کد خبر : 5566

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۲۵ زمان : ۶:۴۴

هشدار : استان هرمزگان در تسخیر مالاریا

دکترمحمد شکاری یکشنبه در نشست کمیته دانشگاهی مبارزه با مالاریا که با حضورمدیران شبکه های بهداشت وجمعی از کارشناسان این حوزه برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به این احتمال باید برنامه ریزی های لازم از سوی شبکه های بهداشت در خصوص حشره شناسی، سم شناسی ، لارم کشی و بیماریابی مستمر انجام شود. دکتر […]

دکترمحمد شکاری یکشنبه در نشست کمیته دانشگاهی مبارزه با مالاریا که با حضورمدیران شبکه های بهداشت وجمعی از کارشناسان این حوزه برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به این احتمال باید برنامه ریزی های لازم از سوی شبکه های بهداشت در خصوص حشره شناسی، سم شناسی ، لارم کشی و بیماریابی مستمر انجام شود.

دکتر شکاری خاطرنشان کرد: علاوه بر مناطق شرق استان ، جزیره قشم ، بندرلنگه و کیش نیز به علت ورود مسافر و تجاری بودن با توجه به شناسایی موارد مثبت مالاریا وارده در آنها، جزء مناطقی هستند که باید مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی موارد مثبت مالاریا در استان در سالجاری در مقایسه با سال گذشته، بیان داشت: در راستای کاهش هر چه بیشتر این بیماری باید حساسیت ها در این بخش دوچندان شود.

شکاری اتباع خارجی غیرمجاز را از جمله دلایل شیوع بیماری مالاریا در برخی مناطق هرمزگان دانست و گفت: اتباع خارجی غیرمجاز تهدید جدی برای سلامت مردم استان هستند.

وی ادامه داد: اتباع خارجی غیرمجاز به صورت غیرقانونی وارد شهرها می شوند و از همین رو دسترسی به آنها برای تست تشخیصی و درمان دشوار است.

شکاری با اشاره به بیماریابی فعال در حوزه بهداشتی خاطرنشان کرد: البته با وجود همه مشکلات با بیماریابی فعال در مراکز بهداشتی درمانی شهرستان های استان بسیاری از این اتباع کنترل و تست شناسایی بیماری هایی چون مالاریا و وبا بر روی آنها انجام می شود، تا از انتقال محلی پیشگیری گردد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مراکز بهداشتی درمانی در همه شهرستان ها آماده ارایه خدمات تشخیصی و درمانی در کنترل بیماری ها هستند که این رویه در کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیر موثر است.

منبع: ایرنا
ارسال دیدگاه