کد خبر : 531443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۱۶ زمان : ۱۰:۰۰

هاشمی رفسنجانی: حکومت اسلامی مردمش را آزاد می گذارد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ‘حکومت اسلامی مردمش را آزاد می گذارد و جامعه را محدود نمی کند’، به مشی و گفتار و رفتار امام راحل در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: امام درباره عدم شنود، عدم افشاگری ها، عدم دروغ پردازی ها و حفظ آبروی مردم، […]

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ‘حکومت اسلامی مردمش را آزاد می گذارد و جامعه را محدود نمی کند’، به مشی و گفتار و رفتار امام راحل در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: امام درباره عدم شنود، عدم افشاگری ها، عدم دروغ پردازی ها و حفظ آبروی مردم، سخنان بسیار مهمی دارد که همانها باید چراغ راه ما باشد.
به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی روز یکشنبه در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مردمی اصلاحات ایران اسلامی، با تأکید بر نقش هدایت کننده رهبری معظم انقلاب در همه سال های پس از رحلت امام و به ویژه در مقطع کنونی، به تعبیر تاریخی ایشان درباره ‘حق الناس بودن رأی مردم’، اشاره کرد.
وی افزود: رسانه هایی که داعیه ملی دارند و با پول بیت المال اداره می شوند، از کنار این راهنمایی و رهنمون تاریخی رهبری به سادگی گذشتند، اما برای یک کلمه ‘نفوذ’ این همه هیاهو و تفرقه های سیاسی به راه انداختند؛ در حالی که نگاه رهبری به این موضوع، بسیار بلند، عمیق و همه جانبه بود.
* نقش برجسته جوانان دانشجو و طلبه در بسیج افکار عمومی 
هاشمی رفسنجانی همچنین با اشاره به روز دانشجو و توضیح درباره فلسفه نامگذاری ۱۶ آذر به نام آنان، گفت: انقلاب با رهبری امام، راهنمایی های روحانیت و حضور یکپارچه و میلیونی مردم پیروز شد که نقش جوانان دانشجو و طلبه به عنوان پیشتازان مبارزه و بسیج کننده افکار عمومی برجسته است.
وی با تأکید بر ‘پاک بودن ذهن و زبان دانشجویان’ و تأثیرگذاری آنان در جامعه گفت: ۱۶ آذر که به خاطر حضور یک میهمان سلطه گر اتفاق افتاد، دو موضوع را یادآوری و بر آنان تأکید می کند که اولاً استبداد و استعمار از حضور آگاهانه دانشجویان در جامعه می ترسند و برای بقای حکومت ظالمانه خویش، ابایی ندارند که آنان را بگیرند، ببندند و حتی بکشند و ثانیاً جوانان دانشجوی ایران در آن مقطع و مقاطع پس از آن نشان داده اند و ثابت کرده اند که در راه رسیدن به آرمان های اسلامی و ایرانی، از مرگ نمی ترسند.
* هیچ تهدیدی نمی تواند عاشقان مکتب حسین(ع) را از زیارت منصرف کند 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در عین حال با تأکید بر تقدس ویژه عتبات عالیات و به ویژه کربلا، به راهپیمایی میلیونی عاشقان حسینی در اربعین امسال اشاره کرد و با تبریک این توفیق به همه زائران، گفت: توکل خالص به خداوند و عشق واقعی به اهل بیت(ع) می خواهد که انسان در اوج ناامنی های عراق، برای زیارت ۷۲ خورشید عاشورا و حضور در بین الحرمین، خطرات را به جان بخرد و با تحمل همه مشکلات و سختی های راه، خود را در اربعین به کربلا برساند.
وی با مقایسه تهدیدات این روزهای داعش علیه زوّار امام حسین(ع) با اقدامات متوکّل عباسی که قبر امام حسین (ع) را به آب بسته بود و دست زائران آن قبر را قطع می کرد، گفت: هم در آن شرایط و هم در این شرایط، هیچ تهدیدی نمی تواند عاشقان مکتب حسین(ع) را از زیارت منصرف کند، چون جوهره ای در کربلا و وجود شخص امام حسین(ع) است که دلها را به سوی خود می کشد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، ‘ثارالله’ را عنوان رمزی از رموز الهی درباره امام حسین(ع) توصیف کرد و گفت: خون خدا تا مرگ آخرین ظالم دنیا در قلوب مردم می جوشد و تبلور امروزی آن، حضور عاشقانه مردم در کربلاست.
وی با یادآوری استفاده های مبارزین نهضت امام خمینی(ره) از اعیاد و وفیات مذهبی و به خصوص محرم و صفر برای گسترش کمی و تعمیق مبارزه، گفت: شاید رضاخان، تأثیر تکایا و هیأت ها را برای افزایش معرفت دینی و آگاهی مردم فهمیده بود که در کنار تعطیلی مساجد، تکایا و روضه خوانی ها را نیز تعطیل کرده بود، اما امام (ره) و مبارزین با آگاهی عمیق از روح مذهبی مردم ایران، در مساجد و تکایا اهداف خویش را تشریح می کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح کارهای کاروان اسارت کربلا، مخصوصاً سخنرانی های امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) برای ماندگاری عاشورا در تاریخ اسلام، افزود: روشنگری زنان حاضر در کربلا، نگذاشت اتفاقات عاشورا در آن بیابان بی آب و علف و در محاصره لشکریان عمر سعد مدفون شود، به گونه ای که چند ماه پس از آن، همان مردمی که سربازان لشکر یزیدیان بودند، توّابان و خونخواهان امام حسین (ع) شدند که نهضت های آن در تاریخ ثبت است.
* نقش ارزنده زنان مسلمان در مقاطع مختلف تاریخی 
وی با تأکید بر نقش ارزنده زنان مسلمان در مقاطع مختلف تاریخ اسلام، به سخنرانی های حضرت فاطمه(س) در مدینه بعد از رحلت پیامبر(ص)، حضرت زینب(س) در کربلای بعد از امام حسین(ع) و زنان مسلمان ایران در تمام سال های مبارزه، پیروزی، تثبیت، دفاع مقدس، تداوم، سازندگی و سال های اخیر اشاره و تصریح کرد: کسانی که با توجیه خانه داری و با اتکای به بعضی از روایات ـ بعضاً غیر مستند ـ ، صحبت از انزوای زنان مسلمان می کنند، اشتباه می کنند، چون زنان با تصریحات قرآنی و روایات از پیامبر و ائمه، مکمل کارهای مردان برای توسعه و پیشرفت جامعه هستند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان مصادیقی از موفقیت ها و صلاحیت زنان ایرانی در مدیریت، تحصیل و تدریس، گفت: یکی از راه های نهادینه شدن حضور زنان در مصادر انتخاباتی کشور و مسؤولیت های مهم، رأی زنان به عنوان نیمی از اعضای جامعه به آنان است و من مطمئنم با تحصیلات دانشگاهی و موفقیت های که دختران امروز ایران در کنکور و دیگر مسابقات علمی و المپیادها به دست می آورند، حضور آینده آنان در همه ی نقش ها و مسؤولیت های مهم کشور برجسته خواهد بود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با تشریح روند مبارزه، مخصوصاً در سال های ۵۶ و ۵۷، گفت: معروف است که شخص شاه با هلی کوپتر یکی از صحنه های تظاهرات مردمی را دیده بود به مسؤولان دولت و دفتر خود معترض شده بود که چرا به وی گزارش های غلط می دهند و به رغم خدمت ما، چرا این اجتماع عظیم علیه ما ایجاد شده است!؟ که البته این برداشت، غلط بود چون نمی دانست مردم ایران به خاطر کارهای ضد مذهبی پهلوی از شاه و درباریان متنفر بودند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از روند مبارزه و فراز و فرودهای آن در مقاطع گوناگون، گفت: در نهایت با وحدت مردم بر رژیمی پیروز شدیم که علاوه بر حمایت همه جانبه استکبار از آن، با ساواکی که خشن بود، همه جا را زیر نظر داشت و پس از انقلاب هم با حضور وحدت آفرین مردم همه ی گردنه ها را پشت سر گذاشتیم و امروز هم، وحدت مردم، بزرگترین سرمایه نظام است.
* متولیان افکار مردم کاری نکنند که مردم بی تفاوت شوند 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نمونه هایی از تأثیرات یأس و بی تفاوتی مردم در انحراف قیام های عمومی در افغانستان، مصر و لیبی، گفت: کسانی که خود را متولی افکار مردم می دانند و به خود حق می دهند برای سرنوشت مردم تصمیم گیری کنند، توجه ندارند که انسان ها براساس تعالیم قرآنی و شیعی، آزاد و آزاده خلق شده اند و نباید کاری کنند که مردم بی تفاوت شوند، چون آنچه پایه های نظام را محکم و مستحکم می کند، حضور امیدوارانه مردم است.
وی با ارائه توضیحی درباره اقدامات یأس آور دولت گذشته و همچنین شعارها و برنامه های امیدوارانه دولت تدبیر و امید، انتخابات ۹۲ را نمونه ای از حضور میلیونی مردم در فضای امیدوارانه توصیف کرد و با اشاره به نام نویسی خویش در انتخابات گفت: امیدی که با تصمیمات درست و منطقی و همچنین مواضع اصولی و اعتدالی دکتر روحانی در آن مقطع برای مردم ایجاد شده بود، خود را در انتخابات نشان داد که جامعه را از انحراف در مسائل اجرایی نجات داد.
