کد خبر : 4986

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ زمان : ۷:۰۰

۱۷ درصد نوجوانان تهرانی چاق هستند

بر اساس نتایج حاصل از یک بررسی علمی که از سوی مرکز تحقیقات غدد دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است، مجموعاً ۱۷ درصد از دختران و پسران نوجوان تهرانی دارای اضافه ورزن هستند و چاق محسوب می‌شوند. در این بررسی علمی مهمترین علت چاقی نوجوانان صرف نظر از عامل وراثت چاقی والدین، جنس […]

بر اساس نتایج حاصل از یک بررسی علمی که از سوی مرکز تحقیقات غدد دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است، مجموعاً ۱۷ درصد از دختران و پسران نوجوان تهرانی دارای اضافه ورزن هستند و چاق محسوب می‌شوند.

در این بررسی علمی مهمترین علت چاقی نوجوانان صرف نظر از عامل وراثت چاقی والدین، جنس و نژاد، عادات غذایی نادرست، خصوصاً تمایل به مصرف مواد پرچرب و شیرین، توزیع نامناسب انرژی دریافتی در طول روز یعنی دریافت کمتر انرژی در وعده صبحانه و دریافت انرژی بیشتر در ناهار و شام و همچنین کم تحرکی نوجوانان ذکر شده است.

البته از موارد کم تحرکی نوجوانان می‌توان با افزایش ساعات تماشای تلویزیون و بازیهای رایانه ای اشاره کرد.

بر اساس نتایج حاصل چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان می‌تواند در بزرگسالی به ابتدلای فرد به بیماریهایی نظیر دیابت، قلبی، افزایش فشار خون، بیماریهای مفصلی و آرتروز و مرگ زودرس شود.

کارشناسان روانشناسی نیز معتقدند چاقی میتواند منجر به عوارض نامطلوب روانی در آنان از جمله گوشه گیری و انزوا، کاهش اعتماد به ‌نفس، احساس حقارت، و ترک تحصیل در مقاطع تحصیلی پایین‌تر بشود.

محققان با هشدار در مورد اینکه آمار چاقی کودکان و نوجوانان رو به افزایش است می‌افزاید: خانواده ها نباید از چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوان خود احساس رضایت کنند. بلکه باید با تنظیم عادت غذایی و تشویق آنان به تحرک از اضافه وزن آنها جلوگیری کنند.

ارسال دیدگاه