کد خبر : 530378

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۱ زمان : ۱۲:۰۰

آژانس جمع‌آوری ۲۵۸ ماشین از فردو را تأیید کرد

«یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با انتشار گزارش فصلی تازه‌اش در مورد ایران، تائید کرد که فرآیند برچیدن سانتریفیوژها در دو سایت نطنز و فردو آغاز شده است. ایران به موجب سند «برجام» موافقت کرده تعداد سانتریفیوژهای نصب‌شده خود را از ۱۹۰۰۰ دستگاه به ۶۱۰۰ دستگاه کاهش دهد. از […]

«یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با انتشار گزارش فصلی تازه‌اش در مورد ایران، تائید کرد که فرآیند برچیدن سانتریفیوژها در دو سایت نطنز و فردو آغاز شده است.
ایران به موجب سند «برجام» موافقت کرده تعداد سانتریفیوژهای نصب‌شده خود را از ۱۹۰۰۰ دستگاه به ۶۱۰۰ دستگاه کاهش دهد. از این ۶۱۰۰ دستگاه، از ۵۱۰۰ دستگاه برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده خواهد شد.
بر اساس گزارش آژانس، از زمان روند اجرای تعهدات ایران، بیش از ۴۰۰۰ سانتریفیوژ از دو سایت نطنز و فردو برچیده شده است.
بر اساس پانویس های گزارش، تعداد سانتریفیوژهای IR-1 سایت نطنز از ۱۵۴۲۰ دستگاه به ۱۱۳۰۸ دستگاه کاهش یافته است. همچنین تعداد سانتریفیوژهای IR-2 نیز از ۱۰۰۸ دستگاه در یک ماه قبل، به ۸۴۸ دستگاه کاهش یافته است.
در مجموع تا تاریخ ۱۵ نوامبر از سایت نطنز ۴۲۷۲ سانتریفیوژ جمع آوری شده و در سالن تولید B تحت نظر آژانس انبار شده است.
کاهش سانتریفیوژها در سایت فردو هم انجام شده است. بر اساس پانویس های گزارش، تعداد سانتریفیوژهای IR-1 سایت فردو از تعداد ۲۷۱۰ به ۲۴۵۲ دستگاه کاهش یافته است.
بنابر این، در مجموع تا تاریخ ۱۵ نوامبر، از سایت فردو ۲۵۸ ماشین جمع آوری شده و در سالن سایت فردو زیر نظر آژانس قرار گرفته است.
در گزارش آژانس همچنین آمده میزان ذخائر اورانیوم کم‌غنای ایران از سه ماه قبل با افزایش ۴۶۰٫۲ کیلوگرمی به ۸۳۰۵٫۶ کیلوگرم افزایش یافته است.
یک منبع ارشد دیپلماتیک در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته است که ایران، در واقع دستگاه‌های سانتریفیوژ که به آنها خوراک‌دهی نشده را برچیده است. این منبع دیپلماتیک گفت: «آنها سانتریفیوژهایی که حاوی هگزافلوراید نبوده‌اند را برچیده‌اند.»
ایران به موجب توافق برجام بایستی میزان ذخائر اورانیوم خود را به ۳۰۰ کیلوگرم یا کمتر برساند، اما دیپلمات مورد استناد رویترز، این میزان افزایش را طبیعی توصیف کرده است.
منبع : پایگاه خبری فرهنگ انقلاب اسلامی ( فرهنگ نیوز )
ارسال دیدگاه