کد خبر : 530191

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۹ زمان : ۲۰:۰۰

با کدام شاعر می‌توان از صراط عبور کرد؟

نوزدهمین برنامه «شب شاعر» ویژه پاسداشت جعفر ابراهیمی متخلص به شاهد عصر روز گذشته با حضور چهره‌های فرهنگی و ادبی در نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد. *ماجرای نفرین و دعای ابراهیمی در حق رحماندوست مصطفی رحماندوست از شاعران نام آشنا حوزه شعر کودک و نوجوان در بخش دیگری از نوزدهمین نشست «شب شاعر» […]

نوزدهمین برنامه «شب شاعر» ویژه پاسداشت جعفر ابراهیمی متخلص به شاهد عصر روز گذشته با حضور چهره‌های فرهنگی و ادبی در نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد.

*ماجرای نفرین و دعای ابراهیمی در حق رحماندوست

مصطفی رحماندوست از شاعران نام آشنا حوزه شعر کودک و نوجوان در بخش دیگری از نوزدهمین نشست «شب شاعر» گفت: جعفر ابراهیمی را از زمانی می‌شناسم که ممیز اداره مالیات بوده است که او بعدها من را نفرین و دعا کرد که او را از اداره مالیات بیرون آورده و کارشناس شعر کانون کرده‌ام. نفرین از این جهت که اگر او را از شغلش جدا نمی‌کردم امروز وضع اقتصادی بهتری داشت اما الحمدلله ابراهیمی وضعش خوب است و خانواده خوبی دارد و با عزت و افتخار زندگی می‌کند.

وی افزود: در جلسات نقد شعر که با دوستان دور هم جمع می‌شدیم و جعفر ابراهیمی نیز شرکت می‌کرد دو ویژگی او بیشتر به چشم می‌آمد، یکی اینکه ابراهیمی همیشه دیر می‌آمد یعنی در زمان مقرر جلسه وقتی با او تماس می‌گرفتیم که کجا هستی می‌گفت نزدیکم اما همیشه یک ساعت بعد می‌رسید و ویژگی‌ دوم او این بود که او کودک جمع ما بود امیدوارم همیشه تیزقلم و بُرنده‌اندیش بنویسد، بنویسد و بنویسد.

*مگر شاملو چند کار ناب دارد!؟

محمود پوروهاب از شاعران کودکان و نوجوانان در بخش دیگری از نشست «شب شاعر» گفت: همه می‌دانند که ابراهیمی کارهای بسیاری دارد هم داستان نوشته و هم شعر گفته و آثار بسیاری از خود بر جای گذاشته است و یکی از نقدهای منتقدین به او همین پرکاری‌اش است. در صورتی که این مبنای غلطی است زیرا هر پُرکاری منجر به این نمی‌شود که خالق یک اثر کار خوب نداشته باشد.

وی افزود: شاملو، اخوان یا سهراب مگر چند کار ناب دارند یا هاتف اصفهانی مگر چقدر اثر از او در تاریخ ادبیات است به نظرم آقای ابراهیمی دارای حداقل ۲۰ شعر ناب است در صورتی که من معتقدم اگر شاعری دو کار ناب داشته باشد باید کلاه خود را بالا بیندازد.

*ابراهیمی دوره کودکی خود را به دوش کشیده است

پوروهاب در بخش دیگری از سخنانش گفت: ابراهیمی دوره کودکی خود را به دوش کشیده و به تهران آورده و از منظر طبیعت اشعارش دارای بسامد بالایی است. شعرهای او ساده و روان است و عمق او در همین سادگی است. بازگشت به کودکی و دیار خود یکی از ویژگی‌های شعر ابراهیمی است در صورتی که برخی شاعران هیچ اشاره‌ای به دوران کودکی خود ندارند. لازم به ذکر است که من شعرهای اخیر ابراهیمی را می‌پسندم.

*عاشقانه مطالعه می‌کردم

جعفر ابراهیمی متخلص به شاهد در بخش پایانی نوزدهمین نشست «شب شاعر» ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: در قطار کودکی که هفته کودک با حضور کودکان و نوجوانان و تعدادی از شاعران حرکت می‌کند من نیز حضور داشتم. سفر با این قطار علاوه بر اینکه همراه شدن با کودکان بود برای من سفری به دوران کودکی را نیز همراه داشت و موجب شد که من به محله سابق خود سری بزنم که در این گشت و گذار عده‌ای عاقل اندر سفیر به من می‌نگریستند.

وی افزود: سال ۴۷-۴۶ در خانه‌ای در محله راه‌آهن بودیم که آنجا بالکنی داشت و من در آن کتاب می‌خواندم و در عوالم کودکی خود فکر می‌کردم که بالکن بزرگی است اما این بار که به آن خانه سر زدم دیدم یک بالکن ۸ متری است.

ابراهیمی در ادامه گفت:‌ در محله دروازه غار تهران کتابفروشی بود که ۳۰شاهی می‌گرفت و سه کتاب برای سه روز امانت می‌داد و فرصت داشتیم در این سه روز آن سه کتاب را بخوانیم من برای اینکه فرصت مطالعه این سه کتاب را از دست ندهم بعد از خاموش کردن چراغ‌های خانه به بالکن می‌رفتم و زیر نور چراغ خیابان کتاب می‌خواندم و واقعا عاشقانه مطالعه می‌کردم.

او اضافه کرد: من معتقدم باید لذت خواندن و مطالعه را به کودکان بچشانیم و اگر کسی برای لذت بردن کتاب  بخواند آموزش هم خواهد دید. با آنکه در آن زمان دسترسی به کتاب سخت بود اما عاشقانه کتاب می‌خواندیم.

*در دوران جنگ معتقد بودیم باید در جبهه فرهنگی هم کار کنیم

این شاعر با اشاره به انرژی دوران جوانی خود گفت: در اوایل دهه ۶۰ که سال‌های پیروزی انقلاب هم بود به خاطر اعتماد به نفسی که از انقلاب گرفته بودیم بسیار تلاش می‌کردیم و اکنون که نگاه می‌کنم می‌بینم چه نیرویی بود که ما را به جلو می‌برد و آن زمان به تنها چیزی که فکر نمی‌کردیم مادیات بود و مانند رزمندگان جبهه معتقد بودیم باید در جبهه فرهنگی کار کنیم.

ابراهیمی در پایان سخنانش گفت:‌درست است که ریش و موی من سپید شده ولی درون من یک کودک ۱۲ ساله است و سنش بیشتر از این نمی‌شود. شاید برای بچه‌های ایران کار زیاد کرده‌ام اما برای بچه‌های خودم و همسرم کم گذاشته‌ام و همین جا از ایشان حلالیت می‌طلبم.

در بخشی از این مراسم علی باباجانی شعری برای جعفر ابراهیمی قرائت کرد همچنین سارا عرفانی نویسنده رمان‌های لبخند مسیح و پنجشنبه فیروزه‌ای آثارش را به همسر جعفر ابراهیمی اهدا کرد.

*شاعری که در ۶۰ سالگی، شعرش ۱۰ ساله است

بابک نیک‌طلب از شعرای کودک و نوجوان در این مراسم گفت: اسم جعفر ابراهیمی که می‌آید حالت کودکی به من دست می‌دهد آنهایی که پشت خیمه‌های عزاداری امام حسین (ع) می‌ایستند و برایشان مهم نیست که این محل متعلق به چه کسی است بلکه نفس شرکت در سوگواری سیدالشهدا مهم است.

وی افزود: در مورد شعر ابراهیمی صحبت کردن خیلی سخت نیست ۳۳ سال پیش اولین بار در یک اردو با جعفر ابراهیمی آشنا شدم آن زمان با شعر و رفتار و فکر او مواجه شدم و امروز می‌بینم که او از زمره افرادی است که در گذر زمان تغییر نکرده هر چند در ظاهر گرد سپید بر سر و صورت او نشسته است.

