کد خبر : 527190

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۴ زمان : ۱۸:۰۰

۲۰۰۰ کشته در فاجعه منا/ فتوای عجیب داعش درخصوص فاجعه منا/ مفتی سعودی: حجاج خودکشی کردند!

شبکه تلویزیونی پرس تی وی از افزایش شمار کشته های فاجعه منا به دو هزار نفر خبر داد. به گزارش این شبکه، رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد مقامات سعودی می گویند حدود ۲۰۰۰ نفر در ماجرای منا کشته شده اند. بنابر اعلام مقامات کشورمان، تاکنون در حادثه منا ۱۳۱ نفر از هم […]

شبکه تلویزیونی پرس تی وی از افزایش شمار کشته های فاجعه منا به دو هزار نفر خبر داد.

به گزارش این شبکه، رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد مقامات سعودی می گویند حدود ۲۰۰۰ نفر در ماجرای منا کشته شده اند.
بنابر اعلام مقامات کشورمان، تاکنون در حادثه منا ۱۳۱ نفر از هم وطنانمان  جان باختند.
در همین حال عبداللطیف بن راشد زیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از حادثه اخیر خونین در مکه به شدت ابراز نگرانی کرد.
از سوی دیگر نوری مالکی،رئیس ائتلاف دولت قانون عراق، ضمن محکوم کردن تکبر مقامات سعودی، خواستار واگذاری اداره مناسک حج به سازمان همکاری اسلامی شد.
عبدالعزیز بن علی شریف، سخنگوی وزرات امورخارجه الجزایر، اعلام کرد روز گذشته براثر ازدحام حجاج در منا، سه تبعه این کشور (یک مرد و دو زن) جانشان را از دست دادند. به گفته همین منبع، شش الجزایری دیگر از جمله یک زن نیز در این حادثه دچار جراحات سطحی شدند.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با “تراژدی” خواندن حادثه روز گذشته منا، به خانواده قربانیان تسلیت گفت.
در ادامه سوء مدیریت سعودی‌ها، چادرهای حجاج مصری در منطقه منا دچار آتش سوزی شد و شماری از حجاج مصدوم و بی‌هوش شدند.
شبکه اسکای نیوز نیز اعلام کرد حدود دویست تا دویست و پنجاه زائر انگلیسی در زمان فاجعه منا ناپدید شده‌اند.
درحالیکه سردخانه‌های عربستان مملو از اجساد حجاج است و دیگر ظرفیت پذیرش ندارد؛ منابع عربی فاش کردند مقامات عربستان سعودی دستور دادند تا از اعلام آمار جدید قربانیان حادثه روز گذشته در صحرای منا جلوگیری شود.
رئیس‌جمهور ترکیه با تمجید از مقامات سعودی در برگزاری مناسک حج، معرفی کردن عربستان به عنوان مسئول حادثه منا را رد کرد.
تاکنون شش کشور شمار حجاج جان باخته خود در حادثه منا را اعلام کرده‌اند.
یک مقام ارشد پاکستانی از ناپدید شدن ۲۳۶ نفر از اتباع این کشور در فاجعه منا خبر داد.
گروه تروریستی داعش مدعی شد: کشته های منا چون از اتباع خلافت اسلامی نیستند، نباید نماز میت برای دفن آنها بجا آورد!
روزنامه الدیار نیروهای امنیتی سعودی را متهم کرد که حجاج ایرانی را در منا به محاصره درآورده بودند.
سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ‌اداره حج یا باید به دست سازمان همکاری های اسلامی باشد، یا این سازمان بر آن نظارت کند.
مفتی کل عربستان با کینه توز و حسود خواندن منتقدان بی کفایتی مسئولان سعودی در برگزاری حج، مدعی شد قربانیان این فاجعه هولناک در پی خودکشی بودند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز جمعه اعلام کرد پکن در پی جان باختن و زخمی شدن تعدادی از حجاج در دره منا، در فاصله پنج کیلومتری مکه، به شدت غمگین و متاسف است.
