کد خبر : 525091

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۲ زمان : ۱۰:۰۰

واکنش آیت‌الله خاتمی به اظهارات روحانی

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، آیت‌الله سیداحمدخاتمی عصر امروز در جمع اعضای هیئت نظارت شورای نگهبان اظهار داشت: وظیفه‌ای که قانون اساسی در اصل ۹۰ بر عهده شورای نگهبان گذاشته نظارت بر انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی است. وی با مقایسه نظارت استطلاعی و […]

به گزارش مجله اینترنتی تازه‌های جهان ، آیت‌الله سیداحمدخاتمی عصر امروز در جمع اعضای هیئت نظارت شورای نگهبان اظهار داشت: وظیفه‌ای که قانون اساسی در اصل ۹۰ بر عهده شورای نگهبان گذاشته نظارت بر انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی است.
وی با مقایسه نظارت استطلاعی و نظارت استصوابی شواری نگهبان بیان کرد: در نظارت استطلاعی شورای نگهبان حق تایید و ابطال صلاحیت را ندارد و این درحالی است که در نظارت استصوابی شورای نگهبان قدرت تایید و یا رد صلاحیت را دارد.
عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری گفت: امروز نظارت استصوابی یک اصل قانون اساسی است و خواهش این است در فضای استدلال و منطق این دنبال شود، نه در فضای جنجال رسانه‌ای که مصلحت کشور در آن نیست پیگیری شود.
آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه اصل ۹۸ قانون اساسی می‌گوید تفسیرقانون اساسی به عهده شورای نگهبان است وبا تصویب سه چهارم آنان در چند سال گذشته انجام گرفته، امروز نظارت استصوابی یک قانون است.
وی با بیان اینکه قانون اساسی شورای نگهبان را تنها چشم ندیده، بلکه چشمی دیده که قدرت اجرا دارد تاکید کرد: نظارت استصوابی در واقع ریشه در تاریخ انقلاب دارد و از موارد آن نیز می‌توان به حکم صادره امام خمینی(ره) برای تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری قبل از ایجاد شورای نگهبان اشاره کرد.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: تشبیه شورای نگهبان به چشم و هیئت اجرایی به دست و اینکه چشم کار دست را نمی‌تواند بکند این طبق قانون اساسی تشبیه نادرستی است.

دفاتر نظارت شورای نگهبان برای جلوگیری از تضییع حقوق افراد است

عضوهیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به وظایف دفاتر شورای نگهبان تصریح کرد: برخی تصور این را دارند که دفاتر نظارت شورای نگهبان برای رد صلاحیت‌ها شکل گرفته و این توهمی خطا است.
وی با بیان اینکه امروز دفاتر شورای نگهبان برای جلوگیری از تضییع حقوق افراد است گفت: در آستانه انتخابات حرف‌های نامربوط در مورد افراد افزایش می‌یابد و این دفاتر نظارت شورای نگهبان است که با تحقیق در منطقه، ارزیابی کرده و دفاع از حیثیت افراد را انجام می‌دهد.
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه یکی از کلیدواژه‌های شورای نظارت امانتداری است بیان کرد: مجلس نماد مردم سالاری است و باید نماینده‌ای انتخاب شود که نماد راستین ملت بوده و پول و قدرت او حرف اول را نزند.
وی بیان کرد: شورای نگهبان در انتخابات پیش‌رو وظیفه دارد حساسیت‌ها را در نظر گرفته و افرادی که با رانت و ثروت به‌دنبال قبضه کردن مجلس هستند مقابل آنان ایستادگی کند.

نگرانی‌ها از این است که پول و قدرت در انتخابات پیش‌رو حرف نخست را بزند

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه مجلس جای نمایندگان مردم با هر سلیقه‌ای است خاطرنشان کرد: اگر قرار است یک سلیقه در مجلس باشد این مجلس در شان نیست و باید تمام سلایق در چهارچوب قانون وارد مجلس شوند.
عضوهیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هیچ ترس و وحشتی از سلایق نداریم گفت: نگرانی ما از این است که پول و قدرت در انتخابات پیش‌رو حرف نخست را بزند و باید مراقب چنین رخدادهایی بود.
وی با اشاره به اینکه واژه حق‌الناس یک واژه فقهی و اخلاقی است تصریح کرد: باید بر این اساس حقوق مردم رعایت شده و رای مردم که حق آنان است خروجی هر صندوق باشد.
آیت‌الله خاتمی افزود: بیش از ۳۰ انتخاب در نظام اسلامی برگزار شده و در طول آن شورای نگهبان به‌خوبی موضوع حق‌الناس را رعایت کرده و باید در انتخابات پیش‌رو این مهم را ناظران آن در اولویت قرار دهند.
امام جمعه موقت تهران گفت: فراتر از دعواهای گروهی و جناحی باید آبروی نظام را حفظ کرد و حفظ آن نیز این است که به نظام تهمت زده نشود.
وی با بیان اینکه حق‌الناس تنها در عرصه فردی نیست و باید در عرصه سیاسی نیز رعایت شود افزود: این مهم باید به‌عنوان یک اصل توسط ناظران شورای نگهبان دنبال شود.

آتش زیرخاکسترها می‌خواهند آنچه در سال ۸۸ به آن نرسیدند از راهی دیگر به آن برسند

عضوهیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مباحثی که در مورد وظایف شورای نگهبان در انتخابات مطرح می‌شود گفت: سوال این است آیا باید شورای نگهبان به فتنه‌گران و افرادی که در سال ۸۸ تا مررز براندازی نظام پیش رفتند اجازه ورود به مجلس را بدهد؟
آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: در این زمینه شورای نگهبان باید حق‌الناس را رعایت کرده و نگذارد نظام اسلامی که حق مردم است آسیب ببیند.
وی با تاکید بر پاس داشتن حق‌الناس به‌دور از هرگونه اعمال سلیقه جناحی و فکری افزود: امروز افرادی هستند که همچنان آتش زیرخاکستر بوده و می‌خواهند آنچه در سال ۸۸ به آن نرسیدند از راهی دیگر برسند و این حق‌الناس اقتضا می‌کند شورای نگهبان نظارت، هوشیاری و بصیرت بیشتر داشته و نظارت براساس حق‌الناس باشد.
آیت‌الله خاتمی به اعضای ناظر شورای نگهبان توصیه کرد: آبروی افراد و آبروی نظام را در انتخابات پیش‌رو مورد توجه قرار داده و براساس شایعات کسی را رد صلاحیت نکنند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: اعضای ناظرشورای نگهبان نباید به شایعات اعتماد کنند و اگر فردی نیز گزارش علیه فرد دیگر آورد از او سند خواسته و پس از آن نیز از فرد شکایت شده توضیح بخواهند.
عضوهیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه هر گزارشی نمی‌تواند مستند و هر شایعه‌ای نیز نمی‌تواند مدرک رد یا صلاحیت افراد باشد گفت: تاکید بر این است در عرصه نظارت کسی را بی‌دلیل از حیثیت ساقط نکرده و احترام و آبروی اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری بین‌المللی تسنیم
ارسال دیدگاه