کد خبر : 526023

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ زمان : ۱۰:۰۰

۱۷ شهریور ۵۷ چند نفر کشته شدند؟

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، انقلاب پدیده ی بسیار بزرگی ست که ممکن است در تاریخ یک سرزمین حتی یک بار هم رخ ندهد و ما در جهان به ندرت شاهد انقلاب بودیم. به همین علت زمانی که انقلابی در نقطه ای از جهان رخ میدهد بسیاری از دانشمندان در صدد آن بر […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، انقلاب پدیده ی بسیار بزرگی ست که ممکن است در تاریخ یک سرزمین حتی یک بار هم رخ ندهد و ما در جهان به ندرت شاهد انقلاب بودیم. به همین علت زمانی که انقلابی در نقطه ای از جهان رخ میدهد بسیاری از دانشمندان در صدد آن بر می آیند، تا ریشه های انقلاب و علل و عوامل آن را بررسی کنند و انقلاب ایران نیز از این قاعده مستثناء نبوده اما اینکه برای انقلاب نقطه ی آغازی تعیین کنیم برای اندیشمندان علوم سیاسی کار دشواری است با این حال بسیاری واقعه ی تلخ و خونین ۱۷ شهریور ۵۷ را نقطه ی عطفی در انقلاب اسلامی ایران می دانند.
انقلاب پدیده ای خشونت بار است و خشونت جزء لاینفک هر انقلابی به شمار میرود. یکی از خشونت آمیز ترین واقعه های انقلاب اسلامی ایران جمعه ی سیاه است. ۱۷ شهریور ۵۷ معروف به جمعه ی سیاه واقعه ای در بستر نا آرامی های انقلاب بود که به وقوع انقلاب اسلامی منجر شد.
پس از استعفای دولت جمشید آموزگار محمد رضا شریف امامی به دستور محمد رضا پهلوی در ۴ شهریور دولتی با شعار آشتی ملی تشکیل داد که نه تنها آشتی ملی را در پی نداشت بلکه از قهر هم بدتر بود. یک هفته بعد راهپیمایی مردم در روز عید فطر به تظاهراتی علیه حکومت ستم شاهی تبدیل گردید که منجر به نا آرامی هایی شد که تا ۱۶ شهریور به طول انجامید.
مردم در تظاهرات نیم میلیونی ۱۶ شهریور شعار های شدید الحنی علیه شاه سر دادند که در نهایت شعار آشتی ملی زیر پا گذاشته شد و در ۱۶ استان حکومت نظامی اعلام گردید. ۱۷ شهریور علارغم اعلام حکومت نظامی مردم برای برپایی نماز جمعه به امامت علامه یحیی نوری راهی میدان ژاله محل سکونت ایشان شدند اما نمیدانستند مامورانی که به سمتشان گل پرتاب میکنی با گلوله جوابت را میدهند. پس از هشدار های نظامیان و بی اعتنایی مردم, نظامیان آنها را هدف گلوله قرار میدهند.
تانک ها مردم را محاصره کرده و به طرف آنها شلیک میکنند و بالگرد های نظامی کوهی از اجساد متلاشی شده را به جای میگذارند. روز بعد از حادثه فرمانداری نظامی با متهم خواندن مردم طی بیانیه ای تعداد کشته شدگان را ۵۸ نفر اعلام میکنند اما دو روز بعد دادگستری اطلاع میدهد که شمار کشته شدگان به ۹۵ نفر رسیده است.
ولی شاهدان عینی که ایرانی تبار هم نبودند آمارهای دیگری میدهند. یک فیلسوف فرانسوی که شاهد عینی ماجرا بوده ادعا میکند در این روز بالغ بر ۴۰۰۰ نفر کشته شده اند. سفارت آمریکا که دوست و یاور حکومت پهلوی بود از تعداد ۲۰۰ نفری خبر میدهد و سفیر انگلیس اعلام میکند صد ها نفر کشته شده اند.
واقعه ی ۱۷ شهریور نقطه ی عطفی در انقلاب اسلامی ایجاد کرد که در نهایت منجر به تظاهرات های گسترده تر مردمی و به پیروزی رسیدن انقلاب شد.
باشد که یادمان نرود چه عزیزانی در این راه جان خود را در دست گرفتند در مقابل دشمنان این مرز و بوم کهن سینه سپر کردند تا امروز ایرانی آباد داشته باشیم.

محمد پایکاری

منبع : سایت خبری و تحلیلی صدای ایران
ارسال دیدگاه