هونگ لی گفت: ما اطلاعاتی در اختیار داریم که یک تن از حجاج چینی در حادثه مصیبت بار روز پنجشنبه جان باخته است.
فاجعه روز گذشته منا واکنش های مختلفی را در رسانه های خارجی به همراه داشته است. تا جایی که بی بی سی در گزارشی نوشت فجایع مرتبط با مراسم حج سابقه طولانی دارد. در این گزارش آمده است: به سابقه طولانی فجایع مرتبط با حج در عربستان پرداخته شده است. در گزارش این شبکه خبری آمده است: رویداد دیروز در صحرای منا قبلا نیز سابقه داشته است. در سال ۲۰۰۶، سیصد و شصت نفر از حجاج زیر دست و پا ماندند و جان سپردند. درسال ۲۰۰۴ نیز دویست و چهل و چهار نفر جان باختند.
در سال ۲۰۰۱، سی و پنج نفر بر اثر زیر دست و پا ماندن جانشان را از دست دادند. در سال ۱۹۹۸ نیز یکصد و هشتاد نفر به همین علت کشته شدند. در سال ۱۹۹۷، سیصد و چهل نفر به علت حریق در چادرها کشته شدند. در سال ۱۹۹۴ نیز دویست و هفتاد نفر زیر دست و پا ماندند و کشته شدند. بدترین فجایع از این نوع در سال ۱۹۹۰ بود که هزار و چهارصد و بیست و شش نفر زیر دست و پا ماندند و کشته شدند. در سانحه سقوط جرثقیل نیز در مراسم امسال در مکه بیش از یکصد نفر کشته شدند.
در پایان گزارش بی بی سی آمده است: این سوانح در حالی رخ می دهد که عربستان میلیاردها دلار برای ارتقای کیفیت خدمات حمل و نقل و امنیت زائران هزینه می کند. حدود یکصد هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت حج استقرار پیدا می کنند. صدها دستگاه آمبولانس و هزاران دوربین امنیتی نیز این مراسم را همراهی می کنند. عربستان تحقیقات رسمی درباره رویداد دیروز را شروع کرده است. مقامات سعودی می کوشند راهی پیدا کنند تا دیگر چنین فجایعی در زمان حج رخ ندهد.
العالم نیز در گزارشی با اشاره به  بی کفایتی مقامات عربستانی در مدیریت مراسم حج نوشت درخواست ها برای واگذار کردن مدیریت حج به کشورهای اسلامی و زیر نظر سازمان همکاری اسلامی افزایش یافته است. زیرا در کشور عربستان و در سایه تفکر وهابی، کسی که بخواهد فاسدان را مورد پیگرد قرار دهد یافت نمی شود.
در این میان “مارک گلن”– نویسنده آمریکایی — نیز با هشدار در خصوص بهره برداری صهیونیست ها از فاجعه منا نوشت: “باید به بهره برداری های دیگران از این رویداد و سیاسی کردن این مسئله توجه داشت. مسیحیان افراطی که به اسرائیل و بنیامین نتانیاهو — نخست وزیر رژیم صهیونیستی — نزدیک هستند، از این اتفاق فاجعه بار استفاده خواهند کرد تا بگویند اسلام و مسلمانان عقب مانده هستند و به غیر از ایجاد فاجعه هیچ کاری نمی توانند انجام بدهند. در نتیجه مسیحیان باید تمامی منابع مسلمانان را در اختیار خودشان درآورند و از این پولها برای کمک مالی به اسرائیل و دیگرانی استفاده شود که با اسلام و مسلمانان درگیر جنگ هستند. سیاسی کردن این اتفاق برای پیشبرد اهداف اسرائیل و آمریکا در منطقه موضوعی نگران کننده است.”
در پی کشته شدن تعداد بی شماری از حجاع در حادثه منا “پاپ فرانسیس” — رهبر کاتولیک های جهان — پنجشنبه شب در نیویورک با ابراز تاسف از این حادثه، همبستگی خود را با مسلمانان اعلام کرد. مقامات آمریکایی و انگلیسی و رویس اتحادیه اروپا نیز مراتب تاسف خود را از بروز این حادثه اعلام و با خانواده های قربانیان همدردی کردند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه