کد خبر : 530146

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۷ زمان : ۱۸:۰۰

هرکیلو خاویار چقدر می ارزد؟

ارسلان قاسمی مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان درباره مباحث مطرح شده توسط برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه در راستای کاهش وابستگی به نفت، خاویار ایرانی می‌تواند سبب رونق اقتصادی کشور شود، اظهارداشت: متاسفانه در حال حاضر خاویار در کشور مغفول واقع شده است و ما خاویار دریای خزر را عملا از دست […]

ارسلان قاسمی مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان درباره مباحث مطرح شده توسط برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه در راستای کاهش وابستگی به نفت، خاویار ایرانی می‌تواند سبب رونق اقتصادی کشور شود، اظهارداشت: متاسفانه در حال حاضر خاویار در کشور مغفول واقع شده است و ما خاویار دریای خزر را عملا از دست داده‌ایم.  

وی با بیان اینکه در سال‌های نه چندان دور سهمیه ما در برداشت خاویار از دریای خزر  ۳۰۰ تن بوده است، گفت: الان ما به جایی رسیدیم که  با ممنوعیت برداشت آن مواجه هستیم.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران با اشاره به اینکه از دست دادن خاویار دریای خزر علل مختلفی دارد، اضافه کرد: بخشی از این موضوع مربوط به ما و بخش عمده‌ای از آن مربوط به ۴ کشور حاشیه دریای خزر یعنی آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان است.

قاسمی افزود: کشورهای مذکور هشدارهای داده شده در این زمینه را جدی نگرفتند و به بازسازی ذخایر مانند ایران توجه ویژه نداشتند.

وی با بیان اینکه در هر ۵ کشور حاشیه دریای خزر صید قاچاق خاویار بیداد می‌کند، اظهارداشت: در حال حاضر اگر  سری به بازارهای شمال کشور بزنیم، خاویار قاچاق را به راحتی پیدا می‌کنیم.

قاسمی با بیان اینکه روی بحث خاویار دریایی نمی‌توانیم حساب کنیم و باید روی خاویار پرورشی متمرکز شویم، اضافه کرد: این کاری است که خیلی از کشورهای دنیا انجام دادند درحالی که خاستگاه خاویار دریای خزر و این محصول متعلق به ما است.

وی، میزان تولید خاویار پرورشی را در سال گذشته حدود ۷۰۰ کیلوگرم عنوان کرد و ادامه داد: پیش بینی می‌شود امسال این عدد با ۵۰۰ کیلوگرم افزایش به به یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم برسد.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران اضافه کرد: این در حالی است که کشوری مانند چین با وجود اینکه از دریای خزر دور است، سالانه ۱۰۰ تن خاویار پرورشی تولید می‌کند، ضمن اینکه هم اکنون کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، اورگوئه و کره جنوبی نیز تولیدکننده خاویار شده‌اند.

قاسمی با تاکید بر اینکه کشورهای مذکور شرایط و دانش ایران را در تولید خاویار ندارند و و بعضا در این زمینه از دانش ما استفاده کرده‌اند، گفت: واقعیت این است که ما به صنعت تکثیر و پرورش خاویار توجه ویژه‌ای نکردیم و فقط در این باره شعار می دهیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک کیلوگرم خاویار پرورشی حدود ۱۵۰۰ یورو قیمت دارد، افزود: در ایران همه شرایط از جمله آب، هوا، دانش و زمین برای تولید خاویار مهیاست و ما فقط با مشکل عدم مدیریت مناسب مواجه هستیم، ضمن اینکه در صورت اعمال مدیریت صحیح ظرف ۴ تا ۵ سال آینده به راحتی می‌توانیم به این دستاورد برسیم.

 برخی از رسانه‌های خارجی چندی پیش اعلام کرده بودند: در راستای کاهش وابستگی به نفت، «خاویار» می‌تواند به رونق اقتصاد ایران کمک کند و درآمد سالانه صادرات آن برای این کشور در سال ۲۰۱۸ برابر با فروش ۲ روز نفت خام آن خواهد بود.

ارسال دیدگاه