کد خبر : 3002

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ زمان : ۸:۱۵

کاربران، ایرانسل را خاموش می‌کنند؟

موج اعتراض به افزایش دو برابری نرخ بسته‌های اینترنت ایرانسل همچنان ادامه دارد. با توجه به اینکه چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آب پاکی را روی دست کاربران ریخت و بیان کرد کاربران به سمت اپراتورهای ارزان‌تر بروند، اما اعتراض‌ها همچنان ادامه داشته و در تازه‌ترین اقدام کاربران این اپراتور با ارسال متنی […]

موج اعتراض به افزایش دو برابری نرخ بسته‌های اینترنت ایرانسل همچنان ادامه دارد. با توجه به اینکه چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آب پاکی را روی دست کاربران ریخت و بیان کرد کاربران به سمت اپراتورهای ارزان‌تر بروند، اما اعتراض‌ها همچنان ادامه داشته و در تازه‌ترین اقدام کاربران این اپراتور با ارسال متنی در قالب پیامک یا وایبر اعلام کرده‌اند که «سه‌شنبه نهم دی‌ماه در پی دوبرابرکردن تعرفه اینترنت ایرانسل همه با هم خطوط این اپراتور را در سراسر کشور خاموش می‌کنند.»

در این متن آمده که این اقدام به منظور توجه مسوولان اپراتور دوم به اقدام اعتراضی کاربران صورت می‌گیرد. البته در ابتدای اعتراض مشترکان اپراتور دوم، مسوولان ایرانسل نیز نسبت به شفاف‌سازی اقدام خود اعلام کردند که افزایش تعرفه در راستای مصوبه سازمان تنظیم مقررات بوده است. در همین راستا غلامرضا داداش‌زاده، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران بیان کرده: ‌اپراتور دوم تلفن همراه در چارچوب تعرفه‌های مصوب اینترنت موبایل، بسته‌های اینترنتی خود را افزایش داده است. به‌گفته او در گذشته بسته‌های اینترنتی با قیمت پایین ارایه می‌شد که این اپراتور در چارچوب تغییر مصوب اینترنت موبایل عمل کرده است. البته این اظهارات چندان دوامی نداشته و پس گذشت یک‌روز داداش‌زاده‌ بر تشریح اظهارات گذشته خود گفته: «ایرانسل با نگاه مقطعی به درآمدش عنوان کرده که درآمدش کاهش پیدا کرده است.
فضا، فضای رقابتی است و درعین‌حال که اپراتور ایرانسل تعرفه‌های بسته‌هایش را دوبرابر افزایش داده، همراه اول تعرفه‌های بسته‌های اینترنت خود را تغییر نداده و اعلام کرده است که تعرفه‌ها را در سقف مصوب نگاه می‌دارد.» او نیز که به نظر می‌رسد به جمع معترضان افزایش تعرفه پیوسته، در گفت‌وگو با رسانه‌ها ادامه داده: «ایرانسل از اینکه بیش از حد تعرفه‌ها را افزایش داده است، ضرر خواهد کرد.»
این اظهارات موجب شد که برخی سایت‌های خبری نزدیک به اپراتور دوم این مقام مسوول را متهم به جانبداری از دو اپراتور دیگر کرده و معتقد باشند که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جایگاه بی‌طرف قرار نگرفته است. در همین حال پایگاه خبری پارس در گزارشی آورده که مدیر روابط‌عمومی ایرانسل در واکنش به اعتراضات موجود، اقدام این ‌اپراتور مبنی‌بر افزایش تعرفه‌های بسته اینترنتی را در راستای سیاست‌های این اپراتور دانسته و گفته که ایرانسل یک بنگاه تجاری است. آرش کریم‌بیگی ادامه داده: سازمان تنظیم مقررات درباره تعرفه ٢/٥ ریالی به ازای هرکیلو بایت با اپراتورها به توافق رسید اما یک‌شبه این قیمت به ٠/٥ریال رسید.
همین موضوع باعث شد سود اپراتورها یک‌شبه به یک‌دهم برسد، بنابراین ایرانسل به‌عنوان یک بنگاه تجاری تصمیم گرفت نرخ بسته‌های تخفیف‌دار خود را تغییر دهد.
او اضافه می‌کند: براساس نرخ ٢/٥ ریالی ایرانسل تصمیم نداشت قیمت بسته‌های خود را تغییر دهد اما با این شرایط قیمت بسته‌ها براساس میزان تخفیف‌شان تغییر کرده است یعنی قیمت بسته‌هایی که تخفیف بیشتری داشته است مشمول افزایش قیمت بیشتر و نرخ بسته‌هایی با تخفیف کمتر مشمول افزایش قیمت کمتر شده‌اند. با این حال باید منتظر ماند و دید اقدام ایرانسل نسبت به اعتراض گسترده کاربران چه خواهد بود.

منبع: روزنامه شرق

ارسال دیدگاه