کد خبر : 530935

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۸ زمان : ۱۶:۰۰

وزیر نفت: مخالف حضور شرکت های آمریکایی در ایران نیستیم

وزیر نفت با تاکید بر اینکه «مخالفت و مشکلی با حضور شرکت های آمریکایی نداریم»، گفت: فضا برای حضور این شرکت ها در صنعت نفت ایران باز است.   بیژن زنگنه امروز شنبه در حاشیه همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در جمع خبرنگاران افزود: میزان جذب سرمایه های خارجی در صنعت […]

وزیر نفت با تاکید بر اینکه «مخالفت و مشکلی با حضور شرکت های آمریکایی نداریم»، گفت: فضا برای حضور این شرکت ها در صنعت نفت ایران باز است.  

بیژن زنگنه امروز شنبه در حاشیه همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در جمع خبرنگاران افزود: میزان جذب سرمایه های خارجی در صنعت نفت ایران به میزان جذابیت قراردادها و تسهیل شرایط بستگی دارد. 

وی با تاکید بر ضرورت فراهم کردن شرایط ورود سرمایه گذاران خارجی افزود: شرایط عمومی جامعه نقش مهمی در ورود سرمایه گذاران خارجی دارد. 

وزیر نفت درباره تعداد پروژه های نفتی واگذار شده به خارجی ها نیز گفت: قرار نیست همه پروژه ها به شرکت های خارجی واگذار شود؛ برخی طرح ها مانند توسعه پارس جنوبی و نگهداری تولید، توسط شرکت های داخلی انجام می شود. 

وی، جذب سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری از طریق مدل جدید قراردادهای نفتی را مناسب دانست و گفت: بسیاری از شرکت های اروپایی و آسیایی علاقمند به حضور در صنعت نفت ایران هستند اما برای حضور قطعی باید مذاکرات به نتیجه برسد. 

زنگنه در خصوص برگزاری اجلاس آتی اوپک در هفته پیش رو نیز گفت: برخی کشورها مخالف احیای سهمیه بندی در اوپک هستند از این رو بعید است در این اجلاس به نتیجه برسیم. 

زنگنه درباره پیش بینی قیمت نفت نیز گفت: هیچکس نمی تواند در مورد قیمت نفت حرف قطعی بزند. 

وزیر نفت همچنین درباره برخی انتقادها نسبت به مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: برخی از افراد که در گذشته از قراردادهای بیع متقابل انتقاد می کردند در حال حاضر از مدل جدید قراردادهای نفتی انتقاد کرده و می گویند که قراردادهای بیع متقابل، خوب بوده است. 

وی با بیان اینکه همه مدل های قراردادی دارای معایب و مزایایی هستند، خاطرنشان کرد: هیچ مدل قراردادی که فقط مزیت داشته و فاقد نقص باشد وجود ندارد. 

زنگنه با تاکید بر لزوم تقویت شرکت های داخلی اضافه کرد: این شرکت ها باید بتوانند ظرفیت خود را افزایش دهند. 

وی درباره احتمال افزایش صادرات گاز ایران به ترکیه در صورت کاهش صادرات گاز روسیه به این کشور نیز گفت: ما در چارچوب قرارداد فعالیت می کنیم و با توجه به اینکه در فصل سرما قرار داریم نمی توانیم گاز بیشتری تحویل دهیم.

منبع : سایت تحلیلی خبری عصر ایران
ارسال دیدگاه