کد خبر : 3169

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۱۳ زمان : ۸:۳۹

چگونه می‌توانید از وزن مناسب خود اطلاع پیدا کنید؟

آیا می‌دانید که فقط وزن و تناسب بدنی مناسب در کیفیت زندگی و طول عمر مناسب است؟ از همین رو مصاحبه ای با دکتر نیلوفر روستایی متخصص در این امر انجام دادیم و پرسشهایی را که به احتمال زیاد در ذهن شما خواننده گرامی هم هست با ایشان مطرح کردیم. به عنوان اولین پرسش چگونه […]

آیا می‌دانید که فقط وزن و تناسب بدنی مناسب در کیفیت زندگی و طول عمر مناسب است؟ از همین رو مصاحبه ای با دکتر نیلوفر روستایی متخصص در این امر انجام دادیم و پرسشهایی را که به احتمال زیاد در ذهن شما خواننده گرامی هم هست با ایشان مطرح کردیم.

به عنوان اولین پرسش چگونه می‌توان وزن مناسب هر فرد را تعیین کرد؟

امروزه معیارهای متفاوتی برای سنجیدن وزن مناسب ابداع شده ولی مهمترین و درست‌ترین آن که در جوامع علمی به آن مراجعه می‌شود و عوارض چاقی بر اساس آن مشخص شده (بی ام آی) یا معیار توده بدنی است. اگر این معیار بین ۲۰ تا ۲۵ باشد طبیعی است. اگر بین ۲۵ تا ۳۰ بود، اضافه وزن، و اگر ۳۰ تا ۴۰ بود، چاق! و بالای ۴۰ بسیار چاق می‌باشد. اکر فردی ۸۰ کیلوگرم وزن و قد ۶۰/۱ داشته باشد، این فرد چاق است. و وزن مناسب برای او حداکثر ۶۴ کیلو است. به عبارت ساده تر با دو بار ضرب قد خود به متر، ضربدر عدد ۲۳ حداکثر وزن مطلوب به کیلوگرم به دست می‌اید.برای مثال اگر قد شما ۷۰/۱ باشد با ضرب ۶۶=۲۳*۷/۱*۷/۱ کیلوگرم وزن مناسب به دست می‌اید. توده بدنی (بی ام آی) بالای ۳۰ حتماً با افزایش بیماریها و کاهش طول عمر همراه می‌باشد و بالای ۴۰ حتی با افزایش ده برابری با خطر مرگ ناگهانی همراه است.

اگر اندام فرد چاقی با رژیم و ورزش متناسب نشد، باید چیکار کند؟

باید دید که رژیم را به درستی رعایت کرده یا در حین و بعد از رژیم ورزش و تحرک کافی داشته یا پرخوری نکرده و بعد از نظر مشکلات عاطفی و بیماریهای غدد بررسی شود. عده ای پرخوری می‌کنند تا تنش، اضطراب، ناکامی، ناامنی، افسردگی و تنهایی را کاهش دهند. و باید مشاوره روانپزشکی شوند و بعد از اینها با توجه به شرایط افراد از روشهای جراحی متفاوت باید کمک گرفت. برای وزن‌های بسیار بالا از روشهای جراحی باز و برای وزنهای پایین‌تر می‌توان از روشهای جراحی بسته مانند لایپوساکشن حتی با بی‌هوشی که کم‌عارضه‌ترین روش آن‌لایپوساکشن اولتراسونیک است، استفاده کرد.

مطلع شدیم شما اولین خانم دکتری هستید که واردکننده تکنیک پیشرفته لایپوساکشن اولتراسونیک در ایران هستید. لطفاً درباره آن برای خوانندگان ما بیشتر توضیح دهید.

در روش برداشتن چربی‌های موضعی با کمک امواج ماورای صوت از طریق برش کوچک روی پوست بعد از بی‌حسی موضعی وسیله دستگاه وارد بافت چربی شده و با امواج خاص ماورای صوت چربی را بدون اثر گرمایی ذوب نموده و بیرون می‌آورد. و بر خلاف لایپوساکشن معمولی، مکش شدیدی به بافت اعمال نمی‌کند. بنابراین باعث خونریزی و آسیب به بقیه بافت زیرپوستی نمی‌شود و حین عمل فرد کاملاً هوشیار و بدون رنج خواهدبود. این روش برای وزن‌های بسیار بالا مناسب نیست و مناسب‌ترین و کم‌عارضه‌ترین راه برای تناسب اندام و برداشتن چربی های موضعی بدشکل مانند کناره خارجی ران، و شکم می‌باشد.

آیا این روش عوارض برگشت چربی‌ها را به دنبال دارد؟

توضیح آن مفصل است. عوارض این روش نسبت به سایر روشها بسیار کمتر و حداقل است و اکثراً موقتی است. سلول‌های چربی که یکبار تحت اثر امواج قرار گرفته اند دیگر نمی‌توانند رشد کنند. ولی سلولهای چربی باقیمانده در موضع که کم هستند در صورت افزایش وزن و عدم تحرک رشد متناسب با سایر قسمتها و نه به صورت حالت قبل ممکن است داشه باشند. بنابراین با حفظ و رعایت وزن قبلی، برگشت به حالت قبل مقدور نیست.

ارسال دیدگاه