کد خبر : 529845

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۸ زمان : ۸:۰۰

پایگاه آمریکایی مدعی شد؛ خرید جت برای ژنرال سلیمانی و نیروهایش

دو روز پیش، پایگاه خبری “آی بی تایمز” (International Business Times)، از نقض توافق هسته ای توسط ایران با خرید هواپیمای جت از انگلیس خبر دارد. وبگاه تحلیلی آمریکایی “زیرو هج” (Zero Hedge) با استناد به این خبر، به توضیح اهداف ایران از خرید این جت و تحلیل وقایع پیش رو پرداخته است. این پایگاه […]

دو روز پیش، پایگاه خبری “آی بی تایمز” (International Business Times)، از نقض توافق هسته ای توسط ایران با خرید هواپیمای جت از انگلیس خبر دارد. وبگاه تحلیلی آمریکایی “زیرو هج” (Zero Hedge) با استناد به این خبر، به توضیح اهداف ایران از خرید این جت و تحلیل وقایع پیش رو پرداخته است.
این پایگاه آمریکایی نوشت: «تهران این روزها انگیزه های زیادی برای نادیده گرفتن توافق هسته ای در راستای گسترش و تحکیم نفوذ خود در منطقه دارد. در این میان، حفظ دولت بشار اسد در سوریه بر تمامی نگرانی های دیگر تقدم دارد و در واقع برای ایران مهم نیست که تهاجم زمینی این کشور برای دفاع از نیروهای سوری با توافق هسته ای سازگار است یا خیر. به بیان دیگر، اطمینان از اینکه هلال شیعی دست نخورده باقی می ماند از بیشترین اهمیت برای ایران برخوردار است؛ هر چند حفظ اسد و حزب الله، مساوی با اعزام نیروی نظامی به سوریه و برانگیختن خشم آمریکا باشد.
با دخالت مسکو در این درگیری، عملا تهران مهر تاییدی برای انجام هرچه بخواهد به دست آورده است. اکنون روشن است که مسکو بدون توجه به آنچه واشنگتن می گوید، تصمیم دارد در کنار ایران بایستد و این بدان معنا است که ایران به طور موثری یک صندلی شورای امنیت را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر، نفوذ سپاه پاسداران ایران در میان سیاستمداران و کادر نظامی عراق، کمکی موثر به تلاش کرملین برای بیرون راندن واشنگتن از این کشور است. خلاصه اینکه، ایران در حال حاضر می تواند آشکارا توافق هسته ای خود با آمریکا را به استهزاء بگیرد؛ در حالی که از مصونیت برخوردار است.»
در ادامه این گزارش با استناد به خبر منتشر شده توسط آی بی تایمز آمده است: «در این هفته [میلادی]، مطلع شدیم که یک شرکت هواپیمایی خصوصی ایرانی که ارتباط عمیقی با سپاه پاسداران دارد، یک هواپیمای جت مسافربری از انگلیس خریداری کرده است تا برای رفت و آمد ژنرال قاسم سلیمانی و نیروهای سپاه قدس به سوریه مورد استفاده قرار گیرد.

آی بی تایمز در این رابطه نوشت: «یک شرکت هواپیمایی تجاری ایران، هفته گذشته اقدام به خرید یک فروند جت ساخت انگلیس با هدف اعزام نیرو و سلاح به سوریه کرده است. “بستی بوراسا” سخنگوی اداره اطلاعات مالی و تروریسم در وزارت خزانه‌داری [آمریکا] گفت: “کاهش تحریم‌ها که هم‌اکنون در حال اجرا شدن هستند، فروش یا اجاره کامل هواپیما را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.” یک نماینده وزارت خارجه، در گفت‌وگو با آی‌بی‌تایمز، اعلام کرد که واشنگتن از این موضوع اطلاع دارد و در حال انجام تحقیقات درباره آن است. کارشناسان و وکیلان آگاه به مسائل تحریم‌ها می‌گویند مطابق مفاد برجام، ایران تا قبل از تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی به تعهداتش، از خرید هواپیماهای آمریکا و کشورهای اروپایی منع شده است. کارشناسان می گویند تخطی ایران از مفاد توافق، می‌تواند اجرای برجام را با تأخیر همراه کند و این امر می‌تواند بر نحوه کاهش تحریم‌های ایران اثر بگذارد. جت خریداری شده توسط ایران قابلیت حمل ۸۰ سرنشین و سلاح‌های سبک و خمپاره‌های ضد تانک را دارد. در دو روز گذشته شرکت ماهان ایر دست‌کم دو پرواز از دمشق به سمت الحسکه و سپس تهران داشته است.»

این پایگاه آمریکایی با اشاره به ادعای “آی بی تایمز” مبنی بر پروازهای شرکت ماهان ایر در سوریه، ضمن انتشار نقشه ای، از احتمال رویارویی سپاه قدس و نیروهای آمریکایی سخن به میان آورده و می نویسد: «پروازهای اخیر این شرکت ایرانی، نشان دهنده آن است که نیروهای سپاه قدس در حال ورود به مناطقی هستند که انتظار می رود نیروهای ویژه آمریکایی در آینده نزدیک عملیات هایی در این مناطق داشته باشند.»

 

 

ISISCapital 0(1) پایگاه آمریکایی مدعی شد؛ خرید جت برای ژنرال سلیمانی و نیروهایش

 

در انتهای این گزارش آمده است: «در صورت صحیح بودن گزارش آی بی تایمز در مورد ورود سپاه قدس به این مناطق، احتمال گسترش درگیری ها در سوریه، از آنچه ما فکر می کنیم بسیار بیشتر است. نه تنها احتمال درگیری نیروهای آمریکایی با حزب الله در نزدیکی حلب وجود دارد، به احتمال زیاد تیراندازی هایی نیز میان نیروهای دلتا و سپاه قدس در نزدیکی رقه به وقوع بپیوندند. اما آیا اگر اوباما به دنبال ریشه کن کردن داعش باشد، نیروهای ویژه آمریکایی باید با نیروهای قدس ایران به سوی یک هدف شلیک کنند؟ …»

منبع : جام نیوز
ارسال دیدگاه