کد خبر : 5784

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۰۸ زمان : ۷:۰۰

همیشه تحقیرم می‌کنند، چه کنم؟

گ . و از رشت سؤال : در خانواده ای زودجوش و از نظر خودم بی فرهنگ زندگی می‌کنم. بزرگترین مشکل من این است که هرگاه کار اشتباهی انجام می‌دهم مورد تحقیر قرار میگیرم و کند ذهن و عقب مانده نامیده می‌شوم. آنها اینقدر این کلمه ها را تکرار میکنند که من قدرت انجام هرکاری […]

گ . و از رشت

سؤال :

در خانواده ای زودجوش و از نظر خودم بی فرهنگ زندگی می‌کنم. بزرگترین مشکل من این است که هرگاه کار اشتباهی انجام می‌دهم مورد تحقیر قرار میگیرم و کند ذهن و عقب مانده نامیده می‌شوم. آنها اینقدر این کلمه ها را تکرار میکنند که من قدرت انجام هرکاری را از دست می‌دهم. حتی از حرف زدن با مردم هم واهمه دارم و می‌ترسم به خاطر اشتباهاتم مورد تمسخر و آزار قرار بگیرم. احساس خستگی می‌کنم. از برخورد با مردم خودم می‌ترسم . لطفا کمکم کنید.

 

پاسخ :

دوست گرامی! مطمئناً تحقیر و آثار زیان بار آن مهمترین موضوعی است که شما را رنج می‌دهد و احساس اضطراب از پیامدهای آن در برخوردهای بین فردی است. انجام اشتباهات کوچک در زندگی اگر با واکنشهای نامتاسب مانند تحقیر روبرو شود و تجزیه تحلیلهای ذهنی شما نیز از طریق اهمیت دادن به نظرات دیگران افکار خود سرزنشی و غیره به این واکنشها اضافه گردند، مطمئناً سیکلی از ناراحتی را در شما به وجود می‌آورند که عوارض آن کاهش اعتما به نفس شما و حالات افسردگی است. برای برطرف کردن آن نیاز به مشاوره حضوری است ولی به نکات زیر توجه فرمایید:

۱- حساستها و زودجوش بودن گاهی به دلیل ارزیابی های ذهنی اشتباه صورت میگیرد. سعی کنید گفته های دیگران را تماماً از دریچه های منفی نگاه نکنید بلکه نیتهای مثبت آنها را نیز در نصیحتهایشان در نظر بگیرید. این نوع ارزیابی شما را به یک تعادل در قضاوت و کاهش حساسیت کمک می‌کند.

۲- به این نکته توجه کنید قطع ارتباط شما با دوستان و کناره گیری از افراد در بالابردن حساسیت شما مؤثر است. لذا هرگز از دیگران و معاشرتهای اجتماعی کناره گیری نکنید.

۳- به موفقیتهای خود در زندگی و نکات مثبت خود بیشتر بیاندیشید.

۴- سعی کنید از تکرار رفتارهایی که واکنش های دیگران را برمی‌انگیزد، خودداری کنید. برای این کار آن رفتارها را یادداشت کنید و مجدداً آنها را بررسی کنید. در خصوص این رفتارها با مشاور صحبت کنید.

ارسال دیدگاه