کد خبر : 4495

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ زمان : ۸:۱۶

ویتامین ها و خواص آن را بیشتر بشناسید

بعضی منابع کسب ویتامین و املاح معدنی ویتامین ئی را بیشتر در کاهو، برنج، دانه‌های نباتی، زرده تخم مرغ و جگر می‌توان یافت. ویتامین ئی به قوای ایمنی بدن، پوست، مو، و ناخن بسیار کمک می‌کند. به طور کلی سبزی‌جات به ویژه لیمو، پرتقال، گوجه فرنگی، شاه توت، توت فرنگی، و جعفری ویتامین سی مورد […]

بعضی منابع کسب ویتامین و املاح معدنی

ویتامین ئی را بیشتر در کاهو، برنج، دانه‌های نباتی، زرده تخم مرغ و جگر می‌توان یافت. ویتامین ئی به قوای ایمنی بدن، پوست، مو، و ناخن بسیار کمک می‌کند. به طور کلی سبزی‌جات به ویژه لیمو، پرتقال، گوجه فرنگی، شاه توت، توت فرنگی، و جعفری ویتامین سی مورد یاز بدن شما را تأمین می‌کند. ویتامین سی برای بافتهای بدن بسیار مفید است.

مطالعات جدید پزشکی حاکی از این است که استعمال دخانیات میزان ویتامین سی موجود در خون را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد.

نشریه سانیسمانیتور در آخرین شماره خود به نقل از دکتر گردن سرپرست یک گروه تحقیقاتی در دانشکده پزشکی ایالت ویسکانسین آمریکا می‌نویسد: افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند باید روزانه ۲۰۰ میلی گرم ویتامین سی مصرف کنند تا کمبود این ویتامین را در بدن خود جبران نماید.

طبق آزمایشی که دکتر شکتمن بر روی ۱۱۵۸۲ نفر انجام داده ۷۳ درصد از مصرف کنندگان دخانیات دچار کمبود ویتامین سی بوده اند.

ویتامین آ را می‌توانید از انواع لبنیات، روغن نباتی، جگر، کلم، اسفناج، کاهو و گوجه فرنگی به دست آورید. ویتامین آ مانمند ویتامین ئی برای پوست و ناخن بسیار مفید است. علاوه بر لبنیات سرشار از کلسیم هستند این عناصر را در انجیر خشکة لوبیاخشک، گل کلم، اسفناج، نان، و تخم مرغ بیشتر می‌توان یافت.

 

پتاسیم

تأمین پتاسیم به طریق مصنوعی امکان پذیر است و با تجویز پزشک صورت می‌گرد ولی از طریق تجزیه نیز می‌توان به این ماده مفدی دسترسی پیدا کرد. آب پرتقال، سرشار از پتاسیم است و در یک لیوان بزرگ آب پرتقال حدود سه و نیم میلی‌گرم پتاسیم موجود دارد. میوه های زرد نظیر موز، انواع مرکبات،‌ زردآلو، هلو، انگور، خرمای زرد، و طالبی دارای پتاسیم هستند. باید در نظر داشت مواد خوراکی که کالری زیادی دارند، برای بیماران مبتلا به فشارخون مناسب نیستند.

 

از خواص سبزیجات

مصرف کروتین ماده ای که در سبزیجات تازه مانند اسفناج، هویج، کدو، گوجه فرنگی و فلفل سبز به وفور یافت می‌شوند، انسان را از ابتلا به سرطان و پیری زودرس محافظت می‌کند. مطالعاتی که از سوی تاکاشی هیرا در ژاپن بر روی ۲۷۰۰۰۰ نفر در طی ۱۷ سال انجام گرفته ثابت کرده است که مصرف کروتین به انسان کمک می‌کند که اکسیژن‌های فعال و یا مواد آزاد اضافی دیگر را که موجب بی ثباتی سیستم دفاعی بدن می‌شود و ابتلا به بیماری‌های سرطان و پیری زودرس را ممکن می‌سازد، دفع کند.

گفتنی است که اکسیژن فعال که موجب سخت شدن سرخ رگهای فرد می‌شود در بدن به وسیله الکل، سیگار، غذاهای چرب، دود خارج شده از اگزوز اتومبیل و اشعه ماورای بنفش ایجاد می‌شود. بنا به گفته این محقق، احتمال ابتلا به سرطان معده نزد افرادی که گوشت قرمز مصرف می‌کنند بسیار بالاست. ولی اگر این اشخاص همراه با گوشت قرمز سبزی تازه مصرف کنند، احتمال ابتلای آنان به سرطان، کاهش خواهدیافت.

ارسال دیدگاه