کد خبر : 3372

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۸ زمان : ۷:۳۴

کتاب «روش های تربیت اخلاقی کاربردی در اسلام» منتشر شد

به گزارش خبرنگار ادبیات باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش؛ باتوجه به اینکه انسان موجودی تربیت پذیر است و بر اساس آموزش و عاداتی که با آن سر و کار دارد؛ شخصیتش شکل می گیرد و خداوند او را با هدف خاصی یعنی مقام خلیفه اللهی آفریده است، لازمه رسیدن به چنین مرتبه […]

به گزارش خبرنگار ادبیات باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش؛ باتوجه به اینکه انسان موجودی تربیت پذیر است و بر اساس آموزش و عاداتی که با آن سر و کار دارد؛ شخصیتش شکل می گیرد و خداوند او را با هدف خاصی یعنی مقام خلیفه اللهی آفریده است، لازمه رسیدن به چنین مرتبه ای ایجاد زمینه ای است که آدمی تحت تربیت قرار گیرد و سجایای اخلاقی او به فعلیت درآید.

اخلاق در سعادت و زندگی دنیوی و اخروی، فردی و اجتماعی انسان ها تأثیر فراوان دارد و به این دلیل تربیت های اخلاقی باید در رأس برنامه های تربیتی باشد. تربیت اخلاقی به گفته عالمان علم اخلاق اقدامی در جهت ایجاد صفات اخلاقی مطلوب و دور کردن فرد از صفات و رفتارهای ضد اخلاقی است.

کتاب حاضر مجموعه ای مشتمل بر مباحث اخلاقی و تربیتی است که غالب مضامین آن برگرفته از منبع وحی و کلام و سیره معصومین می باشد که در دو بخش به نگارش در آمده تا علاقمندان به موضوع اخلاق به خصوص اخلاق اسلامی برای شکوفایی فطری و ذاتی اخلاقی خود از آن استفاده نمایند.

یکی از ویژگی های کتاب این است که موضوعات بحث شده در آن برای نوجوانان و جوانان بسیار مفید می باشد.  با توجه به حساسیتی که این دوره از زندگی انسان ها دارد نویسنده کتاب سعی کرده مباحثی را مطرح کند که به این قشر از جامعه نزدیک تر بوده  و نقش کاربردی برای آنان داشته باشد.

بخش نخست کتاب تربیت اخلاقی از نگاه پیشینیان و مکاتب مختلف را مورد نقد و بررسی قرار می دهد و در آن همچنین تربیت اخلاقی در منظر قرآن و روایات و بایدها و نبایدها در اخلاق توضیح داده می شود. در بخش دوم کتاب که شامل شش فصل مجزا می باشد؛ روش های سازنده اخلاق، روش های بازسازی اخلاق، روش های تثبیت اخلاق، روش های کمکی در اخلاق، روش های جهت دهنده اخلاق و روش های بازدارنده در اخلاق مورد واکاوی قرار می گیرد. نویسنده در این فصل سعی کرده به طور کامل روش های مناسب برای دستبابی به اخلاق اسلامی و دینی را برای خوانندگان بازگو کند تا به واسطه آن بتوانند روش های درست تربیتی را برای نوجوانان و جوانان خود انتخاب کنند.

چاپ چهارم کتاب «روش های تربیت اخلاقی کاربردی در اسلام» در ۳۱۰ صفحه و با قیمت ۱۴۰۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش منتشر و در اختیا علاقمندان به مباحث تربیتی قرار گرفت.

 

2862057 910 کتاب «روش های تربیت اخلاقی کاربردی در اسلام» منتشر شد

ارسال دیدگاه