کد خبر : 525142

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۰۲ زمان : ۱۴:۱۵

هاشمی‌رفسنجانی با آیت­‌الله شبیری زنجانی دیدار کرد

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سفر به مشهدمقدس وقتی شنید، آیت‌الله شبیری زنجانی نیز به زیارت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) مشرف شده­،  با حضور در منزل با ایشان دیدار و گفت­­‌وگو کرد. هاشمی‌رفسنجانی در دیدار با آیت­‌الله شبیری زنجانی با یادآوری سوابق علمی وی، گفت: شما را مرجع شناخت […]

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سفر به مشهدمقدس وقتی شنید، آیت‌الله شبیری زنجانی نیز به زیارت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) مشرف شده­،  با حضور در منزل با ایشان دیدار و گفت­­‌وگو کرد.

هاشمی‌رفسنجانی در دیدار با آیت­‌الله شبیری زنجانی با یادآوری سوابق علمی وی، گفت: شما را مرجع شناخت شخصیت­‌های اسلام و علم انساب می­‌دانستیم و امیدواریم نسل جوان امروز و آینده از آثار جناب­عالی استفاده کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از مواضع  محکم و عقلانی عالمانه ایشان در مسائل سیاسی و اجتماعی تشکر کرد و در پاسخ به سؤال آیت‌الله شبیری زنجانی که «هدف شما از تفسیر قرآن و نحوه نگارش آن چگونه بود؟»، گفت: هدف اصلی من آسان کردن تفسیرموضوعی قرآن بود تا هر محققی که می­‌خواهد درباره موضوعات مختلف تحقیق کند، بتواند از فهرست کامل موضوعات مطرح در قرآن، آسان و به سرعت بهره بگیرد و مقدمه آن تفسیر راهنماست و فهرست کامل موضوعی آن فرهنگ قرآن است.

هاشمی‌رفسنجانی درباره نحوه تدوین، گفت: پس از اینکه مشخص شده زندان من طولانی خواهد بود، اندیشه سابقم را با استفاده از آیاتی که حفظ بودم و نظم مورد نیاز را درذهنم ثبت کردم، چون در سلول انفرادی قلم و کاغذی برای یادداشت نبود.  ­

وی افزود: بعد از اینکه قسمتی از تفسیر را در زندان نوشته بودم، شبها در بند که همراهانی از فحول علما بودند، مباحث را مطرح می کردند و با استفاده از توانایی‌های علمی، موضوعات را تکمیل می کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به چاپ کتاب تفسیر راهنما در ۲۱ جلد و فرهنگ قرآن در ۳۳ جلد گفت: مطمئناً با توجه به پیشرفت علمی بشر و تحولات روز دنیا، هنوز هم می توان کاملتر کرد و اکنون طرح تفسیرموضوعی جامع قرآن با کمک دوستانی در دست تهیه است.

آیت‌الله شبیری زنجانی نیز خطاب به هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه «به شما علاقه دارم»، گفت: در روایات داریم که مستحب است اگر شخصی به کسی علاقه دارد، آن را اظهار کند.

گویا این دیدار برای هر دو بزرگوار یادآور مباحث حوزوی بود که خیلی زود وارد موضوعات قرآن شدند و درباره ارث زنان، احکام صید احرام، انواع کفاره، توجه تازه به آیات، احکام قرآن و غیره به بحث و گفت­‌وگو پرداختند.

در ادامه، دیدار و درخواست آیت‌الله شبیری زنجانی به خصوصی ادامه یافت.

منبع : خبرگزاری بین‌المللی تسنیم
ارسال دیدگاه