کد خبر : 523194

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ زمان : ۱۳:۳۷

تا چه مدت زمانی می‌توان هورمون جایگزین درمانی را ادامه داد؟

کاهش سطوح و مقادیر استروژن در هنگام یائسگی در خانم‌ها ممکن است منجر به  گرفتگی، ریزش عرق شبانه، درد مفاصل، خشکی مهبل، و درد در هنگام آمیزش شود. هم‌چنین کمبود استروژن نقش عمده و مهمی در افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان و بیماریهای قلبی در سنین بالاتر ایفا می‌کند. هورمون جایگزین درمانی یا HRT […]

کاهش سطوح و مقادیر استروژن در هنگام یائسگی در خانم‌ها ممکن است منجر به  گرفتگی، ریزش عرق شبانه، درد مفاصل، خشکی مهبل، و درد در هنگام آمیزش شود.

هم‌چنین کمبود استروژن نقش عمده و مهمی در افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان و بیماریهای قلبی در سنین بالاتر ایفا می‌کند.

هورمون جایگزین درمانی یا HRT در جایگزینی استروژن از دست رفته به شدت مؤثر واقع می شود.

ولی از بین زنانی که HRT را آغاز می‌کنند، حدود یک سوم بعد از یک سال مصرف آن را متوقف می‌سازند، عمدتاً به خاطر عوارض جانبی ناشی از آن یا نگرانی و وحشت بابت ابتلا به سرطان سینه یا لختگی خون.

در حقیقت، تقریباً همه کارشناسان و محققان حالا بر این باورند که مزیت‌های مهم HRT شامل کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماریهای قلبی، سرطان روده، و شاید حتی بیماری آلزایمر بر خطرات جزئی و خفیف ابتلا به سرطان سینه یا لخته شدن خون می‌چربند.

علائمی مثل گرفتگی و عرق ریزش های شبانه، اغلب بعد از مدت نسبتاً کوتاهی  از آغاز HRT برطرف می‌گردد. ولی به منظور جلوگیری از بیماریهای قلبی و استخوانی ی=باید سالهای سال HRT را ادامه داد.

جدیدترین بررسی ها نشان می‌دهد که HRT طولانی مدت، خطر بروز پوکی استخوان و برخی از بیماری های قلبی را به خصوص در زنانی به نصف می‌رساند که در سنین خیلی پایین و جوانی وارد دوره یائسگی شده‌اند.

ولی لازم است که دست کم پنج سال مداوم و یا حتی ده سال HRT را ادامه داد تا از مزایای عالی آن بهره مند شد.

در خلال آن دوره، همه زن‌ها باید هر شش تا دوازده ماه  یکبار تحت معاینه دقیق پزشکی قرار گیرند.

به علاوه یک معاینه سالانه کامل لازم است تا اطمینان حاصل شود که هیچگونه مشکل و اختلالی در رحم وجود ندارد. بعد از ده سال فقط طبق توصیه متخصص زنان می‌توان HRT را ادامه داد. ولی اکثر زنها می‌توانند طبق توصیه و نظر پزشک متخصص‌شان تا سالهای سال آن را ادامه دهند.

ارسال دیدگاه