کد خبر : 527590

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲ زمان : ۲۰:۰۰

یک کشور دیگر به ائتلاف ضد داعش پیوست

واحد مرکزی خبر نوشت: تونس به ائتلاف بین المللی – عربی ضد داعش به هدایت آمریکا پیوست. تونس به ائتلاف بین المللی – عربی ضد داعش به هدایت آمریکا پیوست. الحبیب الصید نخست وزیر تونس شنبه شب با اعلام خبر پیوستن این کشور به ائتلاف بین المللی ضد داعش، گفت: «مشارکت تونس در این ائتلاف […]

واحد مرکزی خبر نوشت: تونس به ائتلاف بین المللی – عربی ضد داعش به هدایت آمریکا پیوست.

تونس به ائتلاف بین المللی – عربی ضد داعش به هدایت آمریکا پیوست.

الحبیب الصید نخست وزیر تونس شنبه شب با اعلام خبر پیوستن این کشور به ائتلاف بین المللی ضد داعش، گفت: «مشارکت تونس در این ائتلاف به شکل همکاری و تبادل اطلاعات خواهد بود و این امر به تلاش های دولت در زمینه مبارزه با تروریسم در تونس کمک خواهد کرد ».

الصید در یک کنفرانس خبری گفت: « ما اکنون در داخل کشور در حال جنگ با تروریسم و افراط گرایی هستیم و بر این اساس تصمیم ما برای شرکت در ائتلاف بین المللی ضد داعش به صورت همکاری اطلاعاتی و تبادل اطلاعات با اعضای ائتلاف خواهد بود و این همکاری به ما در ادامه جنگ با تروریسم در داخل کمک زیادی خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تونس، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ۲۹ سپتامبر گذشته اعلام کرده بود سه کشور تونس، مالزی و نیجریه به ائتلاف بین المللی ضد داعش ملحق شده اند.

الحبیب الصید افزود: «پیوستن تونس به ائتلاف بین المللی این امکان را برای ما فراهم خواهد کرد که همه اطلاعات مربوط به مبارزه با تروریسم در داخل کشور را به دست آوریم.»

نخست وزیر تونس درباره مشارکت نظامی تونس در ائتلاف بین المللی در آینده گفت :« ممکن است در شرایطی از همه کشورهای عضو ائتلاف خواسته شود در برخی عملیات نظامی مشارکت کنند در آن صورت ما باید به ماده ۷۷ قانون اساسی تونس رجوع کنیم و تصمیم بگیریم.»

ماده ۷۷ قانونس اساسی این اختیار را به رئیس جمهور می دهد که نیروهای نظامی را با موافقت روسای پارلمان و نخست وزیر به خارج از مرزهای کشور اعزام کند.

الحبیب الصید گفت :« در هفتادمین دور از نشست های مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) درباره همکاری تونس و این سازمان در زمینه تشکیل نیروهای مشترک و آموزش نظامی آنها ، مبادله اطلاعات و دفاع از کشورهای حوزه دریای مدیترانه گفتگو کردم.»

باراک اوباما در ژوئیه گذشته اعلام کرده بود تونس یکی از متحدان و شرکای اصلی آمریکا در خارج از ناتو است.

ارسال دیدگاه