کد خبر : 3447

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۰ زمان : ۹:۲۱

بیوگرافی نسرین قدیری از زبان خودش

نسرین قدیری هستم در چهارم خردادماه ۱۳۳۱ در مشهد به دنیا آمدم. پدرم کارمند و مادرم خانه دار است. زمانی که کودک خردسالی بودم از مشهد به تهران آمدیم. به خاطر دارم که در دوران قبل ار دبستان اشعار مختلفی از شاعران از جمله سعدی،‌حافظ، مولوی، فردوسی و …. را پدرم برایم می‌خواند که من […]

نسرین قدیری هستم در چهارم خردادماه ۱۳۳۱ در مشهد به دنیا آمدم. پدرم کارمند و مادرم خانه دار است. زمانی که کودک خردسالی بودم از مشهد به تهران آمدیم. به خاطر دارم که در دوران قبل ار دبستان اشعار مختلفی از شاعران از جمله سعدی،‌حافظ، مولوی، فردوسی و …. را پدرم برایم می‌خواند که من همه آنها را حفظ کرده بودم.

 

نسرین قدیری بیوگرافی نسرین قدیری از زبان خودش

 

پدرم در دوران جوانی روزنامه نگار بود و در همان دوره موفق شده بود ابتدا روزنامه کارزار و سپس مجله جام جم را راه اندازی کند که به خاطر درج مطالبی علیه رژیم گذشته هر دو را تعطیل کردند. به همین دلیل پس از دو سال بیکاری به استخدام وزارت صنایع و معادن در آمد. در ده سالگی تحت تأثیر دایی عزیزم تمام کتابهای کتابخانه او را که بیشتر از تولستوی، داستایوفسکی، ماکسیم کورگی و … بود مطالعه کردم.

یکی از ویژگیهایی که در منزل ما حاکم بود، ترغیب فرزندان به درس و تحصیل علم بود و بس. خوشبختانه همگی ما به درس و مشق علاقه زیادی داشتیم. پدرم که زبان انگلیسی را با استفاده از لنیگافون و کتاب بدون معلم فرا رگفته بود، من و بقیه خواهران و برادرانم را نیز تشویق کرد که با همین شیوه به زبان انگلیسی آشنا بشویم. در دوران دبیرستان، با انتخاب رشته با آنکه در دروس تخصصی هم دانش آموز زرنگی بودم، تصمیم گرفتم رشته ادبی را دنبال کنم اما برادر بزرگم مخالفت کرد و گفت بهتر است رشته ریاضی یا طبیعی را انتخاب کنی. بنابراین رشته طبیعی را انتخاب کردم. بزرگترین تجربه دوره نوجوانی‌ام این بود که قدر خود را بدانم و هرگز وقتم را به بطالت نگذرانم. به همین دلیل نیز در دورانی که در منزل پدرمان بودیم، موظف بودیم یا با ورزش یا زبان و سایر کتب وقتمان را سپری کنیم. اگر یکی از بچه ها سرگردان بود، بلافاصله مورد بازخواست قرار می‌گرفت. این شیوه تربیتی را بعدها خودم درمورد فرزندانم به کار بستم. تا جایی که اکنون دخترم به سه زبان انگلیسی فرانسوی و آلمانی مسلط است.از ۱۴ سالگی هم با ساز پیانو آشنا شده است.

در دوران دانش آموزی زمانی که کارنامه مان را به خانه می‌بردیم، بزرگترین پاداشمان لبخند پدر بود که نثارمان می‌کرد و همیشه دلمان می خواست کاری انجام بدهیم که شاهد لبخند او بشویم. بعد از اخذ دیپلم در سال ۱۳۵۰ در رشته زیست شناسی انستیتو تغذیه وابسته به دانشگاه تهران و رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه شیراز پذیرفته شدم که بنا به توصیه پدرم رشته مهندسی کشاورزی را ادامه دادم. در همان سال اول دانشجویی با همسرم که دانشجوی سال آخر ارشد همان دانشگاه بود ازدواج کردم و قرار گذاشتیم که تحصیلاتم را به پایان برسانم سپس زندگیمان را شروع منیم. بعد از اخذ مدرک مهندسی، تشکیل زندگی دادیم. از آنجایی که همسرم مخالف کار کردنم بود با همسرم همدل شدیم و تصمیم گرفتم در سنگر خانه برای همسر و فرزندانمان، آینده ای موفق را رقم بزنم.

