کد خبر : 508223

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ زمان : ۱۳:۰۰

چقدر تلویزیون تماشا کنیم؟

دانشمندان ثابت کرده‌اند که تماشای تلویزیون می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. تیمی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد ۵۰۰۰۰ زن را طی ۱ دوره ۶ ساله مورد مطالعه قرار دادند تا ببینند آیا تغییر در الگوی تماشای تلویزیون یا نشستن به هنگام کار بر احتمال ابتلا به چاقی مفرط و دیابت نوع دوم می‌افزاید […]

دانشمندان ثابت کرده‌اند که تماشای تلویزیون می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. تیمی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد ۵۰۰۰۰ زن را طی ۱ دوره ۶ ساله مورد مطالعه قرار دادند تا ببینند آیا تغییر در الگوی تماشای تلویزیون یا نشستن به هنگام کار بر احتمال ابتلا به چاقی مفرط و دیابت نوع دوم می‌افزاید یا خیر!

پژوهشگران، تحت سرپرستی دکتر فرنک هو متخصص تغذیه، پی بردند که تماشای تلویزیون به میزان ۲ ساعت بیش از حد معمول میزان چاقی مفرط را به ۲۵% و ابتلا به دیابت را ۱۴% افزایش می‌دهد.

این نتایج حتی پس از آنکه عواملی مانند کشیدن سیگار و رژیم غذایی افراد در مطالعات محسوب شد نیز صادق بود. این مطالعه همچنین خبرهای بدی برای کسانی که در اداره‌ها پشت میز می‌نشیند به همراه داشت و نشان داد هر ۲ ساعت نشستن در محیط کار بیش از حد معمول خطر چاقی و دیابت را افزایش می‌دهد. البته به نسبت ضرر آن بسیار کمتر از تماشای تلویزیون بود.

دکتر هو گفت: اینکه به نظر می‌رسد تماشای تلویزیون چنین تأثیر شدیدی دارد و عقیده او عجیب نیست.

وی گفت : تماشای تلویزیون در مقایسه با سایر موارد نشستن سوخت‌وساز کمتری دارد. به علاوه مردم چون موقع تماشای تلویزیون در معرض آگهی‌های غذایی هستند بیشتر می‌خورند.

ارسال دیدگاه