کد خبر : 524834

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ زمان : ۲۰:۰۰

وضعیت جنگل آمازون چگونه است؟

آمازون بزرگ‌ترین جنگل حاره‌ای در کره زمین است و ۳۰% از کل جانوران و گیاهان کره زمین در آن زندگی می‌کنند. در چند مطالب قبل در بخش کره خاکی توصیف مفصلی از جنگل‌های آمازون به گزارش یک جهانگرد زن منتشر کردیم. اکنون می‌خواهیم درباره یک فاجعه وحشتناک که صدمه عظیمی به اکوسیستم کره زمین وارد […]

آمازون بزرگ‌ترین جنگل حاره‌ای در کره زمین است و ۳۰% از کل جانوران و گیاهان کره زمین در آن زندگی می‌کنند. در چند مطالب قبل در بخش کره خاکی توصیف مفصلی از جنگل‌های آمازون به گزارش یک جهانگرد زن منتشر کردیم. اکنون می‌خواهیم درباره یک فاجعه وحشتناک که صدمه عظیمی به اکوسیستم کره زمین وارد می‌کند برای شما خبری بنویسیم.

براساس نوشته بی‌بی‌سی اطلاعات تازه ماهواره‌ای نشان می‌دهد به دلیل برداشت چوب توسط قاچاقچیان از جنگل‌های وسیع آمازون میزان تخریب این جنگل‌های استوایی رو به افزایش است. سرعت نابودی جنگل‌های آمازون در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ حدود ۴۰% افزایش یافته و به بالاترین حد خود در سال ۱۹۹۵ رسیده است. اطلاعات ارائه شده از سوی مؤسسه تحقیقات طبیعی برزیل نشان می‌دهد که تنها طی یک سال بیش از ۲۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع از این جنگل‌ها نابود شده که علت اصلی آن قطع درختان برای استفاده‌های شخصی و ایجاد زمینه همواره در جنگل برای کشاورزی است.

فعالیت‌های بی‌رویه قاچاقچیان چوب یا مزرعه‌داران در جنگل‌های آمازون روز به روز سبب افزایش این جنگل ها می شود.

گفتنی است طی ۱۵ سال گذشته ۲۴۳۰۰۰ کیلومتر مربع از این جنگل‌ها، که پنج در صد آنها در برزیل است، نابود شده است.

ارسال دیدگاه