کد خبر : 531505

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ زمان : ۱۰:۰۰

هزینه ایجاد یک شغل چقدر است؟

در حالی که ربیعی هزینه ایجاد شغل در بنگاه‌های میانی۵۰۰ میلیون تومان و بنگاه‌های کوچک را ۱۰۰ میلیون تومان ومشاغل خانگی را ۲۰ میلیون تومان می‌داند و معاون وزیرهزینه ایجاد هر شغل خُرد را ۳۰ میلیون تومان می داند. بالاخره هزینه ایجاد یک شغل چقدر است. علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در فروردین […]

در حالی که ربیعی هزینه ایجاد شغل در بنگاه‌های میانی۵۰۰ میلیون تومان و بنگاه‌های کوچک را ۱۰۰ میلیون تومان ومشاغل خانگی را ۲۰ میلیون تومان می‌داند و معاون وزیرهزینه ایجاد هر شغل خُرد را ۳۰ میلیون تومان می داند. بالاخره هزینه ایجاد یک شغل چقدر است.

علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در فروردین ماه ،سال ۹۴ را سال تولید و اشتغال دانست و گفت: دولت در سال جاری علاوه بر اجرای سیاست‌های حمایتی برای سرمایه گذاری کلان، موضوع اشتغال در واحدهای خرد و کوچک را با جدیت دنبال می‌‌کند.

وی در ابتدای سال مجموع اعتبارات مربوط به ایجاد اشتغال در کشور را در سال جاری ۴ هزار میلیارد تومان اعلام و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد تحرک در این حوزه، بخش قابل توجهی از بیکاران جذب بازار کار شوند.

اما مسئله اینجاست در حالی که ربیعی اعلام می کند که سالانه نیازمند ایجاد ۸۰۰ هزار شغل هستیم با ۴ هزار میلیارد تومان چه تعداد شغل می‌توان ایجاد کرد؟

هزینه ایجاد هر شغل چقدر است؟

کارشناسان بازار کار می گویند اختصاص تنها ۴ هزار میلیارد تومان منابع از سوی دولت برای ایجاد اشتغال ‌آنطور که مد نظر دولت است کافی نیست.

بررسی برخی از این اظهارات نشان می دهد معاون علمی فناوری رئیس جمهور در آذرماه ۹۲ هزینه ایجاد هر شغل را ۱۶۰ میلیون تومان اعلام کرده و در شهریورماه سال ۹۳ نیز معاون وزیر کار هزینه ایجاد هر شغل را ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرد!

همچنین وزیر کار در آذرماه ۹۳ هزینه ایجاد هر شغل را حدود ۱۵۰ میلیون تومان و در مقاطعی نیز ۲۰ تا ۷۰ میلیون تومان اعلام کرده بود. ربیعی از سویی معتقد است هزینه ایجاد هر شغل در صنایع بزرگ ۲ میلیارد تومان است.

با این حساب، مشخص نیست در سال ۹۳ برای ۴۰۰ هزار شغل جدیدی که وزارت کار مدعی ایجاد آن است چقدر هزینه شده است و میزان پایداری این مشاغل چقدر است.

ربیعی با بیان میزان هزینه برای ایجاد یک شغل گفت: برای ایجاد یک شغل در پالایشگاه حدود ۱۲میلیارد تومان هزینه نیاز است. در پتروشیمی نیز این میزان به ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه برای ایجاد ۷۰۰ نفر شغل است. عمده رشد اشتغال در نفت,‌گاز و فولاد است. برای اینکه بتوانیم رویکرد خوبی در زمینه اشتغال داشته باشیم بحث رشد فراگیر را در دستور کار داریم. رشد فراگیر به این معنا است که با ایجاد اشتغال همراه باشد.هزینه ایجاد شغل در بنگاه‌های میانی۵۰۰ میلیون تومان و هزینه ایجاد شغل در بنگاه‌های کوچک ۱۰۰ میلیون تومان و در مشاغل  خانگی با ۲۰ میلیون تومان می‌توان شغل ایجاد کرد.

کوروش پرند،معاون وزیر کار هزینه ایجاد شغل در صنایع و کسب و کارهای خرد را ۳۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: بهترین راه رونق اشتغال، توجه به مشاغل خرد و خانگی است.

در چنین شرایطی برای حل معضل بیکاری چقدر سرمایه لازم است تا بیکاری مهار شود؟

منبع : خبرگزاری تسنیم
ارسال دیدگاه