کد خبر : 531958

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۲۶ زمان : ۶:۰۰

هفت ترفند برای کم‌شدن کارهای خانه

بسیاری از خانم های خانه دار و کارمند از زیاد بودن کارهای خانه شان ناراضی هستند و بیان می کنند که روزانه بیشتر وقت خود را صرف کارهای خانه می کنند. بعضی‌ها از من می‌پرسند: “چه طور می‌توانیم کمتر درگیر کارهای خانه باشیم تا بیشتر بتوانیم به مطالعه،‌ ورزش، تربیت فرزندانمان، کارهای هنری و سایر […]

خانه داری هفت ترفند برای کم‌شدن کارهای خانه

بسیاری از خانم های خانه دار و کارمند از زیاد بودن کارهای خانه شان ناراضی هستند و بیان می کنند که روزانه بیشتر وقت خود را صرف کارهای خانه می کنند.

بعضی‌ها از من می‌پرسند: “چه طور می‌توانیم کمتر درگیر کارهای خانه باشیم تا بیشتر بتوانیم به مطالعه،‌ ورزش، تربیت فرزندانمان، کارهای هنری و سایر علایق شخصی خود بپردازیم؟” و من بر اساس تجربیاتی که در زندگی داشته‌ام می‌گویم: “انجام کارهای خانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا سلامت و بهداشت جسمی و روانی همه اعضای خانواده را به همراه دارد.

پس اگر طبق برنامه و اصول خاص خودش عملی گردد، لذت‌بخش‌تر می‌شود. به نکات زیر توجه کنید:

۱- ظرف کثیف در آشپزخانه ممنوع!
هیچ‌وقت از شستن یک فنجان یا یک بشقاب غافل نشوید! اگر ظروف، به موقع و در دفعات مختلف شسته شوند دیگر زمان خاصی را برای انجام این کار تلف نخواهید کرد.

۲- برنامه‌ریزی برای خرید و نگهداری نان.
نان از مواد غذایی است که ریخت و پاش فراوانی دارد. بلافاصله پس از خرید نان، سفره‌ای پهن کنید، نان‌ها را به تکه‌های کوچک بریده و بلافاصله در فریزر قرار دهید. فقط یک بار در هفته نان بخرید.

۳- سعی کنید بعضی کارها را یک جا انجام دهید.
مثلا برای سرخ کردن پیاز، یک عدد یا ده عدد تقریبا یک مدت زمان و انرژی صرف می‌شود. اما ما را در پیشرفت کار جلو می‌اندازد.

۴- غذا، عصرانه و میوه را پشت میز میل کنید.
اگر عادت کنیم خورد و خوراکمان در آشپزخانه باشد، فقط همان قسمت از خانه مرتبا احتیاج به نظافت دارد و محدوده کمتری در معرض کثیف شدن قرار می‌گیرد. ضمنا چیدن و جمع کردن میز آشپزخانه راحت‌تر است، سریع و آسان انجام می‌پذیرد.

۵- از وسایل مختلف برای آشپزی استفاده کنید.
استفاده از پلوپز، آرام‌پز و زودپز می‌تواند کیفیت مطلوب با زمان کمتر را برایمان به همراه داشته باشد.

۶- حتما برای هر وسیله جایگاه مشخصی انتخاب کنید.
هر شیء، لباس، کفش و … باید واحد مخصوص به خود را دارا باشد. مثلا کفش‌های ورزشی در جاکفشی، طبقه سوم از بالا به پایین یا لباس‌های زمستانی، کمد اتاق بچه‌ها، در سمت چپ، طبقه بالا. می‌توانید دفترچه‌هایی تهیه کرده در آن مشخصات وسایل و جایگاه هر کدام را بنویسید و در صورت لزوم به آن مراجعه کنید. در خانه قانونی وضع کنید که هر وسیله از هر جا که برداشته می‌شود مجددا به جایگاه خود برگشت داده شود.

۷- گردگیری و کارهای ظریف خانه را خانوادگی انجام دهید.
اصلا لازم نیست برای گردگیری، خشک کردن ظروف و پهن کردن لباس‌ها وقت خاصی در نظر بگیرید. می‌توانید وقتی فرزندتان از مدرسه آمد یا همسرتان از سر کار، همان‌طور که به حرف‌های آن‌ها گوش می‌دهید، این کارها را انجام دهید. چند عدد دستمال تهیه کنید و خانوادگی به تغییر دکوراسیون و برق انداختن شیشه‌ها و پارافین زدن وسایل چوبی بپردازید.

شما هم می‌توانید نکات دیگری به این چند مورد اضافه کنید و شاهد صرفه‌جویی در زمان خود باشید.

منبع : سایت سماتک
ارسال دیدگاه