کد خبر : 84384

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ زمان : ۷:۰۰

نماز یعنی ایمان به خدا، یعنی رابطه با خدا

نماز یعنی ایمان به خدا بعد از حدود ۱۵ سال که مسلمانان به سوی بیت المقدس نماز می‌خواندند، وقتی به دلائلی قبله به سوی کعبه تغییر کرد، سؤالی برای مسلمانان پیش آمد که نمازهای قبلی ما چه حکمی دارد. این مسأله را از پیامبر (ص) پرسیدند. آیه ای نازل شد که نمازهای قبلی شما صحیح […]

نماز یعنی ایمان به خدا

بعد از حدود ۱۵ سال که مسلمانان به سوی بیت المقدس نماز می‌خواندند، وقتی به دلائلی قبله به سوی کعبه تغییر کرد، سؤالی برای مسلمانان پیش آمد که نمازهای قبلی ما چه حکمی دارد. این مسأله را از پیامبر (ص) پرسیدند.

آیه ای نازل شد که نمازهای قبلی شما صحیح است و خداوند پاداش نمازهای شما را ضایع نمی‌کند لیکن آیه ای که نازل شد این بود: « و ما کان الله لیضیع ایمانکم » ؛ «خداوند ایمان شما را ضایع نمی‌کند»

یعنی به جای اینکه بگوید نمازهایتان از بین نرفته و صحیح است می‌فرماید، ایمانتان ضایع نشده که این تعبیر نشان دهنده آن است که نماز یعنی ایمان و ترک نماز یعنی ترک ایمان!

 

رابطه با خدا

هیچ وسیله ای محکم تر و دائمی تر از نماز برای ارتباط میان انسان با خدا نیست. مبتدی ترین انسان ها رابطه با خدا را به وسیله نماز آغاز می کنند. برجسته ترین اولیای خدا نیز بهشت خلوت انس خود را با محبوب را در نماز می‌جویند. این گنجینه ذکر و راز را هرگز پایانی نیست و هرکس بیشتر با آن اشنا شود، جلوه و درخشش بیشتری در آن می‌یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای

 

نماز شب

مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید : هنگامی که به نجف اشرف برای تحصیل مشرف شدم، از نقطه نظر قرابت و خویشاوندی گهگاهی به محضر مرحوم قاضی شرف یاب می‌شدم تا اینکه یک روز در مدرسه ایستاده بودم که مرحوم قاضی از آنجا عبور می‌کردند. چون به من رسیدند دست خود را روی شانه من گذاشتند و گفتند: ای فرزند! دنیا می خواهی نماز شب، آخرت می‌خواهی نماز شب بخوان.

 

آثار نماز

دانشمند و محقق معروف هیل در کتاب تمدن غرب می‌نویسد : از روزی که اسلام ظاهر شد، نماز یگانه شعار اسلام به صورت یک ضرورت در آمد. هرکس به هنگام نمازجماعت اجتماع مسلمانان را مشاهده کند که برای نماز صف بسته اند و با نظم خاصی با کمال وقار و طرز حیرت انگیزی رکوع و سجود می‌کنند، به شگفت درآمده و آثار تربیتی آن را در روان مسلمانان از همان روزهای نخستین درک خواهدکرد.

ارسال دیدگاه