کد خبر : 502634

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۳۰ زمان : ۱۳:۰۰

پیشنهاد شد با دوست دوست پسرش دوست شوم

سؤال : از کلاس پنجم ابتدایی با خودم در آینه حرف می‌زدم و حالا هم این حالت را دارم البته به صورت شدیدتر. مشاور گرامی، من به علت بیماری ۱ هفته به مدرسه نرفتم و از همان موقع خودم را تنها دیدم. حالم به قدری بد بود که مادرم مجبور شد مرا به مدرسه ببرد. […]

سؤال :

از کلاس پنجم ابتدایی با خودم در آینه حرف می‌زدم و حالا هم این حالت را دارم البته به صورت شدیدتر.

مشاور گرامی، من به علت بیماری ۱ هفته به مدرسه نرفتم و از همان موقع خودم را تنها دیدم. حالم به قدری بد بود که مادرم مجبور شد مرا به مدرسه ببرد. اولین روز اردیبهشت، یکی از دوستانم پیشنهاد کرد با دوست دوست پسرش، ارتباط برقرار کنم. مانده بودم چه بگویم چون هیچ کمبودی نداشتم و خانواده‌ام هر چیزی را که می‌خواستم برایم فراهم می‌کردند. اما بعد از ۶ روز تصمیم گرفتم و با او آشنا شدم. این دوستی هیچ خطر و زیانی برایم نداشت و فقط ۱ ماه ادامه یافت. البته من برای اینکه خودم را برای دوستی با او آماده کنم، با خودم حرف می‌زدم و احساس می‌کردم او از پشت تلفن دارد جواب می‌دهد. دوستی ما قطع شده، ولی این حالت در من باقی مانده است. اکنون ۱ سال و ۴ ماه است که بعدازظهرها دوساعت به مکالمه خیالی می‌پردازم. بارها سعی کردم تا آن را فراموش کنم یا حداقل میزانش را کاهش دهم و ولی نتوانسته‌ام.

در ضمن بیشتر اعضای خانواده من این کار مرا دیده‌اند و می‌گویند: این کار را نکن وگرنه دیوانه می‌شوید

خواهش می‌کنم راه حلی به من نشان دهید که این حالت را در من برطرف کند.

 

 پاسخ:

دختر خانم گرامی؛ گاهی «مکالمه خیالی» یک مکانیزم دفاعی محسوب می‌شود که دارای کنش‌های گوناگون است. این مکانیزم دفاعی نیست بلکه باید سعی کرد تا برطرف گردد. گاهی این رفتار به صورت یک عمل خود به خودی در شرایط اضطربی که با تکرار به شکل ۱ عادت درآمده محسوب می‌شود.

گاه شکل توسعه یافته تخیل ورزی شمرده می‌شود. هم چنین تعاریف متعددی از این «علامت» به عمل آمده است. با توجه به اینکه در شرایط زیر:

الف- تنهایی ( برای مقابله با تنهایی سعی کنید بیشتر خود را در «جمع» یا با موضوعاتی مانند مطالعه سرگرم کنید)

ب- اضطرابی

ج- افسردگی

این رفتار، گرایش به تکرار دارد. اولین توصیه جدی برای خارج شدن از شرایط فوق گفت‌وگو با ۱ مشاور است.

ارتباطات بین فردی می‌تواند شرایط اضطرابی شما را بیشتر کند، در خصوص این ارتباطات لازم است با ۱ مشاور، تلفنی گفت‌وگو کنید.

ارسال دیدگاه