کد خبر : 386756

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ زمان : ۹:۲۰

چاق بودن کودکان چه عوارضی به دنبال دارد؟

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان؛ بسیاری از خانواده‌ها از چاق بودن کودک خود دل نگران هستند و گاهی برای آنها اسپند دود می‌کنند. البته این دل نگرانی هم زیاد بی‌مورد نیست چرا که چاق بودن کودکان هم عوارض اجتماعی و هم عوارض سلامت به دنبال خواهد داشت. به گزارش آمارهای وزارت بهداشت، حدود […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه های جهان؛ بسیاری از خانواده‌ها از چاق بودن کودک خود دل نگران هستند و گاهی برای آنها اسپند دود می‌کنند.

البته این دل نگرانی هم زیاد بی‌مورد نیست چرا که چاق بودن کودکان هم عوارض اجتماعی و هم عوارض سلامت به دنبال خواهد داشت.

به گزارش آمارهای وزارت بهداشت، حدود ۱ سوم کودکان ایرانی دچار اضافه وزن و چاقی هستند. البته داشتن اضافه وزن ۱ مرحله قبل از چاقی است؛ چرا که چاقی شکل مزمن تری از اضافه وزن است. خیلی از موارد موجب می‌شود که کودک وزن طبیعی خود را از دست بدهد و به‌عنوان ۱ کودک چاق شناخته شود و بنابراین فقط مربوط به میزان غذا خوردن نیست.

یکی از موارد سبک زندگی کودک است چرا که امروز کودکان از غذاهای سنتی و سالم دور شدند. آنها بیشتر در کنار کامپیوتر و تبلت هستند و این وسایل را جایگزین ورزش و بازی‌ها کرده‌اند براساس تحقیقاتی که انجام شده است حدود ۶ تا ۷% کودکان زیر ۵ سال دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

کودکان بین سنین پایین نیاز به تحرک زیادی دارند و این ۱ معضل است آنها نمی‌توانند مثل گذشته به ورزش بپردازند و نتیجه سطح تعاملات اجتماعی خیلی از کودکان چاق از مسیر طبیعی خود خارج شده و آنها نمی‌توانند در کنار دوستان خود و در جمع دوستان حضور داشته باشند.

این زمانی خطرناک‌تر می‌شود که کودکان چاق به سن بزرگسالی می‌رسند؛ و بر اثر ابتلا به بیماری‌های خطرناک که ناشی از چاقی است مثل سرطان، فشار خون، دیابت از دنیا می‌روند.

اگر فردی از همان دوران کودکی و نوجوانی یعنی قبل از سن بلوغ، به روش غذایی و سبک زندگی را مناسب نسازد احتمال زیادی وجود دارد که همین فرد در سنین بزرگسالی نیز همان روش را پی بگیرد و لذا نقش آموزش فرهنگ سازی خانواده‌ها و مدارس برای جلوگیری از چاق شدن فرزندان بسیار اهمیت دارد.

نکته ای که باید مد نظر داشت که بسیار هم مهم است اینکه استعدادهای کودک چاق معمولاً هدر می‌رود چرا که آنها معمولاً توانایی ندارند حضور چشمگیری در بازی‌ها و ورزش بین همسالان داشته باشد برای مثال شکی نیست که کودک ۱۱ ساله با وزن ۸۰ کیلوگرم، بیشتر می‌رود در اتاق خود تا با موبایل و کامپیوتر و تبلت خود بازی کند تا اینکه بخواهد در جمع دوستانش ورزش کرده و همراه با آنها بدود.

این کودکان احتمال زیاد در زندگی آینده هم نخواهند توانست نقش مؤثری در اشتغال خود و نیروی کار داشته باشند.

توجه داشته باشید یکی از مهم‌ترین معضلات چاق‌بودن کودکان، گوشه‌گیری آنها است. وقتی کودک چاق از اضطراب مسخره شدن در جمع دوستان رنج ببرد در نتیجه کودک مورد نظر به تنهایی روی می‌آورد و گوشه‌نشین می‌شود و روحیه چندانی در زندگی اجتماعی نخواهد داشت زیرا وقتی کودک چاق حضورش در جمع دوستان و هم سن و سالان خود کاهش می‌یابد و تحرک زیادی نداشته باشد همین کودک توانایی بروز استعدادهایش ناخودآگاه از دست می‌رود؛ چرا که بروز بسیاری از استعدادها به شرط حضور در جمع و نمایش قابلیت‌ها و توانایی‌ها کودک است.

ارسال دیدگاه