کد خبر : 4938

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ زمان : ۱۱:۱۰

کاخ سفید: شانس دستیابی به توافق با ایران ۵۰ درصد است

سخنگوی کاخ سفید شانس دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را ۵۰ درصد اعلام کرد. به گزارش ایسنا به نوشته‌ روزنامه‌ واشنگتن‌تایمز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود علیرغم انتشار گزارشاتی مبنی بر این که ایران و آمریکا در حال دستیابی به یک توافق هستند گفت: شانس دستیابی به توافق […]

سخنگوی کاخ سفید شانس دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را ۵۰ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایسنا به نوشته‌ روزنامه‌ واشنگتن‌تایمز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود علیرغم انتشار گزارشاتی مبنی بر این که ایران و آمریکا در حال دستیابی به یک توافق هستند گفت: شانس دستیابی به توافق هسته‌ای موفقیت‌آمیز با ایران در بهترین حالت ۵۰-۵۰ است.

سخنگوی کاخ سفید افزود: یک ضرورت برای دستیابی به توافق با ایران وجود دارد. اما ما روی همین موضوع تمرکز کردیم و هیچ طرح جایگزینی برای آن نداریم. وی ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای چندین ماه و در واقع بیش از یک سال است که ادامه دارد. همانطور که رئیس جمهور گفته است ما در حال نزدیک شدن به زمانی هستیم که می‌توانیم بفهمیم آیا قادر به حصول توافق هستیم یا نه.

ارنست تاکید کرد:‌ ضرورت دستیابی به توافق وجود دارد چون رئیس‌جمهور بر این باور است که جلوگیری از رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه به نفع آمریکاست. به نوشته واشنگتن‌تایمز، دولت آمریکا به دنبال دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران تا آخر ماه مارس است و باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور پیش از این اعلام کرده است در صورت تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران در کنگره آن را وتو خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه با تکرار این ادعا که ایران به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است، گفت:‌ رئیس‌جمهور معتقد است که بهترین راه برای ما حل این مساله از طریق میز مذاکره است. اگر ما بتوانیم به توافقی دست یابیم که از طریق آن ایران متعهد به رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش از طریق یک راه قابل راستی آزمایی شود سپس ما می‌توانیم مناقشات حول این مساله را کم کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا نتواند تا پایان ماه مارس به یک توافق با ایران دست پیدا کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اظهار کرد:‌ ما طرح جایگزینی برای آن نداریم. ارنست یادآور شد : برای دستیابی به یک توافق، تندروهای ایران باید متعهد شوند که تهران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

ایران و گروه ۱+۵ که بیش از یک سال است برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند تا پایان ژوئن سال ۲۰۱۵ فرصت دارند تا به راه حل نهایی در این مساله برسند.

غرب در حالی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کند که مقامات ایرانی تاکید دارند برنامه‌ هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح آمیز دارد. همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که وظیفه‌ نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورها را بر عهده دارد همواره در گزارشات خود تایید کرده است هیچ شواهدی دال بر وجود انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران پیدا نکرده است.

ارسال دیدگاه