* برخی رسانه ها با تیترهای تردیدافکن جامعه را نا امید می کنند 
آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از مخالفت ها و سنگ اندازی های یک اقلیت تندرو در مسیر حرکت مردم و برنامه های دولت برخاسته از آرای مردم، به یأس افکنی های بعضی از رسانه ها در طول دو سال اخیر و به ویژه در مقطع پس از توافق هسته ای و تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: دیدید که حتی وقتی رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی بر شفافیت و صلح طلبی اقدامات هسته ای ایران تأکید می کند، با تیترهای تردیدافکن، سعی می کنند جامعه را نا امید کنند و گویا نمی دانند که منافع باندی و جناحی باید در خدمت مصالح عمومی جامعه و نظام باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان نمونه هایی از اقدامات و بیانات برخی از کسانی که خود را متولی مردم در جامعه می دانند، بر آزادی افکار و اندیشه در اسلام تأکید کرد و گفت: خداوند به پیامبر اسلام می فرماید رسالت شما این است که پیام ما را به مردم برسانید و نباید اجبار کنید، چون ما مردم را مختار آفریدیم تا سود و زیان انتخاب خویش را ببینند و خود و جامعه را در مسیر رسیدن به سعادت اصلاح کنند.
* با انتخاب یک روحانی معتدل، نگاه دنیا به ایران عوض شد
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اهمیت هر انتخاباتی در نظام اسلامی و به ویژه دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال، به تشریح شرایط ایران در سال های ۹۰ تا ۹۲ در جهان اشاره کرد و ادامه داد: با انتخاب یک روحانی معتدل، نگاه دنیا به ایران عوض شد و در سیر تدریجی حل مسأله هسته ای، به اینجا رسیدیم که قدرت های جهانی از تحریم های ظالمانه دست برداشتند و بر حق ایران جهت استفاده از مواهب صلح آمیز انرژی هسته ای تأکید کردند.
هاشمی رفسنجانی با بیان مصادیقی از حضور داوطلبانه مردم برای حل مسائل و مشکلات اساسی جامعه، به زمان هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: با اینکه اجباری نبود تا مردم به جبهه ها بروند، نوجوانان با دست بردن در شناسنامه ها به جبهه ها می رفتند و مردم و خانواده ها در بدرقه جوانان، و استقبال از جنازه های فرزندان خویش، حرف های وحدت آفرین می زدند و همیشه از عواقب منفی تفرقه می گفتند.
* مشی سیاسی نظام اسلامی ایران، حرکت بر مدار اعتدال دینی است
وی با تأکید بر این نکته که ‘مشی سیاسی نظام اسلامی ایران، حرکت بر مدار اعتدال دینی است’، به بدنامی های اقدامات القاعده، طالبان، وهابی ها، داعش، بوکوحرام، جبهه النصره و … برای اسلام و مسلمانان اشاره کرد و افزود: با ادعای مسلمانی، انسان ها را می کشند، خانواده ها را از هم می پاشند و زنان را به اسارت می برند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش پایانی سخنان خود با توصیه اعضای همه احزاب بر اقدام در مدار قانون اساسی، آنان را از افراط و تفریط در تصمیم و اجرا پرهیز داد و گفت: انتخابات ملاحظات خاصی دارد و تفرقه آرا در میدانی که رقابت ها سخت و فشرده است، مناسب نیست و خوب است که احزاب، با برنامه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی، مردم را به حضور در انتخابات تشویق کنند.
*مردم ایران بارها ثابت کرده اند که نظام را دوست دارند
وی افزود: شرط پیروزی سیاسی مردم در نظام های مردم سالاری، حضور در انتخابات است و همیشه این گونه بود که وقتی حضور مردم پرشور و گسترده باشد، تندروها شکست می خورند و منزوی می شوند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با توصیه مجدد به احزاب سیاسی که ‘تلاش کنید مردم زیادتر در انتخابات شرکت کنند’، به تأثیرات داخلی و خارجی برگزاری انتخابات پرشور اشاره کرد و گفت: انتخابات، ملاک امروز پایبندی مردم به نظام است و مردم ایران بارها ثابت کرده اند که نظام را دوست دارند و به آرمان های امام و شهدا وفادارند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری این روایت امام علی(ع) که فرمودند: «ادّبوُا اوْلادِکُم بِغَیْرِ آدابکم فاِنّهُم خَلقُوا لِغَیر زَمانِکُم؛ فرزندان تان را برای زمان خودشان تربیت کنید؛ زیرا آنان برای زمانی جز زمان شما آفریده شده اند»، تأکید کرد: باید نوجوانان و جوانان ایران را آماده کنیم تا وقتی مسؤولیت گرفتند با شرایط زمان خود هماهنگ باشند و این می تواند یکی از برنامه های احزاب با هدف کادرسازی باشد.
در آغاز این دیدار، حجت الاسلام محمد زارع فومنی، دبیر کل حزب، قائم مقام و مسوول تبلیغات انتخابات حزب، رئیس دفتر سیاسی، عضو کمیته سیاسی و یکی از دانشجویان عضو حزب ضمن ارائه گزارشی از برنامه ها، فعالیت ها و اقدامات حزب مردمی اصلاحات ایران اسلامی، به بیان دیدگاه های خود درباره اهمیت انتخابات، راه های تقویت حضور مردم، نقش زنان و محدودیت سازی های غیر اسلامی بعضی ها در جامعه برای آنان و لزوم استفاده از جوانان دانشجو و طلبه در مسؤولیت های جامعه برای کسب تجربه های مدیریتی پرداختند.
ارسال دیدگاه