کد خبر : 531131

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۲ زمان : ۱۰:۰۰

هشدار آلمان: عربستان عامل بی‌ثباتی در جهان عرب

هفته نامه آلمانی «اشپیگل» روز چهارشنبه با استناد به یک گزارش داخلی سازمان «بی ان د» نوشت: عربستان در دوران رهبری ملک سلمان پادشاه جدید این کشور یک «سیاست مداخله‌جویانه غریزی» را دنبال کرده است. بنا بر تحلیل سازمان اطلاعات خارجی آلمان، ملک سلمان و پسرش «محمد» که وزیر دفاع عربستان است، می خواهند خود […]

هفته نامه آلمانی «اشپیگل» روز چهارشنبه با استناد به یک گزارش داخلی سازمان «بی ان د» نوشت: عربستان در دوران رهبری ملک سلمان پادشاه جدید این کشور یک «سیاست مداخله‌جویانه غریزی» را دنبال کرده است.
بنا بر تحلیل سازمان اطلاعات خارجی آلمان، ملک سلمان و پسرش «محمد» که وزیر دفاع عربستان است، می خواهند خود را رهبران جهان عرب جلوه دهند.
این گزارش می افزاید: عربستان سعودی تلاش می کند تا از طریق تقویت قدرت نظامی و همچنین ایجاد ائتلاف های جدید منطقه ای ، برنامه کار سیاست خارجی خود را گسترش دهد.
سازمان «بی ان د» همچنین هشدار داد که سیاست کنونی عربستان ممکن است به روابط دوستانه این کشور با سایر کشورها و بخصوص متحدان ریاض در منطقه خلیج فارس لطمه بزند.
بنا به گزارش اشپیگل، سازمان اطلاعات خارجی آلمان می افزاید که هدف اصلی ریاض برکنار کردن بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت است.
این گزارش در خصوص جنگ یمن نیز خاطرنشان می کند که عربستان سعودی آمادگی پذیرش «خطرات نظامی‌، سیاسی و مالی» بی سابقه را به منظور دنبال کردن آمال منطقه ای خود دارد.
گزارش سازمان اطلاعات خارجی آلمان همچنین می‌گوید که بی‌اعتمادی فزاینده ریاض به آمریکا، دلیل اصلی نبرد قدرت منطقه ای با ایران است.
اخیراً نیز بسیاری از رسانه‌های غربی، با انتقاد شدید از سیاست‌های خشونت‌طلبانه عربستان در منطقه و تشکیل گروه‌های افراطی، این کشور را حامی تروریسم دانسته و گفته‌اند که “از دهه ۱۹۷۰ دولت عربستان و سازمان‌های مذهبی وابسته به آن نسخه افراطی ایدئولوژی خود را با پول نفت خود به سر تا سر دنیا صادر کرده‌اند.»
منبع : هفته‌نامه اشپیگل
ارسال دیدگاه