کد خبر : 523995

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۰ زمان : ۱۳:۰۰

یکی از پیشرفته ترین جنگنده های تاریخ

مهر : مقامات ارشد نظامی آمریکا اعلام کردند جنگنده F-۳۵B رسما عملیاتی شده است. بر اساس منابع مختلف تخمین زده می شود چیزی درحدود ۱.۰۴ تا ۱.۳۴ میلیارد دلار ارزش اسکادرانی متشکل از ۱۰ فروند جنگنده F-۳۵B باشد. از این پروژه به عنوان یکی از طولانی ترین و در عین حال پرهزینه ترین برنامه های […]

مهر : مقامات ارشد نظامی آمریکا اعلام کردند جنگنده F-۳۵B رسما عملیاتی شده است. بر اساس منابع مختلف تخمین زده می شود چیزی درحدود ۱.۰۴ تا ۱.۳۴ میلیارد دلار ارزش اسکادرانی متشکل از ۱۰ فروند جنگنده F-۳۵B باشد.

از این پروژه به عنوان یکی از طولانی ترین و در عین حال پرهزینه ترین برنامه های تسلیحاتی تاریخ پنتاگون یاد می شود.

این جنگنده که در نسخه های مختلفی ساخته شده از قابلیتهای چشمگیری نظیر برخاستن از زمین پس طی مسافتی اندکی و همچنین فرود عمودی مانند بالگرد برخوردار است.

ساخت این جنگنده هزینه های زیادی برای آمریکا به همراه داشته است به طوریکه در سال ۱۹۹۴ تخمین زده شده بود که با ۳۵ میلیون دلار می توان آن را ساخت اما در سال ۲۰۱۴ این رقم به ۵۶ میلیون دلار رسید و حالا شرکت لاکهید مارتین آمریکا که سازنده این جنگنده است مدعی است این رقم به ۱۰۴ میلیون دلار رسیده است!

پیشتر گفته شده بود نزدیک ۲۴۴۳ فروند از این هواپیمای نظامی ساخته خواهد شد اما به نظر می رسد پنتاگون در این تصمیم خود تجدیدنظر کرده و شمار کمتری از آن را خواهد ساخت.

ارسال دیدگاه