ناگفته نماند که مادرم در الگوپذیری‌ام خیلی نقش داشت و من فرزندانم را از شیوه مادرم تربیت کردم. مادرم همواره ما را به ادامه تحصیل ترغیب می‌کرد و حتی به بعضی از دوستان و فامیل میگفت که دخترم نویسنده است و در حال نوشتن کتاب خود است. این صحبتها زمانی بود که من فقط مقالات خوب می‌نوشتم. با آغاز زندگی مشترک از آنجایی که در منزل تنها بودم اوقاتم را با مطالعه می‌گذراندم تا اینکه خواهر متوفایم کتاب بامداد خمار نوشته خانم حاج سیده جوای را برایم آورد گفت این کتاب را حتما بخوان و تو هم به داستانهایت سروسامان بده. با پافشاری خواهرم و حس غریبی که از نوجوانی در من ریشه داشت موجب شد تا به طور جدی قلم به دست بگیرم و شروع بهنوشتن رمان گستره محبت کنم. متاسفانه قبل از به پایان رسیدن کتاب خواهرم درگذشت و مصمم شدم که به خواسته قلبی خودم و خواهرم پاسخ مثبت بدهم و کتاب را به پایان رساندم. این کتاب را در سال ۱۳۷۷ با هزینه خودم چاپ کردم که خوشبختانه بعد از چاپ اول، به خوبی مورد استقبال اهل کتاب قرار گرفت تا جایی که ده‌ها بار تجدید چاپ شد.

زمانی که کتابم به چاپ رسید و با استقبال مواجه شد، تشویق به بیشتر نوشتن شدم. در نوشته هایم تلاش میکنم ماجراهای واقعی را به تصویر بکشم. ضمناً سعی کردم در هر کتابم پیامی به همجنسان خود بدهم. بعد از گستره محبت تا به حال بیش از ده رمان دیگر نوشته ام که هرکدام از آنها نیز تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده اند؛ از جمله “چه آسان باختیم” که این کتاب ریشه در واقعیت دارد.

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 9

کل نظرات : 16

 • آرزو

  تاریخ : ۲۹ - بهمن - ۱۳۹۴

  سلام.من بعضی کتابهاتان خوندم مخصوصا گسترده محبت فهرست کامل کتابهایتان میخوام ایران نیستم


  پاسخ دادن

 • هادی سماواتی

  تاریخ : ۸ - فروردین - ۱۳۹۵

  سلام :در صورت امکان تایید بفرمایید که سر کار علیه بازیگر فیلم پرستوهای عاشق بودید و احساس شما نسبت به آن چیست.


  پاسخ دادن

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - فروردین - ۱۳۹۵

  من به خاطر دارم شما رابه خاطر رفتارغیراخلاقیتان از رادیو تلویزیون اخراج کردند وتمام صحنه های نقش مارا ازسریال آقای کاردان حذف کردند گفته بودند شما بعد از خروج ازکافه ورابطه باچند تن از عیاشان ممنوع الکارتان کرده بودند حال به نظر می آید شما هم خود را مبارز می دانید


  پاسخ دادن

  • بهین

   تاریخ : ۳۰ - آذر - ۱۴۰۱

   این طرز صحبت کردن شما دخالت و سرک کشیدن در زندگی مردم است. بسیار کار زشتی است که مسایل خصوصی زندگی کسی را در جایی یا در فضای مجازی عمومی مطرح می‌کنید. کار شما از تمام مثالهایی که برای غیراخلاقی بودن فیلمهای این خانم بازیگر زدید، غیراخلاقی تر است.


