کد خبر : 530171

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۸ زمان : ۱۸:۰۰

تا وهابیت را نشناسید، داعش را نخواهید شناخت

یک نشریه آمریکایی سال گذشته در گزارشی به بررسی رابطه وهابیت و شکل‌گیری گروه تروریستی داعش پرداخته و نوشته بود که برای شناخت داعش، ابتدا باید وهابیت را شناخت. به گزارش فارس، شامگاه روز جمعه (۲۲ آبان) حمله گروهی از افراد مسلح به یک استادیوم،‌ یک رستوران و یک تالار موسیقی در شهر پاریس، به […]

یک نشریه آمریکایی سال گذشته در گزارشی به بررسی رابطه وهابیت و شکل‌گیری گروه تروریستی داعش پرداخته و نوشته بود که برای شناخت داعش، ابتدا باید وهابیت را شناخت.

به گزارش فارس، شامگاه روز جمعه (۲۲ آبان) حمله گروهی از افراد مسلح به یک استادیوم،‌ یک رستوران و یک تالار موسیقی در شهر پاریس، به مرگ نزدیک به ۱۳۰ تن منجر شد و بیش از ۳۵۰ تن را نیز زخمی کرد.

گروه تروریستی داعش مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفته و اعلام کرده است که این «آغاز طوفان» است.

در ادامه نگاهی داریم به یادداشتی که سال گذشته نشریه آمریکایی «هافینگتون‌پست» به قلم «آلستار کروک» از مأموران سابق سرویس امنیت خارجی انگلیس «ام آی ۶» در مورد رابطه وهابیت سعودی و داعش نوشت.

کروک نوشته است: ورود چشمگیر «داعش» به صحنه عراق، بسیاری را در غرب متحیر کرد. بسیاری از خشونت‌های این گروه بهت‌زده و حتی وحشت‌زده شدند، اما تردید عربستان در مواجهه با این گروه، نگران‌کننده و غیرقابل توضیح بود، طوری که این گمان را برمی‌انگیخت که آیا سعودی‌ها متوجه این نیستند که داعش آنها را نیز تهدید می‌کند؟

بر اساس این گزارش، ظاهراً اختلاف ‌نظراتی در عربستان سعودی وجود دارد، برخی خوشحال هستند که داعش با آتش تسنن به جنگ آتش شیعه می‌رود و یک دولت سنی جدید در قلب آنچه که میراث تاریخی سنی است و با فلسفه سلفی‌گری ترسیم شده است، را شکل می‌دهد.

روزنامه آمریکایی هافینگتون‌پست به عقاید وهابی‌های سعودی و تشابه آن با داعش اشاره کرد و نوشت که بسیاری از وهابی‌ها از دکترین افراطی داعش بسیار متأسف هستند. یکی از اصول دکترین عبدالوهاب، موسس وهابیت، ایده کلیدی تکفیر شده است. طبق دکترین تکفیری‌ها، عبدالوهاب و پیروان وی می‌توانند مسلمانان را در صورتیکه در فعالیت‌هایی که دست درازی به حاکمیت مطلق که همان پادشاهی عربستان است مشارکت داشته باشند، کافر تلقی کنند.

عبدالوهاب تمامی مسلمانانی که مرگ، امور مقدس یا فرشتگان را گرامی بدارند، را محکوم می‌کنند. آنها معتقدند که چنین احساساتی انسان را از سرسپردگی کامل به خدا منحرف می‌کند.

بر اساس این گزارش، وهابیت، هرگونه تقدسات و بزرگداشت ولادت حضرت محمد (ص) را منع می‌کنند و به اعتقاد عبدالوهاب هرکس که با این عقیده هم راستا نباشد، باید کشته شود و دارایی‌هایشان ضبط شود.

هافینگتون‌پست با اشاره به این تشابه عقاید وهابیون با داعش، ادامه داد که اینجا چیزی وجود ندارد که وهابیت را از داعش جدا کند. استراتژی وهابیون همچون استراتژی‌ است که داعش امروزه به کار گرفته است. آنها می‌خواهند افرادی را که بر آنها تسلط پیدا کرده‌اند، تسلیم خود کنند و القای ترس کنند.

بر اساس این گزارش، از یک طرف، داعش عمیقاً وهابی است و از طرف دیگر به شیوه‌ای متفاوت، فراافراطی است. داعش لزوماً یک جنبش اصلاحی از وهابیت معاصر است.

ارسال دیدگاه