کد خبر : 527500

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۱ زمان : ۱۲:۰۰

یک رشته جدید تحصیلی در ایران

برای اولین بار در کشور، گروه آموزشی تحصیلات تکمیلی “حوادث ترافیکی ” با حضور رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد. رییس و مسئولان این دانشگاه در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری با پلیس راهور کشور، گروه آموزشی حوادث ترافیکی را افتتاح کردند. دکتر “حمیدرضا خرم […]

برای اولین بار در کشور، گروه آموزشی تحصیلات تکمیلی “حوادث ترافیکی ” با حضور رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد.
رییس و مسئولان این دانشگاه در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری با پلیس راهور کشور، گروه آموزشی حوادث ترافیکی را افتتاح کردند.
دکتر “حمیدرضا خرم خورشید ” رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه برای دریافت موافقت اصولی این مرکز علمی باید مراحل اجرایی و تایید وزارت بهداشت را طی کنیم، گفت: این گروه آموزشی که با همکاری کارشناسان و اساتید پلیس راهنمایی و رانندگی، فعالیت جدی در زمینه تربیت نیروی متخصص و اجرای طرح های پژوهشی، را آغاز می کند، این پتانسیل را دارد که به مرکز تحقیقاتی مجزا تبدیل شده و کمک بزرگی برای اجرای برنامه های مشترک و تقویت بخش مدیریت ترافیکی کشور باشد.
دکتر “سید علی حسینی” رییس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در این نشست، توافق همکاری بین دانشگاه و پلیس راهور و راه اندازی گروه آموزشی یا مرکز تحقیقات حوادث ترافیکی را به فال نیک گرفت و گفت: این همکاری نه تنها برای دو ارگان، بلکه برای کل کشور، باعث خیر و برکت خواهد بود.
وی افزود: با شناسایی پژوهشهای بنیادی از سوی پلیس راهور و اجرای آنها از سوی دانشگاه با همکاری پلیس، شاهد نتایج ارزشمندی خواهیم بود که کاربردی بوده و در قوانین، ضوابط و مقررات، اجرایی خواهد شد.
دکتر حسینی تاکید کرد که از این پتانسیل و برنامه های مرکز حوادث ترافیکی می توان در تحصیلات تکمیلی استفاده کنیم و با گستردگی اهداف و برنامه هایی که قابل برنامه ریزی برای این مرکز است، آن را به مرکز تحقیقات تبدیل کرده تا با سایر ارگانها و سازمانها نیز در ارتباط باشد.

