاسیک می‌توانند در مقیاس کوانتوم نقض شوند و ناممکن‌های فیزیک به ممکن تبدیل شوند مانند فوتون‌ با وزن جرمی بی‌نهایت منفی. با این وجود، این آزمایش‌ها هیچ‌گاه از اندازه‌ی کوانتوم پیش نرفته‌اند.پیش از این محققان به انجام نشدن آزمایش‌ها ناسا در خلاء ایراد می‌گرفتند اما ناسا می‌گوید تست‌های این موتور در خلاء هم مثبت بوده است. یکی از مهمترین مشکلات در سفر به مریخ امکان نداشتن بردن همه تجهیزات از جمله سوخت مورد نیاز برای رفت و برگشت فضاپیما به این سیاره است.
منبع : پایگاه خبری آفتاب
ارسال دیدگاه