کد خبر : 524173

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۱۳ زمان : ۱۷:۰۰

کدام بخش از جامعه علاقه‌ای به بچه‌دارشدن ندارد

به گزارش تازه‌های جهان ، افزایش جمعیت چند سالی است به عنوان سیاست جمعیتی در کشور مورد توجه قرار گرفته اما پیمودن این راه و رسیدن به نقطه مطلوب جمعیتی با توجه به نیازهای اجتماعی و اقتصادی کشور، در شرایط اقتصادی کنونی خانواده ها و جا افتادن فرهنگ “فرزند کمتر، زندگی بهتر” که سالها در […]

به گزارش تازه‌های جهان ، افزایش جمعیت چند سالی است به عنوان سیاست جمعیتی در کشور مورد توجه قرار گرفته اما پیمودن این راه و رسیدن به نقطه مطلوب جمعیتی با توجه به نیازهای اجتماعی و اقتصادی کشور، در شرایط اقتصادی کنونی خانواده ها و جا افتادن فرهنگ “فرزند کمتر، زندگی بهتر” که سالها در ذهن مردم ما جا خوش کرده است، دشوار می نماید.
اصفهان، می توان گفت در این سال ها نیز نرخ رشد جمعیت با توجه به تمامی تبلیغات و فرهنگ سازی ها برای افزایش فرزندآوری در بین خانواده ها چندان تاثیرگذار نبوده است و آمار نرخ رشد جمعیت ایران هم اکنون حدود یک درصد است آماری که اگر به همین روند راه خود را در پیش گیرد جمعیت ایران را تا سال ۱۴۸۰ به ۳۱ میلیون نفر می رساند!.
اما جالب است که نرخ رشد جمعیت در بین گروه های شغلی و اجتماعی جامعه متفاوت است به گونه ای که فرزندآوری در بین جامعه پزشکان و افراد با سطح تحصیلات بالا بسیار کمتر از مردم عادی است.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد گفت: در تحقیقی که در تهران صورت گرفته مشخص شده که کمترین نرخ باروری کلی در جامعه پزشکان است.
همچنین محمد اسلامی،معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: باید موانع و مشکلات رسیدن به این آمار را بررسی و آنها را رفع کنیم.
وی با بیان اینکه جمعیت ایران در یکصد سال گذشته تا کنون هشت و نیم برابر شده و به ۷۸ میلیون نفر رسیده است، گفت: اگر نرخ باروری کلی به ۲.۱ نرسد، رشد جمعیت کشورمان در سال ۱۴۲۵ هجری شمسی به صفر می رسد و پس از آن منفی می شود!
این مسئله بدان معناست که در سال هایی که ایران رشد تکنولوژی و پیشرفت صنایع خود را شاهد است اما دیگر نیروی کار جوان برای بزرگ کردن اقتصاد خود را ندارد و ممکن است کشور با این رویه به آمارهای نگران کننده ای در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برسد.

تابناک
ارسال دیدگاه