رییس پلیس راهور کشور: بیش از ۶ درصد درآمد کشور در تصادفات هزینه می شود
در ادامه این نشست، سردار تقی مهری، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، حادثه منا را به بازماندگان تسلیت گفته و هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای هشت سال جنگ تحمیلی را گرامی داشت.
وی درخصوص همکاری پلیس راهور با دانشگاه علوم بهزیستی، گفت: ظرفیت حرکت به سمت فعالیت های علمی و پژوهشی در نیروی انتظامی ایجاد شده است و امیدواریم دستاوردهای این فعالیت ها و اطلاعات میدانی و به روز که پلیس در اختیار دارد، بتواند در کنترل سوانح ترافیکی که یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر کشور محسوب می شود، بکار گرفته شود.
سردار مهری با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی را نمی توان در کشور حل کرد مگر برپایه مطالعات پژوهشی و علمی باشد، افزود: اما این مهم، نیاز به برنامه دارد و یکی از این برنامه ها، همکاری خوب پلیس راهور با دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است.
وی به ایجاد رویکرد جدی استفاده از پژوهشهای کاربردی، صنعتی و انسانی، از دهه ۸۰ و ایجاد مراکز تحقیقات متفاوت کاربردی و بنیادی در همه معاونت های نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: هم اکنون، تصادفات و آسیب های ناشی از آن، بعنوان یکی از مسایل جهانی مطرح است بطوری که سازمان بهداشت جهانی ، دهه ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ میلادی را ” اقدام برای ایمنی ” نام گذاری کرده است.
وی افزود: سه عامل ” جاده، خودرو و انسان “، در حوادث ترافیکی و میزان آسیب های ناشی از آن موثرند اما این نکته حائز اهمیت است که ” جاده و خودرو” با استانداردهای لازم، می توانند به کاهش آسیب ها کمک کنند، ولی عامل “انسان ” یک مولفه اصلی و اساسی است که مجموعه ای از رفتارها را شکل می دهد، و متاسفانه با افزایش تولید خودرو، فرهنگ استفاده از آن گسترش نمی یابد.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اظهارداشت: حدود ۲۴ درصد کشته ها توسط موتورسیکلت رخ می دهد، حدود ۲۰ درصد، عابر پیاده نقش دارد و مابقی، مربوط به خودروهاست.
وی افزود: هرچند که پلیس، مجری قوانین و مقررات است، اما نحوه اجرای مقررات خیلی مهم است که نیازمند کار علمی و راهنمایی اساتید و کارشناسان مربوطه است تا آن قوانین و مقررات را متناسب با فرهنگ کشور، عملیاتی کنیم.
سردار مهری بر انجام تحقیقات کاربردی تاکید کرد و ادامه داد: مسئولان مختلف ، چه برای مناسب سازی معابر شهری و برون شهری و چه در تولید وسایل نقلیه استاندارد، بلحاظ قانونی مسئولیتهایی دارند و استانداردهایی را با شرایط کشور تعریف می کنند تا سوانح را به حداقل رسانده و کشته ها را کاهش دهند.
وی با اعلام آمار کشته شدگان و مجروحان ناشی از تصادفات در سال ۹۳ که ۱۶ هزارو ۸۷۲ کشته و ۳۰۰ هزار مجروح را نشان می دهد، گفت: بیش از ۶ درصد درآمد کشور ، در تصادفات هزینه می شود که یکی از آنها، هزینه زیادی است که بابت معلولیت سرنشینان خودروهای تصادفی، به کشور تحمیل می شود.
رییس پلیس راهور افزود: شاید بتوان با فعالیت های پژوهشی، خسارات مالی و جانی ناشی از حوادث ترافیکی و تصادفات را کاهش دهیم.
وی گفت: البته هم اکنون نسبت به سالهای گذشته، این خسارات کاهش یافته ولی همچنان عدد بزرگی بابت این موضوع داریم که چون اکثر افراد درگیر، قشر فعال جامعه هستند، آثار و تبعات آن، تاثیرات منفی بسیار بر سلامت جامعه و رشد و پیشرفت کشور می گذارد
سردار مهری، افزود: این موضوع یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری و مقام معظم فرماندهی کل قوا است و همانطور که در آخرین ملاقات با ایشان، فرمودند، ما باید تلاش کنیم تا حوادث به حداقل رسیده و خسارات جانی و مالی کاهش یابد و این مستلزم آن است که حوادث ترافیکی، جزو اولویت های کاری ما قرار بگیرد و مدیریت، پیشگیری، آموزش و تغییر رفتار رانندگان را مدنظر قرار دهیم.
وی بر اهمیت تقویت مراقبت های بهداشتی ، پیش بیمارستانی و بیمارستانی بعد از تصادفات تاکید کرد و گفت: یکی از رویکردهای ما در کاهش مصدومیت ها، بحث مراقبت های بهداشتی، پیش بیمارستانی و بیمارستانی است تا میزان مرگ سرنشینان کاهش یابد، ضمن آنکه بازپروری افرادی که دچار مصدومیت شدند، بسیار حائز اهمیت است چرا که از تبعات و آثار سوء آن می کاهد.
مهری توجه به مدیریت سوانح ترافیکی را بسیار ضروری دانست و افزود: انتقال سریع مصدومان ناشی از تصادفات برای درمان، تجهیز آمبولانس ها، نوسازی و بازسازی این ناوگان، داشتن تجهیزات مناسب امداد و نجات، تامین آمبولانس هوایی مورد نیاز و در نهایت، آموزش برای کاربران، از مسایل اساسی و موثر در کاهش آسیب های ناشی از سوانح ترافیکی و جاده ای است.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، ابراز امیدواری کرد، با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بتوانیم موفق ترین الگو را با توجه به شرایط کشور در زمینه امداد و نجات، درمان، آموزش و فرهنگ سازی جامعه ارائه بدهیم و برنامه مدون و جامعی را در چشم انداز و افق بیست ساله کشور و در آستانه برنامه ششم توسعه کشور ، داشته باشیم.
وی افزود: ضمن آنکه بتوانیم از توانایی علمی اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و یافته های جدید در تعالی رفتار کارکنان پلیس راهور که مجریان قانون هستند، استفاده کنیم، همانطور که تاکنون از توانایی علمی اساتید برجسته کشور به این منظور، بهره برده ایم.

منبع : شبکه خبری زمان
ارسال دیدگاه