کد خبر : 38639

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۰ زمان : ۹:۰۵

پاهای نوزادان و مشکلات احتمالی

  برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات در پاهای کودک، لازم است از آنها مراقبت کرده و کفشهای مناسبی برایشان انتخاب کنید. اگرچه این احتمال وجود دارد که علی رغم این مراقبتها، یکسری مشکلات جزئی در آغاز راه گریبانگیر کودکتان شود. در این حالت توصیه می‌شود با پزشک مشورت کنید.   پاهای کودک پای کودک […]

 

برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات در پاهای کودک، لازم است از آنها مراقبت کرده و کفشهای مناسبی برایشان انتخاب کنید. اگرچه این احتمال وجود دارد که علی رغم این مراقبتها، یکسری مشکلات جزئی در آغاز راه گریبانگیر کودکتان شود. در این حالت توصیه می‌شود با پزشک مشورت کنید.

 

پاهای کودک

پای کودک مثلثی شکل بوده که به سمت انگشتان پهن و به سمت پاشنه باریک می‌شود. پاهای کودک نرم و تپل بوده و قوس کف آن از بافتهای چربی پوشیده شده است. ضمن آنکه انگشتان غالباً حلقه حلقه هستند. هر پای نوزاد ۲۲ استخوان دارد که نرم و انعطاف پذیرند. تعداد این استخوانها با ورود کودک به دو سه سالگی به ۲۶ عدد می‌رسد که رد این حالت کمی مقاوم تر می‌شود.

 

مراقبتهای اولیه

بگذارید کودکتان در خانه با پاهای برهنه این طرف و آن طرف برود تا پاهایش به طور طبیعی رشد کرده و محکم شود. هیچ چیزی نباید مانع رشد پاهای کودک شود. به عنوان مثال، لباس خواب و جوراب تنگ، کفش سفت و یا پتویی که سفت و محکم دور پاهای بچه پیچیده شود، می‌تواند آزاردهنده باشد.

 

مشکلات اساسی

به هنگام رشد پاهای کودک ممکن است یک سری ناراحتی‌های عمده و اساسی بروز کند که باید حتماً به پزشک مراجعه کنید، از جمله :

پای چماقی : پای برخی کودکان ممکن است از همان بدو تولد ظاهری غیرطبیعی داشته و رو به پاین یا به طرف داخل یا خارج لوله شده باشد. نوزادان پسر دو برابر بیشتر از دختران به این وضع مبتلا می‌شوند. گاهی اوقات این مشکل به محض راه افتادن کودک، خود به خود برطرف می‌شود، اما در صورت نیاز به درمان، با استفاده از مهار، تخته شکسته بندی و فیزیوتراپی آن را معالجه می‌کنند.

کف پای صاف : کف پای تمام نوزادان پس از تولد صاف است چون قوس کف پا تا پنج الی شش سالگی به طور کامل رشد نمی‌کند، اما اگر این صاف بودن کف پا با شروع راه رفتن مزاحم کودک شد و یا این مشکل در سایر اعضای خانواده نیز وجود داشت یا قوس کف پا همگام با افزایش سن کودک، رشد نکرد، مسلماً بالشتک یا لایی مخصوص باید در کفشها گنجانده شود.

پاهایی که به داخل یا خارج بر می‌گردند : پای بسیاری از کودکان به هنگام راه رفتن به خارج بر می‌گردد که امری طبیعی است و از هر ده مورد، ۹ مورد خوب می‌شوند. با این حال باید نحوه راه رفتن کودک را همیشه مد نظر داشته باشید. علاوه بر آن کودکان معمولاً تاتی تاتی می‌کنند. یعنی اردک وار راه می‌روند. این امر عادی است اما اگر شدید بود، او را به پزشک نشان دهید چون ممکن است باسن او مشکل داشته باشد.

انگشتان خمیده : شکل حلقه حلقه انگشتان در بدو تولد امری است طبیعی که همگام با رشد استخوانها صاف می شوند. اما اگر این وضعیت تا سه الی چهار سالگی برطرف نشد، نیاز به درمان دارد. انگشتان خمیده در این حالت یک انگشت به سمت انگشت دیگر خم شده و در زیر یا روی انگشتان دیگر قرار می‌گیرد تأثیری در راه رفتن کودک نمی‌گذارد، اما ممکن است بعدها باعث میخچه یا پینه بستن پوست یا برآمدگی کیسه زلالی شود. این وضعیت نیز باید درمان شود.

روی پنجه راه رفتن : کودکان با شروع راه رفتن، روی پنجه راه می‌روند. چون این کار را دوست دارند اما این امکان نیز وجود دارد که کودک به خاطر درد پاشنه پا یا تاول یا زگیل روی پنجه راه برود. گاهی اوقات ممکن است زردپی آشیل پشت قوزک پا کوتاه بوده و مانع گذاشتن کف پا روی زمین شود. در این حالت یا تاندونها خود به خود رشد کرده و مشکل برطرف می‌گردد یا فیزیوتراپی و انجام عمل جراحی برای درمان توصیه می‌شود.

 

توصیه هایی برای انگشتان پا

– ناخن های پا را مرتب کوتاه کنید. طوری که سر ناخت صاف باشد.

– وقتی لباس تن کودک نیست بگذارید راحت با پا ضربه بزند. این کار ماهیچه ها را قوی می‌کند.

– به هنگام شستشوی پاها، آنها را خوب خشک کنید. به خصوص لای انگشتان را.

 

نحوه انتخاب اولین کفش کودک

– کفش باید اندازه و قالب پای کودک باشد.

– از پوشاندن کفش های بدون بند یا بزرگتر از پای کودک خودداری کنید. این کار باعث خمیده شدن انگشتان پا می‌شود.

– کفش کودک دیگری را به پای کودکتان نپوشانید.

– از جورابهایی که جنس‌شان حداقل ۶۰ درصد پشم یا کتان است، استفاده کنید. جورابها نباید خیلی گشاد یا تنگ باشند.

 

نوشته : سارا پرسل

ترجمه : نگین صانعی

 

ارسال دیدگاه