کد خبر : 526715

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۸ زمان : ۱۰:۰۰

کشف فسیل عقرب دریایی عظیم‌الجثه

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، بتازگی دانشمندان از کشف فسیل یک جاندار شکارچی عظیم‌الجثه موسوم به پنتکوپتروس دکوراهنسیس (Pentecopterus Decorahensis) خبر دادند که تخمین زده شده ۴۶۷ میلیون سال پیش در دوره اردویسین می‌زیسته است. فسیل پنتکوپتروس در شمال شرقی آیووا، داخل یک حفره باستانی ناشی از برخورد شهابسنگ که بیش از شش […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، بتازگی دانشمندان از کشف فسیل یک جاندار شکارچی عظیم‌الجثه موسوم به پنتکوپتروس دکوراهنسیس (Pentecopterus Decorahensis) خبر دادند که تخمین زده شده ۴۶۷ میلیون سال پیش در دوره اردویسین می‌زیسته است. فسیل پنتکوپتروس در شمال شرقی آیووا، داخل یک حفره باستانی ناشی از برخورد شهابسنگ که بیش از شش کیلومتر قطر دارد، یافت شد.

عقرب کشف فسیل عقرب دریایی عظیم‌الجثه

این جاندار سری دراز شبیه دماغه کشتی، بدنی باریک و دست ها و پاهایی غول پیکر داشته که از آنها برای شکار طعمه استفاده می کرده است. کارشناسان گمان می کنند پنتکوپتروس، بزرگ ترین شکارچی محیط زیست خود بوده و می توانسته پاهای سنگین و خاردارش را به دور طعمه حلقه کند و سپس آن را به سمت دهان بکشد. شواهد نشان می دهد این گونه تازه یافت شده ازجمله گونه های بسیار تکامل یافته است. فسیل یافت شده به طرز خارق العاده ای سالم باقی مانده و جزئیات اسکلت خارجی را بخوبی نشان می دهد. علاوه بر این فسیل، بقایای چند گونه بالغ و خردسال پنتکوپتروس نیز حفاری شده است.

این جاندار، قدیمی ترین گونه شناخته شده یک گروه منقرض شده از بندپایان به نام یوریپتریدز (eurypterids) است که ازجمله مهم ترین گونه های اکوسیستم های دریایی دوران خودشان به شمار می رفت. آنها از نظر زیست شناسی تکاملی بیش از همه به خرچنگ های نعل اسبی امروزی، عنکبوت ها و عقرب ها شباهت دارند. بزرگ ترین یوریپتریدز شناخته شده بیش از ۵/۲ متر طول دارد. جمعیت یوریپتریدزها از حدود ۳۶۰ میلیون سال پیش بتدریج رو به کاهش رفت و سرانجام حدود ۲۵۴ سال پیش به طور کامل منقرض شدند. پنتکوپتروس ده میلیون سال قدیمی تر از یوریپتریدز کوچک بدوی موسوم به براچیوپتروس (brachyopterus) است که پیشتر به عنوان قدیمی ترین گونه شناخته شده از این گروه نام برده می شد. دانشمندان معتقدند عقرب های دریایی قدیمی تر از پنتکوپتروس نیز وجود داشته اند که تا کنون فسیل آنها یافت نشده است. اطلاعات حاضر تائید می کند عقرب های دریایی تاریخ دور و درازی دارند که اکنون اطلاعات کافی درباره آن وجود ندارد.

منبع : جام جم آنلاین
ارسال دیدگاه