   پاسخ دادن

 • نرگس ذوالفقاری

  تاریخ : ۱۲ - مهر - ۱۳۹۵

  باعرض سلام من تقریبا تمام کتابهای متعلق به شمارا خوندم دوس دارم من هم بتونم مثل شمابنویسم وبه زیبایی کتابهای شمابرسم


  پاسخ دادن

 • س

  تاریخ : ۲۳ - مهر - ۱۳۹۵

  گویا شما بیوگرافی ایشون رو نخوندین!!!


  پاسخ دادن

  • طاهر

   تاریخ : ۳۰ - آذر - ۱۴۰۱

   خب که چی؟ چون بازیگر قبل از انقلاب بوده باید به خاطر صرفا بازی کردن کل شخصیتش رو قضاوت کرد؟؟؟ اونوقت امثال شما که اینطور نگاهی دارن رو باید دارای چه شخصیتی دونست ؟؟؟


   پاسخ دادن

 • R.T

  تاریخ : ۷ - مرداد - ۱۳۹۷

  سلام به نظرم بد نیست آدم اطلاعاتش رو در هر موردی که میخواد بنویسه تکمیل کنه و بعد بنویسه تا به افراد زیادی اطلاعات غلط نده !
  دارم رمان نسرین رو میخونم جهت اطلاع باید بگم پدرشوهر محرم ابدی آدمه حتی بعد از طلاق و ازدواج با او جایز نیست هیچوقت .


  پاسخ دادن

  • پریسا

   تاریخ : ۱۰ - مرداد - ۱۳۹۷

   خانوم یا آقای r.t
   درسته که پدر همسر محرم ابدیه اما اکه کتاب رو عمیق خونده باشین متوجه میشین که حاجی ناپدری امیر هست و امیر فرزند خانوم ایشون از همسر اولشه


   پاسخ دادن

   • ناشناس

    تاریخ : ۲۷ - اسفند - ۱۳۹۷

    سلاممن تمام کتابهای شما را دارم و خوانده ام مدت زیادی است کتاب جدیدی ننوشته اید علت ان جیست


    پاسخ دادن

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - بهمن - ۱۳۹۸

  با سلام وعرَ ارادت امروز بعد از بیست سال که از خوندن گستره محبت میگذره دوباره کتاب رو اوردم واسمتون رو تو اینترنت سرچ کردم وبا دیدن کتابهاتون واقعا متحیر شدم وبه وجد اومدم نمیدونستم شما تا این اندازه معروف هستید خوشحالم کتابتون هدیه پدر مرحومم به منه من از کودکی عاشق مطاله ونوشتنم والان در سن ۴۴ سالگی با وجود اینکه فکر میکنم دیره ولی تصمیم به نوشتن گرفتم از شما میخوام اگه میشه کمکم کنید خیلی دوستون دارم


  پاسخ دادن

 • علی

  تاریخ : ۲۳ - دی - ۱۳۹۹

  سلام من فیلم سرایدار را قبل از انقلاب در سینما کاپری دیدم و با دیدن اون و تحقیقاتی که کردم فهمیدم دخترا هم ج ق میزنن


  پاسخ دادن

  • طاهر

   تاریخ : ۳۰ - آذر - ۱۴۰۱

   هرزگی های ذهنی خود را لااقل در فضای مجازی در دسترس عموم خالی نکنید. خجالت بکشید


   پاسخ دادن

 • سبحان سلامی

  تاریخ : ۲۳ - مرداد - ۱۴۰۰

  سلام سرکار خانم الان چه کار می کنی؟


  پاسخ دادن

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام عجیبه کسی که سرش توکتابه واونم مشهداونروز چطور فیلم مردهاونامردها بااون زیرپوش توحوض خونه آب تنی می‌کنه والا عجیبه هنوز شبکه های ماهواره فیلمهای شماوخانم شهرزاد و…پخش میکنند چطور یکشبه اون یکی شاعرونویسنده وتوهم یک پا دانشمند دراومدی سرکار خانم !!!


  پاسخ دادن

 • محسن حجاران

  تاریخ : ۲۰ - بهمن - ۱۴۰۱

  سلام علیکم جنابعالی کارمندونویسنده هستیددوشغل


  پاسخ دادن

ارسال دیدگاه