کد خبر : 4980

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ زمان : ۷:۲۷

نمی‌توان نتیجه مذاکرات را پیش‌ بینی کرد / سیاست ضد ایرانی بوش شکست خورد

جان کری روز سه‌ شنبه به وقت محلی، بخشی از اظهاراتش را در دفاع از بودجه درخواستی وزارت امور خارجه برای سال مالی ۲۰۱۶ در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا، برای توضیح روند «مذاکرات هسته‌ ای با ایران» صرف کرد. وی در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان درباره روند مذاکرات هسته‌ ای، گفت: «واقعیت […]

جان کری روز سه‌ شنبه به وقت محلی، بخشی از اظهاراتش را در دفاع از بودجه درخواستی وزارت امور خارجه برای سال مالی ۲۰۱۶ در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا، برای توضیح روند «مذاکرات هسته‌ ای با ایران» صرف کرد.

وی در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان درباره روند مذاکرات هسته‌ ای، گفت: «واقعیت این است که مسئله ایران قطعا جنجال‌ برانگیز است و ممکن است خطرهایی داشته باشد. اما ما این جرأت را به خودمان داده‌ ایم که بپذیریم بتوان به جای جنگ یا طرح تهدیدهایی که به تقابل بینجامد، با «دیپلماسی»، ایران را از شر گزینه دستیابی به سلاح هسته‌ ای خلاص کنیم.»

وی افزود: «به همین علت داریم تلاشمان را می‌کنیم. نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که مذاکرات به کجا می‌رسد، اما داریم تلاش‌ها را هدایت می‌ کنیم تا با همراهی شرکایمان در ۱+۵،‌ کمک کنیم که این کار صورت گیرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این نشست، به انتقاد از رویکرد جورج بوش، رئیس‌ جمهور سابق آمریکا در قبال ایران پرداخت و گفت: سیاست دولت قبلی برای برچیدن برنامه غنی‌ سازی ایران شکست خورد.

وی افزود: «دولت جورج دابلیو بوش، سیاست عدم غنی‌سازی را در پیش گرفته بود. ایران در سال ۲۰۰۳، ۱۶۴ سانتریفیوژ داشت و سیاست عدم غنی‌سازی دستور کار بود، پنج سال هم فرصت باقی بود (از دولت بوش)، اما در آن سال‌ ها ایران به سمت جایی که الان است، رشد کرد؛ احتمالا ۲۰۰۰۰ سانتریفیوژ، که ۱۹۰۰۰ تای آنها نصب شده و شمار سانتریفیوژهای فعال را هم که می‌دانید.»

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا تاکید کرد: «خوب چه اتفاقی افتاد؟ چه کاری کردند؟ آن دولت کجا بود که سیاست عدم غنی‌ سازی را اجرایی کند؟ خوب حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ ایرانی ها یاد گرفتند که چطور غنی‌ سازی کنند. آنها حالا دارند غنی‌ سازی می‌ کنند. حالا سوال اینجاست که آیا می‌توان سیستمی ایجاد کرد که آن‌ها هم مثل دیگرانی که دارند غنی‌سازی می‌کنند، برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشند، که قابل مدیریت، قابل کنترل، قابل راستی‌ آزمایی، قابل حسابرسی باشد یا نه.»

وزیر امور خارجه آمریکا، ساعتی پیش از این نشست نیز در یک جلسه استماع دیگر گفته بود پیش بینی می کند «به زودی» مشخص شود آیا ایران یک توافق قابل قبول و قابل راستی‌ آزمایی را می‌پذیرد یا نه.

جان کری که در کمیته تخصیص بودجه سنا صحبت می‌ کرد، همچنین گفت: «روشن است که ما بر ایران متمرکز هستیم. رئیس‌ جمهور (باراک) اوباما به صراحت اعلام کرده است که ایران یک سلاح هسته‌ ای نخواهد داشت و من هم قاطعانه‌ تر از او نمی‌ توانم بر این امر تاکید کنم.»

وی با بیان اینکه هنوز توافقی صورت نگرفته و منتقدان مذاکرات عجله می‌ کنند، افزود: «سیاست ما این است که ایران سلاح هسته‌ ای نداشته باشد؛ کسانی هم که این طرف و آن طرف می‌ روند و می‌ گویند توافق چنین و چنان است، نمی‌ دانند که توافق چگونه است؛ چرا که هنوز توافقی وجود ندارد.»

کری افزود: «به آنها توصیه می‌ کنم منتظر بمانند و ببینند که این مذاکرات به کجا می‌ رسد. از سال ۲۰۱۳ داریم می‌ آزمائیم که ببنیم آیا می‌ شود از طریق دیپلماتیک به نتیجه رسید یا نه؛ هنوز هم نمی‌ دانیم.  با این حال، در چند هفته و چند ماه آینده ثابت می‌ کنیم که این موثرترین راه است.»

وی تاکید کرد: «از زمان برنامه اقدام مشترک، مذاکرات ۱+۵ پیشرفت‌ هایی داشته است. پیشروی برنامه هسته‌ ای ایران تعلیق شده و ما به شناخت بی‌ سابقه‌ ای درباره این برنامه دست یافته‌ ایم. گمان کنم به زودی هم متوجه می‌ شویم که آیا ایران حاضر است طرحی قابل قبول و قابل راستی‌ آزمایی را بپذیرد یا نه.»

(جزئیات بیشتر) دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسم به ۱+۵ هفته جاری در حالی در شهر ژنو سوئیس و با حضور سران بخش انرژی دو کشور برگزار شد که طرفین پس از گفتگوها ارزیابی به نسبت مثبتی ارائه و عنوان کردند که پیشرفت‌  هایی صورت گرفته، اما همچنان راه زیادی تا توافق وجود دارد.

دور بعدی گفتگوها روز دوشنبه آینده، بار دیگر در سوئیس برگزار می‌ شود.

.

منبع : شبکه خبر

ارسال دیدگاه