نیک‌طلب گفت: گر چه ابراهیمی از ۶۰ سالگی عبور کرده اما شعرش هنوز ۱۰ ساله است و در روستاهای آذربایجان نفس می‌کشد.

*با کدام شاعر می‌توان از صراط عبور کرد؟

او با اشاره به اینکه اگر قرار باشد در روز محشر کسی دستگیرش باشد آن فرد کیست، گفت: بعد از پدرم جعفر ابراهیمی یکی از کسانی است که در محشر به دنبال او خواهم گشت زیرا به نظرم با جعفر ابراهیمی می‌شود از صراط عبور کرد. او اشعار بسیاری در مدح انبیاء، ائمه و شهدا سروده است و همین می‌تواند انسان را از محشر نجات دهد.

این شاعر کودک گفت: کمتر شاعری داریم که با خلوص نیت باشد و اسمش کمتر مطرح شود. جعفر ابراهیمیِ نوجوان همیشه در جبهه بوده و نگاهش به دفاع مقدس تازه است و اندیشه‌ها و رفتار رزمندگان در اشعارش متجلی است. ابراهیمی سعی در تبلیغ روستا ندارد و نمی‌خواهد طوری وانمود کند که روستا خوب است و باقی اماکن خوب نیست.

*فکر نمی‌کردم شاعر کودک کمرش درد بگیرد

یوسف قوجق از نویسندگان کودک و بزرگسال در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به خاطره‌ای از سفر جمعی از شعرا و نویسندگان به ترکمنستان گفت: در این سفر گروهی از شعرا و نویسندگان به کشور ترکمنستان آمده بودند تا ادبیات ایران را معرفی کنند همیشه تصورم این بود که شاعر و نویسنده کودک بزرگ نمی‌شوند اما در این سفر با جعفر ابراهیمی روبه‌رو شدم که کمرش درد می‌کرد و غصه خوردم زیرا فکر نمی‌کردم که شاعر کودک به جایی برسد که کمرش درد بگیرد.

*ابراهیمی بدون پروپاگاندای رسانه‌ها بزرگ شده است

حمید هنرجو در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به نسل سوم ادبیات پس از انقلاب گفت: نسل من به عنوان نسل سوم ادبیات کودک و نوجوان با اسامی بزرگان از طریق مجلات آیش و پویش آشنا شد از جمله جعفر ابراهیمی شاهد.

وی افزود: ابراهیمی در حوزه شعر روستایی تلاش قابل توجهی داشته و در اشعارش زیست روستایی که در حال کمرنگ شدن است را حفظ کرده است. بروز و. ظهور ابراهیمی یک بروز و ظهور قوی است و او با اتکا به قدرت خود به جایگاه امروزش دست یافت و بدون پروپاگاندای رسانه‌ای بزرگ شده است.

*«شب شاعر» وفاق شاعران را بیشتر می‌کند

حسین قرایی دبیر سلسله جلسات «شب شاعر» گفت: یک سال بود که این جلسات تعطیل شده بود ولی هیچ یک از مدیران فرهنگی نبود این جلسات برایشان مهم نبود و نخواستند یادی از آن بکنند.

وی افزود: جعفر ابراهیمی بخشی از شناسنامه فرهنگی ماست و باید قدر امثال ابراهیمی را دانست. ادبیات کودک و نوجوان در رسانه ما مهجور است و کمتر به آن توجه می‌شود اکنون زمان بهره‌برداری از امثال ابراهیمی است. رسانه‌ها و مسئولین فرهنگی باید به داد فرهنگ و ادبیات کودک و نوجوان برسند. سلسله نشست‌های «شب شاعر» وفاق میان شاعران را بیشتر می‌کند و از این پس با قدرت بیشتری آن را ادامه می‌دهیم.

مصطفی رحماندوست، جواد محقق، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی، علی فریدونی، محمدرضا اصلانی، محمود پوروهاب، محمد میرکیانی، یعقوب حیدری، میلاد عرفان‌پور، حامد محقق و جمعی از نویسندگان و شعرا در این مراسم شرکت کرده بودند

 

ارسال دیدگاه