کد خبر : 530016

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۹ زمان : ۱۸:۰۰

جایگاه سادات در وصایای مرحوم نخودکی اصفهانی

عارف بزرگ آیت الله شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودکی از مقامات  معنوی قابل توجهی برخوردار بودند ایشان  توصیه های اخلاقی نیزبه فرزند خود داشتند که به بخشی ازآن اشاره می گردد: مرحوم نخودکی این گونه به فرزند خود توصیه می کند : پسرم انجام امور مکروه ، موجب پایین آمدن مقام بنده خدا می […]

عارف بزرگ آیت الله شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودکی از مقامات  معنوی قابل توجهی برخوردار بودند ایشان  توصیه های اخلاقی نیزبه فرزند خود داشتند که به بخشی ازآن اشاره می گردد:

مرحوم نخودکی این گونه به فرزند خود توصیه می کند : پسرم انجام امور مکروه ، موجب پایین آمدن مقام بنده خدا می شود و به عکس ، انجام مستحبات ، مرتبه او را ترقی می بخشد . بدان که اگر در راه سیر و سلوک ، به جایی رسیده ام ، به برکت بیداری شب ومراقبت در امور مستحب و ترک مکروهات بوده است ؛ ولی اصل و روح همه اعمال ،بخدمت به سادات و فرزندان ارجمند رسول خدا ( ص ) بوده است .

اکنون پسرم ! تو را به این چیزها وصیت و سفارش می کنم :

نمازهای یومیه و واجب خویش را در اول وقت به جای آوری در انجام نیاز های مردم ، هر قدر می توانی ، تلاش کنی و هرگز فکر نکنی که فلان کار بزرگ از من ساخته نیست زیرا اگر بنده خدا در راه حق قدمی بردارد، خداوند نیز او را یاری می کند .

سادات را بسیار گرامی و محترم شمار و هر چه داری، در راه ایشان صرف و خرج کن و از فقر و درویشی در این کار، پروا ننمای اگر تهیدست گشتی دیگر، تو را وظیفه ای نیست. از تهجد و نماز شب ، غفلت ننما و تقوا و پرهیز را پیشه خود بنما . به آن مقدار تحصیل کن تا از قید تقلید رها شوی.

 

منبع :

نشان از بی نشانها ( شرح حال شیخ حسنعلی اصفهان ) علی مقدادی

ارسال دیدگاه