کد خبر : 529279

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰ زمان : ۱۲:۰۰

یک ایرانی، دانشمند جوان برجسته جهان

رسانه های غربی گزارش دادند که اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) که با تلفیق انجمن ژئوفیزیک اروپا (EGS) و اتحادیه اروپایی علوم زمین (EUG) در سال ۲۰۰۲ تشکیل شده است، سالیانه هشت جایزه اصلی به محققان برتر در شاخه های مختلف علوم زمین در سطح جهانی اهدا می کند که از میان آنها چهار جایزه […]

رسانه های غربی گزارش دادند که اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) که با تلفیق انجمن ژئوفیزیک اروپا (EGS) و اتحادیه اروپایی علوم زمین (EUG) در سال ۲۰۰۲ تشکیل شده است، سالیانه هشت جایزه اصلی به محققان برتر در شاخه های مختلف علوم زمین در سطح جهانی اهدا می کند که از میان آنها چهار جایزه ‘آرنه ریچتر’ به چهار ‘دانشمند جوان برجسته’ اهدا می شود.
جوایز اصلی این مجموعه از سال ۱۹۸۳ تا کنون به ۱۳۶ دانشمند علوم زمین در نقاط مختلف جهان اهدا شده است که از این میان جایزه ‘دانشمند ممتازجوان’ به ۴۶ محقق تعلق گرفته است. 
براساس این گزارش این اولین بار است که یک ایرانی موفق به دریافت یکی از جوایز اصلی این اتحادیه می شود.
کاوه مدنی درباره تحقیقات ودستاوردهای خود که منجر به دریافت این جایزه شده می گوید که تئوری های اقتصادی و رفتارشناسی را وارد حوزه مدیریت منابع آب کرده است. 
او می گوید هرچه مسائل آبی وزیست محیطی پیچیده تر شده، علوم انسانی و اجتماعی هم بیشتر وارد این حوزه می شوند وبا علوم آبی ومهندسی وهیدرولوژی تلفیق می گردند.
یک پایگاه خبری در این باره نوشت: چهار جایزه اصلی اتحادیه علوم زمین اروپا برای دانشمندان جوان برجسته به محققانی اعطا می شود که توانسته اند به پیشرفت های قابل توجهی در رشته های مختلف علوم زمین دست پیدا کنند. 
این اتحادیه، کاوه مدنی را به جهت ‘سهم بنیادی او در تلفیق نظریه بازی ها و روش های متفاوت تحلیل تصمیم گیری با سامانه های مرسوم مدیریت منابع آب’ که منجر به ایجاد نگرشی جدید به مدل های مدیریت منابع آب شده است به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته جوان در سال ۲۰۱۵ انتخاب کرده است.
تحقیقات ومقالات آقای مدنی دراین زمینه و ازجمله مقاله دیگر او در نشریه علمی مدیریت وبرنامه ریزی آب در سال ۲۰۱۲ پیرامون مناقشات ناشی از انتقال آب در کالیفرنیا ومقاله دیگری درنشریه علمی اقتصاد بوم شناسی (اکولوژی) در مورد اختلافات ومذاکرات بین المللی درمورد تغییر اقلیم ونحوه کاهش گازهای گلخانه ای به ایجاد مسیری جدید درتحقیقات مدیریت منابع آب کمک کرده اند.
کاوه مدنی درفروردین امسال درسخنرانی خود درمورد جنگ جهانی آب در جزیره کیش به سرگذشت تحقیقاتی خود واتفاقاتی که منجر به علاقمندی او به نظریه بازی ها و تلفیق آن با علوم آب شده است توضیح داد.
این رسانه خارجی افزود : این محقق ۳۴ ساله درسال ۲۰۱۲ نیز توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا به عنوان یکی ازده ‘چهره جدید مهندسی عمران’ انتخاب شده بود.
عنوان دانشمند جوان تنها در صورتی قابل احراز است که سن محقق از ۳۵ سال کمتر باشد و بیشتر از هفت سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلی اش نگذشته باشد. این اتحادیه درآخرین بیانیه خود اعلام کرده است که شرط سنی خود را برای این جایزه از سال دیگر حذف خواهد کرد.
این جوایز طی مراسمی در نشست سالیانه این اتحادیه در فروردین ماه سال آینده در وین اهدا خواهد شد.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )
ارسال دیدگاه