کد خبر : 531212

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۳ زمان : ۱۰:۰۰

پرونده پی‌ام‌دی بسته نشود برجامی در کار نخواهد بود

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر پرونده فعالیت‌های گذشته و حال هسته‌ای صلح آمیز کشورمان بسته نشود مثل این است که برجامی وجود ندارد و هر کس به سر جای خودش برمی‌گردد. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به گزارش آمانو گفت: در این گزارش اذعان شد که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی […]

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر پرونده فعالیت‌های گذشته و حال هسته‌ای صلح آمیز کشورمان بسته نشود مثل این است که برجامی وجود ندارد و هر کس به سر جای خودش برمی‌گردد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به گزارش آمانو گفت: در این گزارش اذعان شد که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح آمیز بوده و هیچ انحرافی در آن دیده نشده است‌.

وی با پیش‌بینی بسته شدن قطعی پرونده PMD تا ۲۴ آ‌ذر افزود‌: آنان نتوانستند به هیچ مستندی درباره ادعاهای‌شان اشاره کنند بنابراین این پرونده ساختگی که سال‌ها ما را گرفتارش کرده بودند برای همیشه بسته خواهد شد‌.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اگر پرونده فعالیت‌های گذشته و حال هسته‌ای صلح آمیز کشورمان بسته نشود مثل این است که برجامی وجود ندارد و هر کس به سر جای خودش برمی‌گردد.

صالحی گفت: اکنون سندی پیش رو داریم که دیگر نمی‌توانند گزارش آژانس را نفی کنند یا اصطلاحاً زیرش بزنند این سند نشان دهنده برائت ماست.

وی افزود: اگر نخواهند این پرونده را طی قطعنامه‌ای ببندند عملاً ملزم به تعهداتشان نبودند و توپ در زمین خودشان خواهد افتاد.

صالحی گفت:‌ بر این اساس نیازی به تشکیک و بی‌اعتمادی نیست و با اطمینان خاطر و براساس داده‌ها به شکل علمی و مستند می‌گویم که راهی برای باز نگه داشتن این پرونده وجود ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در آژانس بین المللی انرژی اتمی سالانه گزارشی در خصوص پادمان‌های کشورهای عضو منتشر می‌شود تا معلوم شد که هر کشوری چه خطاهایی داشته است و در گزارشی به این کشورها تذکر می‌دهند.

وی گفت: بر این اساس بسیاری کشورها خطاهای مختلفی دارند اما عدم پایبندی‌، موضوع جداگانه‌ای است.

صالحی افزود: طبق مطالبی که آقای آمانو در گزارشش آورده است برخی نکات این گزارش حداکثر به مثابه خطاست و عدم پایبندی نیست‌؛ آن موضوعی جداگانه است که کشورها را در شرایط خاصی قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در هیچ جای گزارش آقای آمانو از عدم پایبندی ما سخن گفته نشده بلکه در بخش ارزیابی اعلام شده است که برخی مطالعات مدلینگ و شبیه سازی رایانه‌ای داشته‌ایم که این شبیه‌سازی‌ها در همه کشورها انجام می‌شود و موضوعی علمی است و اساساً نمی‌توان جلوی علم را گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر شورای حکام خواسته های ما را در بستن پرونده پی‌ام‌دی محقق نکند اقدام بعدی ما چه خواهد بود؟ گفت: “در این صورت تعهداتی که در برجام داریم یعنی انجام برخی اقدامات علی الارض را متوقف می کنیم و به حالت اولیه باز می‌گردیم.

صالحی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا پس انتشار آقای آمانو با مقامات غربی رایزنی داشته اید؟ گفت: اکنون شماری از کارشناسان ما از وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی در وین هستند و مذاکرات مختلفی هم درباره پرونده پی‌ام‌دی و هم موضوعات دیگر در دستور کار است.

وی افزود: البته بحث درباره این گزارش تمام شده است و درخصوص برخی توافق‌ها که باید میان ایران و ۱+۵ انجام شود در حال مذاکره هستند تا باقی موضوعات مدنظر در زمان مقرر انجام شود و هر چه زودتر شاهد رفع همه تحریم‌ها باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره آخرین اقدامات درباره تبادل سوخت گفت: این موضوع هم به خوبی پیش رفته که دستاورد بسیار بزرگی است اما پس از به سرانجام رسیدن برجام و رفع تحریم‌ها جزئیات خوشحال کننده آن را بیان می‌کنم.

صالحی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه از چه زمان شاهد لغو تحریم ها خواهیم بود؟ گفت: باید برخی اقدامات دیگر انجام شود که اگر طبق برنامه‌ریزی پیش رویم و برخی رایزنی ها انجام شود از اواخر دسامبر یا حداکثر اواسط ژانویه شاهد رفع کامل تحریم‌ها خواهیم بود.

منبع : خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه