کد خبر : 529042

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۷ زمان : ۱۲:۰۰

هشدار به آل سعود؛ اگر شیخ نمر اعدام شود…

شیخ “ماهر حمود” تاکید کرد: اجرای حکم ظالمانه اعدام برای شیخ نمر باقر النمر به منزله وارد کردن آخرین ضربه به پیکره رژیم سعودی است که با روی کار آمدن ملک سلمان، تجاوزهای زیادی را مرتکب شد که از جمله آن‌ها حمله ظالمانه به کشور برادر یمن است. روحانی برجسته اهل سنت لبنان افزود: ما […]

شیخ “ماهر حمود” تاکید کرد: اجرای حکم ظالمانه اعدام برای شیخ نمر باقر النمر به منزله وارد کردن آخرین ضربه به پیکره رژیم سعودی است که با روی کار آمدن ملک سلمان، تجاوزهای زیادی را مرتکب شد که از جمله آن‌ها حمله ظالمانه به کشور برادر یمن است.
روحانی برجسته اهل سنت لبنان افزود: ما به رژیم سعودی درباره پیامدهای اعدام شیخ النمر هشدار می‌دهیم، زیرا اجرای این حکم، آغازی برای پایان کار این رژیم خواهد بود.
در همین حال، شخصیت‌های حقوقی مغربی نیز ممانعت از اجرای حکم اعدام شیخ النمر را خواستار شدند و این حکم را کاملاً سیاسی و در راستای سرکوب صدای مخالفان از سوی آل سعود برشمردند.
“محمد السکتاوی” مدیر کل دفتر مغرب در سازمان عفو بین الملل نیز گفت: محاکمه شیخ النمر هیچ پایه و اساس قانونی ندارد و وسیله‌ای برای ساکت کردن صدای مخالفان است.
همچنین “یوسف الریسونی” عضو کمیته اداری انجمن حقوق بشر مغرب گفت: این انجمن خواهان لغو اعدام شیخ النمر به عنوان یک حکم سیاسی است که رژیم سعودی از طریق آن می‌خواهد همه صداهای مخالف را ساکت کند.
“محمد النبو” عضو شورای ملی مرکز حقوق بشر مغرب نیز حکم اعدام صادره برای شیخ النمر را محکوم کرد و آن را حکمی ظالمانه خواند.
وی همچنین از رژیم سعودی خواست که در این حکم بازنگری کند و به حق زندگی به عنوان حق اساسی همه شهروندان احترام بگذارد.
شیخ “ایمن ابو الخیر” روحانی مصری نیز گفت: درهیچ کشور دنیا، یک نفر به علت بیان نظر و عقیده خود به اعدام محکوم نمی‌شود. حکم شیخ النمر آثار منفی بر مسلمانان دارد و غرب برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند.
شیخ ابو الخیر تاکید کرد که هدف از صدور حکم اعدام برای شیخ النمر در چنین شرایطی که غرب به دنبال اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل تسنن است، ایجاد جنگ داخلی میان مسلمانان است.
ابو الخیر افزود: هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که فردی را به خاطر بیان عقیده و نظرش به اعدام محکوم کند.
یادآور می‌شود، دادگاه عالی و دادگاه تجدیدنظر عربستان روز یکشنبه گذشته، حکم اعدام صادره برای شیخ نمر باقر النمر را بعد ازسه سال از بازداشت و محاکمه وی تایید کردند.
دادگاهی درعربستان سال گذشته، حکم اعدام النمر را به اتهام سرپیچی از اطاعت “ولی امر” (شاه عربستان) صادر کرد و این حکم، موجی از خشم و محکومیت را در مناطق مختلف جهان به دنبال داشت.
شیخ النمر ژوئیه ۲۰۱۲ (تیر ماه ۹۱) به اتهام “ایجاد فتنه طایفه‌ای” و “سرپیچی از اطاعت ولی امر” و نیز “تشکیل گروه تروریستی با هدف به قتل رساندن نیروهای امنیتی”، در منطقه العوامیه در استان القطیف در شرق عربستان بازداشت شد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه