کد خبر : 526316

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۲ زمان : ۸:۰۰

وجود مواد مخدر و شیشه در توتون قلیان

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی به‌طور رسمی وجود مواد مخدر؛ شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان‌ها برای معتاد و وابسته‌کردن مشتریان این کالا تایید کرد. خسرو صادق‌نیت؛ دیروز در گفت‌وگوی با ایرنا در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از مواد مخدر؛ شیشه و ترکیبات […]

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی به‌طور رسمی وجود مواد مخدر؛ شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان‌ها برای معتاد و وابسته‌کردن مشتریان این کالا تایید کرد.

توتون قلیان وجود مواد مخدر و شیشه در توتون قلیان

خسرو صادق‌نیت؛ دیروز در گفت‌وگوی با ایرنا در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از مواد مخدر؛ شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان‌ها تایید می‌کنید؛ گفت: بله:‌ گزارش‌های متعددی داشتیم که حتی آن‌قدر دوز مواد مخدر؛ شیشه و ترکیبات آمفتامین در توتون قلیان‌ها بالا بوده که مسمومیت حاد ایجاد کرده اما تعداد مواردی که با دوز کمتر مصف شده و مسمومیت حاد نداده؛ بسیار بیشتر است

وی افزود:‌ خود من در بیمارستان لقمان که محل ارجاع مسمومیت‌ها در تهران است با چند نفر از این افراد صحبت کردم در برخی موارد؛ فرد مصرف‌کننده نمی‌دانسته که این مواد را مصرف می‌کند و فکر می‌کرده؛ احساس سرخوشی او ناشی از نوع توتون قلیان است وقتی با موارد مسمومیت حاد ناشی از مصرف دوز بالای مواد مخدر و ترکیبات شیشه بعد از مصرف قلیان مواجه می‌شویم معنای آن این است که حتماً تعداد موارد بسیار زیاد دیگری وجود دارد که با دوز پایین‌تر این مواد را به توتون قلیان اضافه می‌کنند تا مشتریانشان احساس سرخوشی بیشتری کنند؛ با این تصور که لذت ناشی از دود عادی قلیان است؛ موارد بسیار زیادی که در گزارش‌های رسمی نمی‌آید.

صادق‌نیت تاکید کرد: اغلب مصرف‌کنندگان این مواد در مراکز عرضه قلیان، به مواد مخدر وابستگی پیدا می‌کنند، معتاد می‌شوند و دیگر نمی‌توانند آن را کنار بگذارند این یکی از روش‌های سودجویی اماکن عرضه قلیان است، تا افراد به این مراکز مراجعات مکرر داشته باشند و بتوانند هزینه‌های بیشتری از آنها بگیرند و در واقع برای کسب سود بیشتر مشتریانشان را معتاد می‌کنند.

وی اضافه کرد: مطمئن هستیم که افرادی به صورت خاص توتون را با مواد مخدر و شیشه برای مشتریانشان آماده می‌کنند و به دنبال وابسته کردن مشتریان خود هستند، گزارش‌های رسمی متعددی از این اقدام داریم که در قهوه‌خانه یا هر مرکز دیگر عرضه قلیان که اغلب غیر مجاز هستند، این مواد را اضافه می‌کنند. صادق‌نیت در پاسخ به این پرسش که مواردی هم شنیده می‌شود که در خود توتون‌های بسته‌بندی شده؛ فلزات سنگین و مواد شیمیایی مضر و خطرناک وجود دارد، موادی که نباید در توتون باشد آیا چنین مواردی را تایید می‌کنید؟ افزود: به طور کلی چون اغلب این توتون‌ها به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شوند، هر گونه آلودگی می‌توانند داشته باشند. بعضی از این آلودگی‌ها ممکن است عمدی و برخی هم غیر عمدی باشد مساله این است که هیچ استانداردی برای کالاهای قاچاق وجود ندارد که بگوییم این حداقل کیفیت را رعایت می‌کنند و سیگار یا توتونی که تولید یا وارد می‌شود این سطح از استاندارد را دارد، چون نظارتی هم در مورد آنها وجود ندارد به همین علت خیلی وقت‌ها محصولاتی با آلودگی بالا وارد بازار می‌شوند.

منبع : خبر داغ
ارسال دیدگاه