کد خبر : 524656

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ زمان : ۱۲:۰۰

۷ شهر گمشده در زیر آب

شهرهای زیادی در جهان وجود دارند که زیر آب ها مدفون شده اند اما با وجود خشکسالی اخیر، تعدادی از آنها بار دیگر سر از آب بیرون آورده اند که تماشای آنها برای توریست ها بسیار جذاب است. ما در اینجا نام تعدادی از آنها را برایتان آورده ایم. ۱٫ویلا اپکوئن، آرژانتین اپکوئن در جنوب […]

شهرهای زیادی در جهان وجود دارند که زیر آب ها مدفون شده اند اما با وجود خشکسالی اخیر، تعدادی از آنها بار دیگر سر از آب بیرون آورده اند که تماشای آنها برای توریست ها بسیار جذاب است. ما در اینجا نام تعدادی از آنها را برایتان آورده ایم.
۱٫ویلا اپکوئن، آرژانتین

611009 229 ۷ شهر گمشده در زیر آب
اپکوئن در جنوب غربی زمین‌‌‌های کشاورزی بوئنوس آیرس قرار دارد و در طول سال جزو مناطق جذاب توریستی محسوب می‌شده و وجود چشمه‌‌‌های آب شور و معدنی این شهر را به شهرت جهانی رسانده بود. اخبار حاکی است باران های سیل آسا در ۱۰ نوامبر ۱۹۸۵ و سرریز شدن آب دریا به خانه‌‌‌‌ها و خیابان‌‌‌های شهر طی ۲۰ روز کل شهر را ۱۰ متر زیر آب فرو برد.

اما پس از گذشته سالها آب به آرامی شروع به عقب رفتن کرده و به تازگی کل شهر گمشده بار دیگر پس از نیم قرن سر از دل دریا درآورده است. این شهر که به مدت ۲۵ سال زیر آب بوده به همراه اتومبیل‌‌‌های زنگ‌زده، خانه‌های ویران شده، سنگ‌قبر‌‌های متعدد، گورستان و درختان خشک شده در منطقه وسیعی، باعث توجه توریست‌‌‌های زیادی به این منطقه از آرژانتین شده است.

۲٫شی چنگ، چین

این شهر باستانی و کهن حدود ۱۳۰۰ سال قبل در دامنه کوهستان وو شی یا کوهستان پنج شیر بنیان نهاده شد، اما امروز در عمق ۲۶ تا ۴۰ متری زیر آب قرار گرفته است. در سال ۱۹۵۹ این شهر و دهکده مجاورش با برنامه‌ای از پیش تعیین شده برای ایجاد یک سد به زیر آب رفتند تا یک دریاچه مصنوعی و همچنین یک نیروگاه تولید نیروی برق آبی راه اندازی شود. امروزه این مکان به بهشتی رویایی برای غواصان تبدیل شده است.
شهر شی چنگ به صورت معجزه آسایی دچار فرسایش چندانی نشده و ساختمان‌ها، دیوارها و حتی جزئیات چوبی آن تقریبا دست نخورده و سالم باقی مانده‌اند. هم اکنون یک گروه فیلم برداری سرگرم ضبط و ثبت تصاویری از این شهر باستانی هستند. 

باستان شناسان در اندیشه این مسئله‌اند که چگونه این شهر از چنگال تخریب و فرسایش تدریجی جان سالم به در برده است. اگر چه در سال ۲۰۰۴ یک زیر دریایی با هزینه ۶٫۴ میلیون دلار برای گشت و گذار توریست ها در این شهر ساخته شد اما هیچ گاه مورد استفاده قرار نگرفت و متاسفانه هنوز هیچ امکانات غواصی برای گردشگران مهیا نشده تا از این بخش باستانی دیدن کنند.

