کد خبر : 3154

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۳ زمان : ۷:۲۹

۵ پاسخ سازمان بهداشت جهانی به ۵ پرسش زنان باردار

بیشتر خانم‌ها چه قبل از بارداری و چه زمانی که حامله هستند با پرسش‌های زیادی در خصوص این دوران مواجهند. بتازگی سازمان بهداشت جهانی پنج پرسش عمده خانم‌ها در این باره را مطرح و به همراه پاسخ‌ها منتشر کرده است. غذا خوردن در دوران بارداری اصول خاصی دارد؟ این پزشک شماست که رژیم غذایی دوران […]

بیشتر خانم‌ها چه قبل از بارداری و چه زمانی که حامله هستند با پرسش‌های زیادی در خصوص این دوران مواجهند. بتازگی سازمان بهداشت جهانی پنج پرسش عمده خانم‌ها در این باره را مطرح و به همراه پاسخ‌ها منتشر کرده است.

غذا خوردن در دوران بارداری اصول خاصی دارد؟

این پزشک شماست که رژیم غذایی دوران بارداری را تعیین می‌کند تا اضافه وزنتان کنترل شود، اما خوردن بعضی غذاها اصلا توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال خانم‌های باردار باید از خوردن گوشت خام یا نیمه‌پخته مثل استیک آبدار یا پنیرهای غیرپاستوریزه خودداری کنند. یادتان باشد برخلاف توصیه مادربزرگ‌ها هرگز نباید جای دو نفر غذا بخورید، بلکه رژیم غذایی‌تان باید سالم و متنوع باشد. پیشنهاد می‌شود در سه ماه اول بارداری روزانه صد کیلوکالری و در سه‌ ماه دوم روزانه ۲۵۰ کیلوکالری مازاد بر گذشته مصرف کنید.

چقدر اضافه وزن در دوران بارداری طبیعی است؟

به طور معمول یک خانم باردار در طول ۹ ماه بارداری، ۱۲ کیلوگرم (یک کیلوگرم ماهانه در سه‌ ماه اول و ۵‌/‌۱ کیلوگرم در ماه تا پایان دوران بارداری) سنگین‌تر می‌شود. بیش از این حد چاق شدن، مشکل‌آفرین خواهد بود و زایمان را سخت می‌کند. پس اگر شما اهل ورزش نیستید، بهتر است بدانید که انجام برخی تمرینات در این دوره ضروری است، بویژه شنا و پیاده‌روی. این حرکات اکسیژن‌رسانی را به بدن شما و جنین بهبود می‌بخشد و به تنفس و گردش بهتر خون کمک می‌کند و مانع اضافه وزن بیش از حد مجاز می‌شود.

آیا تاریخ‌های خاصی در دوران بارداری وجود دارند که اهمیت زیادی داشته باشند؟

در فاصله یازدهمین و چهاردهمین هفته باید اولین اکوگرافی برای پیشگیری و تشخیص برخی بیماری‌ها انجام شود. بهترین زمان برای این کار، دوازدهمین هفته است. البته این روزها تقریبا همه خانم‌ها در هفته چهارم بارداری به پزشک زنان مراجعه می‌کند. آکوگرافی باید در ماه چهارم و هفتم نیز تکرار شود، اما سه بار اکوگرافی در طول بارداری کافی است چون عوارض زیادی به دنبال دارد.

استراحت دوران بارداری اجباری است؟

بارداری یک بیماری نیست. بنابراین استراحت شما به شرایط بدنی خودتان بستگی دارد، مگر این‌که استراحت مطلق توصیه پزشک باشد. در باقی موارد بویژه اگر زایمانتان طبیعی باشد باید تحرک روزانه داشته باشید و دور تنبلی یک خط قرمز بکشید.

چه زمانی متوجه حرکت جنین خواهیم شد؟

اولین حرکت‌های جنین در چهار ماهگی در کودک اول و در ۵‌/‌۳ ماهگی در بارداری دوم حس می‌شود. البته این تاریخ ممکن است کمی تغییر کند و بتدریج حرکات جنین ملموس‌تر می‌شود. گاهی این حرکات به قدری شدید است که حالت طبیعی شکم را به هم می‌ریزد. این حرکات در اواخر ماه هفتم آرام‌تر و جنین به سمت راست متمایل می‌شود. با این حال این حرکات هنوز قابل لمس است. اگر نتوانستید این حرکات را حس کنید، باید در اولین فرصت به پزشکتان مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه