کد خبر : 3260

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۵ زمان : ۷:۱۲

چرا جلوي بمباران تبليغاتي پديده شانديز گرفته شد؟

در روزهاي گذشته دادستان كل كشور بنا به درخواست دادستان عمومی و انقلاب مشهد خبر ممنوعیت تبلیغات تلويزيوني و رسانه‌اي پدیده شاندیز را به دليل تخلفات مالی صورت گرفته در اين شرکت اعلام كرد. ممنوعيت تبليغات تلويزيوني پديده شانديز در حالي‌ است كه طي ماه‌ها و سال‌هاي گذشته اين شركت به مدد پیشتوانه قوی مالی […]

در روزهاي گذشته دادستان كل كشور بنا به درخواست دادستان عمومی و انقلاب مشهد خبر ممنوعیت تبلیغات تلويزيوني و رسانه‌اي پدیده شاندیز را به دليل تخلفات مالی صورت گرفته در اين شرکت اعلام كرد.

ممنوعيت تبليغات تلويزيوني پديده شانديز در حالي‌ است كه طي ماه‌ها و سال‌هاي گذشته اين شركت به مدد پیشتوانه قوی مالی خود هزینه هنگفتي را صرف تبلیغات در صداوسيما، فرودگاه‌ها، بيلبوردهاي سطح شهر و همچنين تبليغات دور زمين در مسابقات فوتبال كرده تا حداقل نام پديده شانديز براي هر ايراني شناخته شده باشد.

بمباران تبليغاتي؛ شيوه منحصر به فرد پديده شانديز

محسن پهلوان مدير عامل اين مجموعه پيش از اين در گفتگويي گفته بود که بازی تبلیغات را از یک گروه قدرتمند به نام «ارمغان بهزیستی» یاد گرفته که یک تیم بازرگانی فرانسوی هم پشت ماجرا بود. او با اشاره به شیوه تبلیغات خود مي‌گويد که در ایام افتتاح یک رستوران کاری کرده است که هرکسی از خواب بیدار می‌شد، نام رستوران «شاندیز» را می‌شنید. او مي‌گويد كه برای افتتاح رستوران شاندیز در جردن ۲۲ میلیون تومان هزينه كرده در حالي‌كه با مشاوره اين تيم فرانسوي ۲۸ میلیون تومان برای تبلیغات خرج کرده است.

به اين ترتيب محسن پهلوان براي پروژه‌هاي مختلف پديده شانديز هم از روش بمباران تبلیغاتی با کمک صداوسیما بهره گرفت به نحوي كه منتقدین می‌گویند این شرکت از شیوه بمباران تبلیغاتی و تعیین ارزش سهام توسط مدیریت و سایر روش‌ها برای بالابردن ارزش سهام خود استفاده كرده و به‌طور غیر واقعی سود می‌برد.

پديده شانديز و فساد اقتصادي

‌چندی پیش نیز ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همایش مبارزه با فساد بدون ذکر نام این شرکت اشاره تلویحی به فعالیت های آن كرد و از تخلفات گسترده و تخطی در واگذاری ها و انحراف از اهداف اولیه آن خبر داد و افزود: از جمله فعالیت‌هایی همچون پارک آبی، شهرک توریستی، آمفی تئاتر در یکی از این واگذاری‌ها حدود ۱۲۴ هکتار زمین به منظور احداث شهرک توریستی به شرکتی واگذار شده است.

قیمت اولیه کارشناسی متری ۱۰۰۰۰ تومان برآورد شده و در مراحل بعد به ۶۵۰۰ تومان و در آخر به ۱۵۰۰ تومان تقلیل یافته و در نهایت قرار شده رقم کلی با اجرای کارهای ساختمانی از جمله خیابان کشی و بلوار کشی تهاتر شود. در حالی که قیمت واقعی آن ده ها برابر بیشتر از قیمت واگذار شده است.

دادستان مشهد نیز چندی پیش بدون ذکر نام شرکت پدیده شاندیز به مردم هشدار داده بود كه “شهروندان فريب تبليغات واهي را نخورند چراکه پروژه های مورد ادعاي اين شرکت همه مجوزهاي قانوني لازم را ندارند و مردم در امري سرمايه گذاري مي کنند که عاقبتي جز خسارت و زيان و از بين رفتن سرمايه آنان نخواهد داشت.”

نهايتا در دی ماه ۱۳۹۳ دادستان خراسان رضوی دستور پلمپ دفاتر غیر قانونی خرید و فروش سهام شرکت پدیده در مشهد تا رسیدگی به پرونده آن صادر کرد و دفاتر این شرکت در قزوین نیز پلمپ شد.

همچنين بر اساس اعلام بازپرس شعبه ۹۰۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد خرید و فروش سهام این شرکت در خراسان ممنوع شده است.

رییس سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی نیز چندي پيش در این رابطه از زمین خواری ۴۵ هکتاری در اجرای این پروژه خبر داده و اعلام کرده بود كه به همین علت بخش هایی از آن متوقف شده است.

شورایعالی معماری و شهرسازی هم در مصوبه‌ای به تخلفات اين شركت در تضییع حقوق بیت المال و تخلفات ارضی ده‌ها هکتاری در مشهد رسیدگی کرده و رییس سازمان امور اراضی از توقف موقف ساخت آن در شاندیز خبر داده بود.

تاريخچه پديده شانديز

شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در بهمن ۱۳۸۳ تحت نام شرکت سرمایه گذاری کاوشگران سهام ( سهامی عام ) به ثبت رسید و در آبان ۱۳۸۷ با ۱۵۰ میلیارد تومان( ۵/۱ میلیارد سهم ۱۰۰۰ ریالی) و با نام شرکت ” توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز” به مدیر عاملی شخصی به نام ” محسن پهلوان” در مشهد ثبت شد.
این شرکت یکسال بعد شرکتی دیگر در زیرمجموعه خود را به نام ” ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز” سهامی خاص به ثبت رساند و از این طریق اقدام به فروش گسترده سهام در بین مردم کرد.

افتتاح مجموعه‌های پدیده شاندیز در مشهد با زیربنای ۱۰ هزار متر مربع و تهران با زیر بنای ۲ هزار و پانصد متر مربع، ساخت و افتتاح بزرگترین رستوران سرپوشیده جهان و بازار بزرگ کیش با زیربنایی بالغ بر۲۰ هزار متر مربع و افتتاح یکی از بزرگترین هایپر مارکتهای جهان در زمینی به وسعت ۲۲ هزار متر مربع در مرکز تعطیلات و سرگرمی پدیده شاندیز مشهد، از جمله فعالیت‌های به اتمام رسیده گروه شرکت‌های پدیده می‌باشد.

احداث یکی از عظیم ترین مراکز تعطیلات، سرگرمی و خرید جهان در شهر شاندیز مشهد با هدف ارائه خدمات ویژه در صنعت گردشگری با کاربری‌هایی همچون هتل ۵ ستاره، مرکز خرید و سرگرمی، شهربازی سرپوشیده، مجتمع اداری، باغ گل ودیگر امکانات رفاهی – تجاری با زیر بنایی بالغ بر ۱/۱۱۰/۰۰۰ متر مربع و احداث پروژه بزرگ شهر افسانه‌ای کیش در جنوب غربی این جزیره به عنوان یکی از شاخص ترین قطبهای گردشگری جنوب کشور در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع با زیربنایی بیش از ۸۸۸ هزار متر مربع با کاربری‌های منحصر به فرد و بخش‌های متنوعی شامل: هتل ۵ ستاره – مجتمع بزرگ اقامتی – مراکز همایش- مرکز بزرگ خرید – اسکله بزرگ تفریحی – شهربازی سرپوشیده – پارک آبی – باغ گیاهان دریایی و …از جمله فعالیت‌های در حال انجام شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در عرصه فعالیت‌های توریسم و گردشگری با هدف جذب گردشگران داخلی و خارجی و ایجاد فرصت‌های ناب سرمایه‌گذاری می‌باشد.

فروش سهام پديده شانديز

حالا پس از گذشت حدود ۵ سال ارزش هر سهم این شرکت از ۱۰۰ تومان به بیش از ۱۱ هزار تومان افزایش یافته است. در حالی‌که مطابق آنچه از ابتدا اعلام شده بود قرار بود ۱۵ درصد از سهام این شرکت برای ساخت «شهر افسانه ای پدیده شاندیز» تا سال ۹۳(یعنی زمان بهره برداری از پروژه) بین مردم عرضه شود.

برخی کارشناسان اقتصاد اشکالات قانونی بر این شرکت و نحوه عرضه سهامش مطرح کرده‌اند چرا كه براساس ماده ۲۱ قانون تجارت «شرکتهای سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس عرضه کنند، مگر اینکه از مقررات شرکتهای سهامی عام تبعیت کنند. شرکتهای سهامی عام نیز با سرمایه بالای ۵۰ میلیارد ریال حق معاملات سهام خود را در بازاری غیر از بازارهای دارای مجوز(بورس و فرابورس) ندارند.»

اين در حالي‌ است كه سهام شرکت پدیده شاندیز توسط کارشناسان این شرکت و به گفته خودشان متناسب با پیشرفت پروژه قیمت گذاری می گردد وخارج از بورس و از طریق نمایندگی هایی که خود دایر کرده است خرید و فروش می شود.

براساس گفته فعالان بازار سرمایه، ارزش ذاتی هر سهم فروخته شده توسط این مجموعه درحدی که خرید و فروش می‌شده است نبوده و اوج‌گیری قیمتی این سهام باعث شده تا مسئولان قضایی پس از مدت‌ها سکوت به ناگاه در هفته جاری به این ماجرا ورود و ضربتی با دفاتر غیرقانونی این شرکت‌ها برخورد کنند.

محمدرضا پورابراهیمی، عضو شورای عالی بورس نیز در همین رابطه در گفت و گوی اختصاصی با سایت پارسینه گفت: بر اساس گزارشات اولیه ای که به ما رسیده، این شرکت با رویکرد سهامی خااص تشکیل شده اما بر اساس رویکرد سهامی عام سهام فروخته و منابعی به دست آورده است.

وی اضافه کرد: براساس قانون کلیه شرکت های سهامی عام موظفند اطلاعاتشان را نزد سازمان بورس افشا کنند و صورت مالی و برنامه خود را به این سازمان ارائه کنند و در همین راستا نظارت دستگاه های تخصصی مثل سازمان بورس بر آنها اعمال می شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: این شرکت با رویکرد سهامی خاص تشکیل شده اما براساس رویکرد سهامی عام سهام فروخته و منابعی به دست آورده که تخلف بوده است. البته این گزارش اولیه است و باید به شکل قطعی مورد بررسی قرار گیرد.

.

منبع : گروه اقتصاد پارسینه

ارسال دیدگاه