۳٫کلیسای پوتوسی، ونزوئلا

611010 228 ۷ شهر گمشده در زیر آب
به مدت ۲۰ سال تنها بخشی که از این کلیسای گوتیکی به چشم می خورد، برج آن است. این کلیسا متعلق به روستایی با ۱۲۰۰ ساکن بوده که در سال ۱۹۸۵ برای ساخت یک سد در نزدیکی آن، به زیر آب رفت. در سال ۲۰۰۸ به دلیل خشکسالی کم کم ساختمان آن نمایان شد و در سال ۲۰۱۰ به طور کامل سر از آب بیرون آورد و به جمع باقی خانه های ویران شده پیوست.
۴٫پورت رویال، جاماییکا

پورت رویال نام بندری در جنوب باختری جاماییکا بوده که در ته پالیسادوز و در دهانه بندر کینگستون جای‌داشته‌است. در نیمه دوم سده هفدهم میلادی پورت رویال مرکز بازرگانی دریایی در دریای کارائیب بوده‌است. همچنین در زمانی که اسپانیا ابرقدرت بود پورت رویال پایگاه دریایی این کشور شمرده می‌شد. با ناتوانی دولت‌های اروپایی در فرستادن نیروهای یاری‌رسان دزدان دریایی بر مسیرهای دریایی پورت رویال جولان دادند و فرمانروایان شهر هم از سر ناچاری به ایشان گراییدند. در دهه ۱۶۶۰ اروپاییان این شهر را شهر گناهکاران ‌خواندند چرا که پناه‌گاه دزدان، آدم‌کشان و روسپییان گشته ‌بود.
انگلستان در نیمه دوم سده ۱۷ این  مکان را از دست اسپانیاییان بیرون کشید. در سال ۱۶۹۲ زمین‌لرزه‌ای آسیب‌های فراوان به پورت رویال رساند و بسیاری از بارو و استحکامات آن را ویران نمود. در سده ۱۸ و نیز ۱۹ کوشش‌هایی برای بازسازی آنجا شد ولی آتش‌سوزی‌های پیاپی باز به ویرانی بیشتر پورت رویال انجامید. بخشی از شهر نیز در پی توفان‌های دریایی به زیر آب رفت و اکنون در ۱۲ متری زیر سطح آب قرار گرفته است.
۵٫کالیازین، روسیه

611011 254 ۷ شهر گمشده در زیر آب
در سال ۱۹۳۹ ژوزف استالین دستور داد تا برای ساخت اوگلیچ، شهر کالیازین که متعلق به قرن ۱۲ میلادی است را غرق کنند. در طی این اقدام چندین ساختمان قرون وسطایی از جمله دو کلیسا به زیر آب رفتند اما برج ناقوس یکی از آنها همچنان بیرون از آب نمایان است. این برج با ارتفاع ۷۵ متر یکی از بلندترین سازه های مسیحی ارتودوکس در جهان است. کارشناسان این برج را از ویرانی نجات دادند و اطراف آن جزیره دست ساز کوچکی ساختند که مبدل به یکی از جاذبه های گردشگری شناگران و توریست ها شده است.
۶٫ کلیسای مدیانو، اسپانیا

611012 267 ۷ شهر گمشده در زیر آب
اسپانیا شهرهای غرق شده زیادی دارد اما از میان آنها کلیسای مدیانو در هوئسکا شهرتی خاص دارد. این کلیسا متعلق به اواخر قرن ۱۶ میلادی می باشد و نوک برج آن همیشه قابل مشاهده است. غواصان می توانند از اطراف و حتی داخل این مکان بازدید کنند اما اخیرا به دلایل امنیتی رفتن به داخل آن ممنوع اعلام شده است.
۷٫ کتسکیلز، نیویورک

بیشترین شهرهای غرق شده آمریکا متعلق به نیویورک است. در سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۸ ده ها روستای کشاورزی در کاتسکیلز به منظور ساخت و ساز به زیر آب رفت که موجب از دست رفتن اموال بسیاری از ساکنین شد. افراد ساکن در آن منطقه حتی شغل، خانواده و اقوام خود را هم از دست دادند. امروزه زمانی که سطح آب پایین می آید، نوک کلیساها، مدارس، انبارها و غیره سر از آب بیرون می آورند که برای توریست ها جاذبه گردشگری بسیاری دارد.
منبع : مجله اینترنتی برترینها
ارسال دیدگاه