کد خبر : 3323

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۷ زمان : ۷:۰۹

۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

سال ۲۰۱۴  را می‌توان یکی از درخشان‌ترین سال‌ها در حوزه‌ی اکتشافات فضایی به شمار آورد. در این مجال به سراغ گزیده‌ای از بهترین تصاویر فضایی ثبت شده در این سال  خواهیم رفت. زیبایی و چشم انداز تماشایی ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها همواره مورد توجه بشر قرار داشته است. کشف اسرار و ناشناخته‌های این دنیای وسیع، […]

سال ۲۰۱۴  را می‌توان یکی از درخشان‌ترین سال‌ها در حوزه‌ی اکتشافات فضایی به شمار آورد. در این مجال به سراغ گزیده‌ای از بهترین تصاویر فضایی ثبت شده در این سال  خواهیم رفت.

زیبایی و چشم انداز تماشایی ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها همواره مورد توجه بشر قرار داشته است. کشف اسرار و ناشناخته‌های این دنیای وسیع، انگیزه و محرک اصلی بشر برای جستجو و کنکاش در این جهان پهناور است. شاید دستیابی به ژرفای این جهان ناشناس، ما را واداشته هر چه بیشتر به عمق این جهان نفوذ کنیم. بی‌شک بشر هنوز در آغاز راه است، اما همچنان مجدّانه در پی دست یابی به اهداف دور و دراز خود به پیش می‌رود.

در ادامه به ده تصویر جالب توجه و برگزیده در این حوزه، خواهیم پرداخت. تصاویری که یادآور رویدادهای مهم فضایی در سال ۲۰۱۴ هستند.

برخورد کهکشانی

10 best photo 2014 1 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

این تصویر که در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ به نمایش در آمد، دو کهکشان مارپیچی NGC 2207 و IC 2136 را در حال برخورد و تماس با یکدیگر نشان می‌دهد. این دو کهکشان که در فاصله‌ی ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین  واقع شده‌اند، در صورت فلکی سگ بزرگ (Canis Major) قرار گرفته‌اند. این تصویر در اصل از مخلوطی از داده‌های تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ فضایی اسپیتزر(Spitzer) و رصدخانه‌ی پرتو ایکس چاندرا (Chandra)، شکل گرفته است.

در این تصویر، پرتو اشعه‌ی ایکس به رنگ صورتی، نور  هابل در رنگ‌های آبی، نارنجی، سفید و قهوه‌ای و نور مادون قرمز تلسکوپ اسپیتزر به رنگ سرخ دیده می‌شود.


سلفی مریخ نورد

10 best photo 2014 2 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

به نظر می‌رسد ربات‌ها نیز به گرفتن سلفی علاقمند شده‌اند. این تصویر جالب از مریخ نورد، توسط لنز دستی گرفته شده و در ۲۸ آوریل به نمایش در آمد. این تصویر این روبات را در حالی نشان می‌دهد که با کمک ابزار مخصوص گردگیری، مشغول تمیز کردن صخره از غبارات و گرد و خاک است.


دنیاهایی در دوردست

10 best photo 2014 3 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

این تصویر محصول کاووش و بررسی تلسکوپ فضایی هابل از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ است که سرانجام در سوم ژوئن سال ۲۰۱۴ به نمایش درآمد. در این عکس جهانی وسیع و بی انتها در معرض دید بیننده قرار گرفته، در حالی که هزاران کهکشان کوچک و بزرگ در گوشه و کنارش پراکنده‌اند.


مأموریت MOM

10 best photo 2014 4 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

یکی از دستاوردهای مهم سال ۲۰۱۴ در شاخه‌ی نجوم، مأموریت مریخ ISRO بود که به سرانجام رسیده و ماحصل آن مجموعه تصاویری تماشایی از سیاره‌ی سرخ  است که به دست بشر رسید.


Philae و فتح دنباله دار

10 best photo 2014 5 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

دیگر رباتی که علاقه به گرفتن سلفی دارد، فرودگر” Philae” است. Philae بخشی از برنامه‌ی فضاپیمای  روزتا است که  طی یک رویداد تاریخی روی سطح دنباله دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko فرود آمد. این تصویر تماشایی از این فرود تاریخی گرفته شده است.


طوفان‌های قطبی شدید در زحل

10 best photo 2014 6 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

فضاپیمای کاسینی که در مدار زحل قرار دارد، این تصویر تماشایی از طوفان‌های  گردابی در قطب شمال زحل را در سال ۲۰۱۴ به ثبت رساند. به نظر می‌رسد این توده ابرهای خشمگین سرخ رنگ تا ۳۳۰ مایل بر ساعت سرعت دارند و در قسمت مرکزی و چشم این طوفان این سرعت به ۱٫۲۵۰ مایل می‌رسد.


خورشید

10 best photo 2014 7 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

این تصویر تماشایی از خورشید توسط تلسکوپ هسته‌ای طیف نمای ناسا که به اختصار “NuStar” نامیده می‌شود (Nuclear Spectroscopic Telescope Array)، گرفته شده است. این تصویر در ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۴ به نمایش در آمد.


نمای نزدیک

10 best photo 2014 8 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

خب، این تصویر در نگاه اول شما را به یاد چه چیزی می‌اندازد؟ شاید پوست یک حیوان عجیب و ناشناخته؟ اما نه در واقع این تصویر یک نمای نزدیک و واضح از سطح مریخ است. ناسا این عکس را در پنجم فوریه و از تلماسه‌های “راسل کراتر” (Russel Crater)،گرفته است.


تولدت مبارک هابل

10 best photo 2014 9 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

این تصویر زیبا که سحابی NG 2174 را به نمایش می‌گذارد، در هفدهم مارس و به مناسبت  تولد تلسکوپ فضایی هابل به نمایش در آمد. این  سحابی در صورت فلکی شکارچی یا جبّار (Orion)، قرار گرفته و با فاصله‌ی ۶٫۴۰۰ سال نوری در منطقه‌ای واقع شده که به نام “شیرخوارگاه ستارگان” یا “Stellar Nursery” نامیده می‌شود. جایی که ابرهای غبار و گاز به هم نزدیک شده و ستارگان جوان را شکل می‌دهند.


هالیوود از آسمان

10 best photo 2014 10 ۱۰ تصویر فضایی برگزیده در سال ۲۰۱۴

این تصویر که توسط ایستگاه بین‌المللی فضایی گرفته شده، روشنایی چراغ‌های شهر معروف هالیوود را نشان می‌دهد که در ساحل اقیانوس آرام قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه