کد خبر : 3035

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ زمان : ۷:۰۰

پارک ملی کویر مرکزی

۴۲۰ هزار هکتار زمین پر از صدای طبیعت. پارک ملی کویر مرکزی را تشکیل می‌دهد. ۴۲۰ هزار هکتار پر از گیاه و پر از حیات وحش. در اینجا هنوز هم تعداد کمی از یوزپلنگها زندگی میکنند که فعلا از خطر منقرض شدن در امان مانده اند. قبلا گورخر هم اینجا بوده است. اما امروزه دیگر […]

۴۲۰ هزار هکتار زمین پر از صدای طبیعت. پارک ملی کویر مرکزی را تشکیل می‌دهد. ۴۲۰ هزار هکتار پر از گیاه و پر از حیات وحش. در اینجا هنوز هم تعداد کمی از یوزپلنگها زندگی میکنند که فعلا از خطر منقرض شدن در امان مانده اند. قبلا گورخر هم اینجا بوده است. اما امروزه دیگر اثری از گورخرها باقی نمانده است. با وجود این، جای خوشحالی است که میتوان رد پای گربه سان‌های ایران یعنی گربه شنی و کاراکال را در این منطقه جستجو کرد.

 

308caracal1 پارک ملی کویر مرکزی.

254511 241 پارک ملی کویر مرکزی.

a709dce0082d5591ef1fc5aee41c2b6a پارک ملی کویر مرکزی

 

آسمان پارک ملی کویر نیز هنوز پر از تجربه پرواز است. اگر نگاهی به آسمان بیندازی با کمی اقبال میتوانید پرواز عقاب، دلیجه، کرکس، درنا، جغد، سبزقبا و هوبره را ببینید و در همان لحظه به یاد داشته باشید که ممکن است در کنار پایت خزندگان پارک در حال خزیدن، لابه لای گیاهان باشند. خزندگانی مثل مار، مارمولک، لاک پشت، و بزمجه! البته گیاهان این منطقه با کمبود آب و شوری خاک سازگارند و علف خواران از آن تغذیه میکنند.

 

kavir5 پارک ملی کویر مرکزی.

پارک ملی کویر پارک ملی کویر مرکزی

 

در کنار تمام اینها قلعه آب انبار، برج، زیادرت‌گاه، و آثاری از قناتهای قدیمی نگاه زیبایی خواه گردشگران را سیراب می‌کند. آنطرف‌تر عده ای از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال تدوین کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام هستند. کاروانسرایی که آب آشامیدنی‌اش را ناودانی سفالی از دل کوه تأمین میکرده و بقایای آن را هنوز میتوان دید.

به شمال اگر بروید جاده ابریشم پیش روی توست و در جنوب شرقی منطقه ی زیبایی را میبینید با نام فسیل‌آباد. و این هنوز تمام داستان پارک ملی کویر نیست. آثار زمین شناسی دورانهای مختلف، ارتفاعات سیاه کوه، و برگزاری مسابقات دوچرخه سواری کوهستانی و اتومبیل رانی صحرایی را باید به جاذبه پارک اضافه کرد.

و اینگونه است که هر ساله علاقه مندان بسیاری از اداره کل حفاظت محیط زیست تهران مجوز می‌گیرند و به دیدار پارک ملی کویر مرکزی در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران می‌شتابند.

ارسال دیدگاه