کد خبر : 3635

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۴ زمان : ۷:۵۰

کشف حفره‎ای عظیم در آسمان +عکس

 در تصویر تهیه شده توسط رصدخانه فضایی اروپا، حفره تاریک عظیمی در قلب یک حوزه ستاره‌ای دیده می‌شود.در تصویر رصدخانه فضایی اروپا (ESO)، تصویر یک حوزه ستاره ای در فاصله ۷۰۰ سال نوری دورتر دیده می شود؛ حفره تاریکی در قلب این حوزه ستاره ای دیده شده و به نظر می رسد که برخی از […]

 در تصویر تهیه شده توسط رصدخانه فضایی اروپا، حفره تاریک عظیمی در قلب یک حوزه ستاره‌ای دیده می‌شود.در تصویر رصدخانه فضایی اروپا (ESO)، تصویر یک حوزه ستاره ای در فاصله ۷۰۰ سال نوری دورتر دیده می شود؛ حفره تاریکی در قلب این حوزه ستاره ای دیده شده و به نظر می رسد که برخی از ستارگان در این ناحیه ناپدید شده اند.

اما در حقیقت بخشی از این حوزه ستاره ای توسط یک ابر گرد و غبار غول پیکر موسوم به «LDN483» بطور کامل از دید تلسکوپ پنهان شده است.

438960 207 کشف حفره‎ای عظیم در آسمان +عکس

این تصویر با استفاده از تصویرساز میدان گسترده (WFI) بر روی تلسکوپ ۲٫۲ متری «MPG/ESO» در رصدخانه لاسیلا در شیلی تهیه شده است.

ابر عظیم «LDN483 » در فاصله ۷۰۰ سال نوری در صورت فلکی مار (Serpent) واقع شده است و حاوی مقادیر کافی گرد وغبار برای مسدود کردن دید تلسکوپ هنگام مشاهده نور مرئی از ستارگان اطراف است.

به نظر می رسد که طبیعت بی ستاره ابر «LDN483» مستعد پرورش و تولید ستارگان جدید نیستند؛ اما این منطقه یک محیط باروری مناسب برای شکل گیری ستارگان آینده است.

ابرهای مولکولی متراکم مانند «LDN483» واجد شرایط تبدیل شدن به سحابی تیره هستند؛ چنین ابرهایی در اصل زایشگاه ستارگان آینده محسوب می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که برخی از تازه ترین انواع ستارگان نوزاد در این منطقه شکل گرفته اند.

ایسنا
ارسال دیدگاه